Cane Corso

Cane Corso

Tavsiye edilenler: Aileler

Bakım Seviyesi: Yüksek

Ömrü: 10-11 yıl

Mizaç: Çok yönlü, bağımsız

Sağlık Riski: Bu cins, ömrü boyunca sağlık sorunları geliştirme olasılığı ortalamanın üzerindedir, bu nedenle sigorta maliyeti yüksektir.

Cins Genel Bakış

Cane Corso İtalyan kökenlidir; kaslı, güçlü ve atletik bir görünüme sahip orta ila büyük boy bir köpek olan seçkin Cane Corso, Roma terbiyesinin eski bir köpeğidir. Türünün diğerleri gibi, Cane Corso'nun da özellikle kısa tüyleri vardır. Siyah, gri ve siyah kılcıllı olmak üzere çeşitli renklerde olurlar.

Cane Corso, çok enerjik bir köpektir, meraklıdır ve son derece bağımsızdır. Bir bekçi köpeği olarak, kişilere ve mülke önem veren şiddetli sadakatleri ve uygunlukları ile tanınırlar.

Cane Corso’lar, Molosser ailesine ait olan büyük kaslı köpeklerdir ve Napoliten Mastiff ile çok yakından akrabadır fakat zeka olarak onu geride bırakır. Cins, bir bekçi köpeği, çalışma köpeği ve savaş köpeği olarak geliştirildiği ve kullanıldığı Roma dönemlerine kadar uzanmaktadır. İtalya'da hala çok popülerdir ve son yıllarda Avustralya'da bir miktar popülerlik buldu. Modern İtalyanlar, Cane Corso'yu, av köpeği bekçi köpeği ve aile evi için evcil hayvan gibi bir dizi rol için yetiştirdiler.

Cins, 1900'lerin ortalarında neredeyse kayboldu. Avlanma için ateşli silahların yaygınlaşması ve İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla, cins neredeyse tamamen terk edildi. Cane Corso'nun geleneksel avcılık rolü neredeyse sıfıra inerken, son zamanlarda yeniden canlandı ve Avrupa'da popüler bir hayvan olmaya devam etti ve ediyor hatta şu anda uluslararası alanda tanınırlık kazanıyor.

Cane Corso, çok enerjik, güçlü ve ağır bir köpektir, memnun etmeye heveslidir, ancak deneyimsiz bir sahip için idare etmesi zordur. Bu inatçı cins üzerinde sıkı bir tutuş sağlamak için erken eğitim şarttır. Köpek yavruyken saldırganlığın durdurulması gereken bir zorunluluktur.

Ortalama Cano Corso oldukça büyüktür, 64 ila 68 cm arasındadır ve 45 ila 50 kg arasındadır. Sağlıklı bir Cane Corso, 10 ila 11 yaşları arasında yaşayacaktır.

Kişilik ve Mizaç

Cane Corso, ne agresif ne de sakin, uysal veya aşırı enerjik, eşit bir mizaca sahip olmakla çok iyi bir üne sahiptir. Her amaca uygun bir köpek olarak uzun geçmişi, onları insan temasına çok düşkün ve çok eğitilebilir kılar. Sahiplerine karşı çok koruyucu olmalarına ve kışkırtıldıklarında biraz saldırganlık göstermelerine rağmen, Cane Corso büyük bir şefkat gösteren nazik bir köpektir.

Cane Corso’lar çok sadık bir cinstir, sahiplerini memnun etmeye isteklidir ve oynamaktan çok mutlu olurlar. Cins, davranış problemlerinin gelişmesini önlemek için çok fazla egzersize ihtiyaç duyar ve ilk kez köpek sahibi olan kişilere veya çekingen bir sahip için tavsiye edilen bir cins değildir.

Cane Corso için genç yaştan itibaren iyi ve tutarlı bir eğitim şarttır. Çok çabuk eğitilebilirdir, ancak sağlam bir lidere ihtiyaçları vardır. Büyük ve kaslı hayvanlardır. Köpek yavruyken eğitilmezse oldukça inatçı bir bağımsızlık gösterirler.

 

Yaygın Cane Corso Hastalıkları ve Koşulları

Belirtiler, teşhis ve tedavi

Kalça Displazisi. Cane Corso bu duruma çok duyarlıdır. Bu kalıtsal bir durumdur ve kalça çıkığı olması bir çok cinste olduğu gibi yaygındır, genellikle daha sonraki yaşamda uzun süreli topallama ve sonunda topallıkla sonuçlanır.

Epilepsi, birkaç cinste yaygın bir durumdur ve Cane Corso'da çok sık görülür. Köpeğinizin ani ve tekrarlayan nöbetler geçirmesi durumunda, değerlendirme için derhal veterinerinize başvurun.

Gastrik volvulus veya 'şişkinlik', birçok köpek ırkını etkileyen çok ciddi bir durumdur. Mide gazla dolar ve bükülebilir, çok fazla ağrıya ve tedavi edilmezse ölüme neden olabilir. Semptomlar uyuşukluk, inleme ve kusmadan öğürmeyi içerebilir. Bu durum Cane Corso'da yaygındır ve semptomlar görülürse, acil yardım için veterinerinize danışın.

Tarih

Cane Corso'nun geçmişi, köpeği hayatta kalmak için bir dizi günlük çalışma rolünde kullanan eski İtalyan halklarına dayanmaktadır. Cane Corso, evi korumak, avlanmak ve dövüşmek gibi çeşitli rollerde görevlendirildi. Romalılar Cane Corso'yu bir savaş köpeği olarak yetiştirdiler ve hayvanı kafeslere aldılar daha sonra da arenada dövüş yapmak için kullandılar.

Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra, Cane Corso sadık ve güvenilir bir çalışma köpeği olarak kaldı, birçok rolü yerine getirme yeteneğine sahipti ve özellikle hayatın özellikle zor ve güvenilir kaynakların değerli olabileceği güney İtalya'da popülerdi.

Ateşli silahın ortaya çıkışı ve İtalyan avcılar arasında 1800'lü ve 1900'lü yıllardaki popülaritesiyle, Cane Corso'nun pratik kullanımları azaldı ve bu kadar büyük bir hayvanın bakımı daha az ekonomik hale geldi. İkinci Dünya Savaşına kadar ırk yok olma tehlikesiyle karşı karşıyaydı. 1970'lerde durum Cane Corso için en kötü durumdaydı ve bir dizi İtalyan köpek severin yardımıyla Cane Corso'yu yıkımın eşiğinden geri getirmek için uyumlu bir çaba gösterildi.

Cane Corso, Kasım 1996'ya kadar uluslararası düzeyde tanınmadı ve şimdi bile İtalya dışındaki yetiştiriciler ve sahipler için çok fazla beslenmeye başladı.

Cane Corso Gerçekler!

Cane Corso adı Latince Cane de Corso teriminden türetilmiştir. Yaban domuzu veya ayılar gibi büyük oyunlarla savaşan köpek anlamına gelir.

Cins neredeyse 20. yüzyılın ortasında soyu tükenme durumuna gelmişti. İtalyan köpek severler 1970'lerde ve 80'lerde ırkı kurtarana kadar, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Cane Corso'nun otuz bilinen örnekleri vardı.

Cane Corso, Romalılar Dünyanın çoğuna hükmederken ortalıktaydı. Avlanmak, spor için diğer köpeklerle dövüşmek ve savaşta erkeklerle dövüşmek için yetiştirildiler.

Roman Cane Corso’lar genellikle kan sporu için arenalarda görünürdü. Aslanlar ve ayılar gibi diğer vahşi hayvanlarla birlikte gladyatörlerle savaşmak için sıklıkla kullanılırlardı.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Beagle Bullmastiff »