Yoğurt Köpekler İçin İyi mi? Köpekler yoğurt yiyebilir mi?

 

Köpekler Neden Probiyotiklere İhtiyaç Duyar?

  1. Pastörizasyon İyi Bakterileri Öldürür
  2. Birçok Köpek Laktoza Hoşgörüsüzdür
  3. Yoğurt İlave Şekerler veya Yapay Tatlandırıcılar İçerebilir

Sade Yoğurt Köpekler İçin İyi mi?

Köpeğinize İhtiyacı Olan Probiyotikleri Nasıl Alabilirsiniz?

Köpekler yoğurt yiyebilir mi? Bu bir evet ve hayır cevabı. Köpekler yoğurt yiyebilir ancak bunun köpekler için ideal bir yiyecek olmamasının birkaç nedeni vardır ve eğer köpeğinizi probiyotikler için yoğurt ile besliyorsanız probiyotik yoğurt, bu dost bakterileri köpeğinize sokmanın en iyi yolu değildir.

Köpekler Neden Probiyotiklere İhtiyaç Duyar?

Köpeğinizin diyetine probiyotik eklemek, bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemli bir parçası olabilir. Probiyotikler, köpeğinizin gastrointestinal sağlığını desteklemek için bağırsakta iyi bakterilerin büyümesini destekler. Ayrıca, köpeğinizin bağışıklık sisteminin yaklaşık %90'ı bağırsaklarında bulunduğundan, probiyotikler onun bağışıklık fonksiyonunu ve genel sağlığını artırabilir.

Probiyotikler

Vücudu zararlı bakteri, virüs ve mantarlara karşı korur.

Köpeğinizin besinleri emmesine yardımcı olan sindirim enzimleri üretir

Toksinlere,  ağır metallere ve alerjenlere karşı bariyer görevi görür.

Metabolizma ve hücresel sağlıkta önemli rol oynayan B vitaminleri üretir

Vücudun kalsiyum, magnezyum, demir ve diğer besinleri emmesine yardımcı olur.

Diş hastalığını önler.

Beyin fonksiyonlarını destekler.

Köpeğinize ihtiyacı olan sağlıklı bakterileri vermenin birçok yolu vardır ve yoğurt popüler bir seçimdir. Ancak yoğurt, bunları köpeğinize sokmanın en iyi yolu değildir.

Köpeğinizin yoğurt yemekten kaçınmasının üç ana nedeni var.

  1. Pastörizasyon İyi Bakterileri Öldürür

Yoğurtla ilgili temel sorun, genellikle pastörize olmasıdır. Pastörizasyon, zararlı patojenleri ve bakterileri öldürmek için gıdaları yüksek sıcaklıklara ısıtmayı içerir. Teoride bu, yiyecekleri insanların yemesi için güvenli hale getirir. Gerçek şu ki, bazı araştırmalar pastörize süt ürünlerinin bağışıklık sisteminde daha fazla strese neden olabileceğini gösteriyor. 1984 yılında yapılan bir araştırma, pastörize sütün bebekleri enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirdiğini gösterdi.

Dr Guylaine Lanctôt, The Medical Mafia adlı kitabında pastörizasyonla ilgili iki sorunu şöyle anlattı.

Sıcaklık tehlikeli bakterileri öldürecek kadar yüksek değil. Sıcaklık çok yüksek olduğu için sütü sizin için iyi yapan şeyleri yok eder – sindirime yardımcı olan enzimler ve iyi bakteriler gibi. Böylece köpeğinize yedirdiğiniz pastörize yoğurt zararlı bakteriler içerebilir ve sağlıklı bakteri ve enzimler ise yok edilir.

  1. Birçok Köpek Laktoza Hoşgörüsüzdür

Yoğurttaki laktoz da köpeğiniz için sorun yaratabilir. İnsanlar gibi, bazı köpekler de sütü sindirmek için gerekli olan sindirim enzimi laktazını yeterince yapmazlar. Çiğ süt bu enzimlerle doluyken pastörizasyon işlemi onları yok eder.

Köpeğinizin laktoz intoleransı varsa, yoğurt yediğinde sindirim rahatsızlığı yaşayabilir. Laktoz intoleransının belirtileri şunlardır:

İshal

Kabızlık (genellikle peynirle birlikte)

şişkinlik

Mide bulantısı

Karın krampları

Köpeğinize süt ürünleri verirseniz ve bu semptomları yaşarsa, süt ürünlerini kesin.

  1. Yoğurt İlave Şekerler veya Yapay Tatlandırıcılar İçerebilir

Meyveler, havuçlar veya diğer meyve ve sebzeler gibi doğal kaynaklardan geliyorsa, az miktarda şeker köpeğiniz için güvenlidir. Ancak çok fazlası sorun olabilir. Özellikle nişasta veya ilave şekerler şeklinde olduğunda. Mide rahatsızlığı, kusma ve ishal sık görülen yan etkilerdir. Ve zamanla, çok fazla şeker, aşağıdaki gibi sorunlara neden olan kronik iltihaplanmaya da yol açabilir.

Şeker hastalığı

obezite

Diş problemleri

Yoğurtta genellikle şeker eklenir. Özellikle az yağlı yoğurt veya donmuş yoğurt. Ancak “şekersiz” yoğurt almayın. Çünkü köpeğinize zarar verebilecek şeker ikameleri nedeniyle bu daha kötü olabilir. Bazı yapay tatlandırıcılar potansiyel olarak kanserojen olabilir veya ksilitolle tatlandırılmış yoğurt bulabilirsiniz. Ksilitol köpekler için ölümcül bir maddedir ve küçük miktarları bile çok tehlikeli olabilir.  Ksilitol, insanlar için güvenli olan ancak köpeklerde ölümcül karaciğer yetmezliğine veya hipoglisemiye neden olabilen yaygın bir şeker alternatifidir. Araştırmalar ayrıca yapay tatlandırıcıların bağırsak bakterilerine zarar verebileceğini ve glikoz intoleransına yol açabileceğini gösteriyor. Bu, köpeğinizin kan şekeri düzeylerini ve obezite ve diyabet riskini artırabilir.

Sade Yoğurt Köpekler İçin İyi mi?

Yapay tatlandırıcılar ile yağsız veya aromalı yoğurtlardan kaçınırsanız, sade yoğurdun köpeğinize fayda sağlayabileceğini düşünebilirsiniz. Sonuçta yoğurt bir kalsiyum, protein ve daha fazlasının kaynağı olabilir ve Yunan yoğurdu gibi ürünler köpeğiniz için kremsi ve lezzetli bir ödül olabilir. Ama gerçek şu ki, köpeğinizi doğal yoğurtla besleseniz bile pastörizasyon ve laktoz intoleransı riskleri hala vardır. Köpeğinizin probiyotik almasını sağlamanın daha etkili yolları varken neden risk alasınız?

Köpeğinize İhtiyacı Olan Probiyotikleri Nasıl Alabilirsiniz?

Yoğurt masanın dışında olsa da, bu probiyotiklerin olmadığı anlamına gelmez. Başka güvenli alternatifler vardır. Köpeğinize probiyotik desteği vermek istiyorsanız,  en güvenli seçeneğiniz probiyotik takviyesi kullanmaktır.

Günlük probiyotik için, Lactobacillus,  Bifidobacterium ve diğer daha kırılgan probiyotik türleri gibi diğer geleneksel probiyotikler yerine toprak bazlı olanı seçin. Köpeğinizin sindirim sistemindeki asitlerde hayatta kalamayabilirler. Toprak bazlı probiyotikler daha dayanıklıdır. Köpeğinizin sindirim sisteminden kolona giden yolculukta hayatta kalmalarına yardımcı olan koruyucu bir kabuğa sahiptirler. Ayrıca çok daha güçlü bir sindirim sistemi gelişir.

Neden Probiyotikler İçeren mama'dan Kaçınmalısınız?

Eğer mama tanesi ile beslerseniz, çözümün köpeğinize probiyotik eklenmiş bir mama vermek olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bunlar etkili olmayabilir.

İlk olarak, mama tanesi işleme sırasında aşırı sıcaklıklara ısıtılır ve bu, kötü bakterilerin yanı sıra iyi bakterileri de öldürür. İkincisi, birçok probiyotik suşun soğutulması gerekir. Bu nedenle işlendikten sonra eklenseler bile probiyotikler oda sıcaklıklarında veya daha yüksek sıcaklıklarda uzun süreli depolamada hayatta kalamayabilir. Gıda şirketleri, gıda paketlendiğinde içinde kaç tane aktif bakteri olduğunu söyleyebilir ama poşeti açtığınızda hala yaşıyorlar mı? Ve yiyeceklerde bozulmamış olsalar bile, köpeğinizin kolonuna giden yolculukta hayatta kalamayabilirler. Bu nedenle, köpeğinizin probiyotiklerini ayrı olarak eklemek ve iyi bakterileri sağlamak için paketlenmiş gıdalara güvenmemek her zaman en iyisidir. Tabii ki, ilk etapta kuru mamalardan kaçınmak ve köpeğinizi tam gıda, çiğ et bazlı bir diyetle beslemek daha da iyidir.

Ara sıra bir tedavi olarak bile yoğurt, köpekler için çok sağlıklı bir besin değildir. Bu yüzden bir dahaki sefere köpeğinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olacak yoğurt düşündüğünüzde, ona bir şans verin ve bunun yerine,  bağırsaklarını en iyi durumda tutacak bir probiyotik takviyesi seçin.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER