Yetişkin Bir Köpeği Eğitmek

Yetişkin Bir Köpeği Eğitmek Yetişkin Bir Köpeği Eğitmek Bobi Koleji

Çoğu insan köpeklerin eğitimini sadece yavrularla ilişkilendirirken, gerçek şu ki köpekler her yaşta öğrenebilirler. Hatta yetişkin köpeklerin yetiştirilmesi genellikle genç yavrulara göre daha kolaydır, çünkü daha fazla öz kontrole sahiptirler. Köpeğinizi olgunlaştıkça eğitmeye devam etmek de önemlidir. Köpeğinizin zihnini keskin tutacak ve ihtiyaç duyduğu zihinsel uyarımı ve yapıyı sunacaktır. Bu ipuçları çoğunlukla yakın zamanda yetişkin bir köpeği evlat edinmiş olanlar için olsa da, yeni beceriler kazanması gerekebilecek eski evcil hayvanları eğitmek için de kullanılabilir.

Köpek Eğitiminde Sabırlı Olmak

Yetişkin bir köpeği evinize yeni getirdiyseniz, uyum sağlaması için biraz zaman tanıyın. Yetişkin bir köpek, yeni çevresinde onu gergin hale getirebilecek kendi geçmişiyle birlikte gelir. Sadece birkaç gün sonra yeni köpeğinizden vazgeçmeyin. Yetişkin köpeğinizin birkaç günden bir aya kadar sürebilen bir uyum süresine ihtiyacı olabilir. Yetişkin köpeğiniz sonsuza kadar evini bulduğunu fark ettiğinde, yakında ailenin bir parçası olacaktır. Bir barınak köpeği eğitimi söz konusu olduğunda bazı benzersiz zorluklar olabilir. 

Ev İçi Eğitim Kurallarına Sadık Kalın

Yetişkin bir köpeğin evde eğitimli veya evde iyi davrandığını varsaymayın. Yetişkin köpeğinize yeni bir köpek yavrusu gibi davranın.  Köpeğinize su, yumuşak battaniye ve çiğneme oyuncakları sağlayın ve evcil hayvanınıza kendisini rahatlatmak için yeterli dikkat, egzersiz ve dış mekan zamanı sağladığınızdan emin olun.
İyi haber, yetişkin köpeklerin mesane ve bağırsakları üzerinde genç yavrulara göre daha fazla kontrole sahip olmasıdır. Evde eğitim süreci yetişkin köpeklerde genellikle bu kontrole sahip olmayan yavru köpeklere veya ergen köpeklere göre çok daha hızlıdır.

İtaat İçin Eğitim Aldırın

Yetişkin köpeğiniz yeni şeyler öğrenme yeteneğine sahiptir. Geçmişte hiç itaat eğitimi almasa bile, yetişkin köpeğiniz gevşek bir tasma üzerinde yürümek ve uzanmak gibi temel komutları öğrenmekten faydalanacaktır.
İtaat eğitimi sosyalleşmesi için harika olacaktır. Profesyonel bir köpek eğitmeninden tavsiye almak ve yabancılara nasıl tepki verdiğini görmenizi köpeğinize ve size yarar sağlayacaktır.

Sorunlar ve Denetleme

Yetişkin bir köpek, önceki evinde, misafirlerin üzerine atlamak veya mobilyalara uzanmak gibi kendinizde yapmasını istemediğiniz şeyleri yapabilir. Bu ipuçları köpeğinizin eviniz için uygun davranışları öğrenmesini ve korumasını sağlar.
Yetişkin köpeğinize mümkün olan en kısa sürede eviniz için kuralları öğretmeye başlayın. Köpeğinizin istenen eğitimi veya olumlu dikkati almadan önce uygun şekilde davranmasını gerektiren köpek eğitim yöntemlerini inceleyerek kendinizi de kontrol etmeyi düşünün. Köpeğinizin ve hane üyelerinin aynı sayfada olduğundan emin olun. Hanenin farklı üyeleri farklı davranış, emir veya beklentilere sahip olduğunda bir köpek için kafa karıştırıcı olabilir. Herkes uygun davranışları kabul ettiğinde ve aynı komutları ve ödülleri kullandığında, köpeğiniz daha hızlı öğrenecek ve eğitimini daha uzun süre koruyacaktır.

Pozitif Olun

Muhtemelen yetişkin köpeğinizin geçmişte eğitim ile ne tür bir deneyim yaşadığından emin değilsiniz, pozitif takviye yöntemleri en iyi seçiminizdir. Lezzetli ikramlar ve bol miktarda övgü kullanmak, her yaştan ve cinsten köpekler için etkili eğitim yöntemleridir. Yetişkin köpeğinizi cezalandırmak yerine işleri eğlenceli ve iyimser tutun. Bu, sizin ve köpeğiniz arasındaki bağı güçlendirmenin harika bir yoludur.
Başlangıçta biraz çalışma gerektirebilir, ancak yetişkin köpeğinize temel komutları öğretmek ve ilk günden itibaren davranış problemlerini çözmek için çalışmak, köpeğinizin yakında ailenizin mutlu ve sağlıklı bir parçası haline geleceği anlamına gelir.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi

Halil Alper DİNÇER