Yavru köpeklerin aşı takvimi

Yavru köpeklerin ilk aşıları

Yavruların ilk aşılamalarını altı ila sekiz haftalıkken yapmak gerekir. İster bir köpek yavrusu sahiplenin ister bir köpek satın alın, aşılarınızla ilgili herhangi bir tıbbi kayıt aldığınızdan emin olun. İlk yıllarında, köpeklerimizin aşıları için veterineri  birkaç kez ziyaret etmeleri gerekecektir.

 

Ne zaman aşı yapılır?

Aşılar sadece bir köpek yavrusu sütten kesildikten sonra etkilidir. Veterineriniz, yaşadığınız yer ve evinizde kaç tane evcil hayvan olduğu da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olan köpeğiniz için en iyi aşıları önerecektir.

Çoğu şehir, tüm köpeklerin kuduza karşı aşılanmasını gerektirir. Köpeğinizin aşılarının güncel olduğundan emin olun. Tüm yavrular parvovirüs, distemper, kuduz ve hepatite karşı aşılanmalıdır.

Aşı programı

Yavrular aşılarının çoğunu en az 14 haftalık olana kadar her iki ila dört haftada bir alırlar. Distemper, hepatit, leptospirosis, parainfluenza, parvo ve koronaya karşı korunmaya yardımcı olan DHLPPC gibi bazı aşılar bir arada verilir. Diğer aşılar birer birer uygulanır.

Köpeğiniz 16 haftalıktan büyükse ve aşıları  güncel değilse veya emin değilseniz, üzgün olmaktan daha güvenli olmak daha iyidir: Veterineriniz aşılama sürecini tekrar başlatmanızı önerebilir. Bu grafiği, yavru köpeğinizin hangi aşılara ihtiyaç duyduğunu takip etmenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz:

DHLPPC

İlk aşılama: 6 ila 8 hafta

İkinci aşılama: 9 ila 11 hafta

Üçüncü aşılama: 12 ila 14 hafta

Dördüncü aşılama: 16 ila 17 hafta

Tekrarı gerektiren aşılar: 12 ay

Bordetella

İlk aşılama: 14 hafta

Tekrarı gerektiren aşılar: 6 ay

Kuduz

İlk aşılama: 16 hafta (duruma göre değişir)

Tekrarı gerektiren aşılar: 12-36 ay

Giardia

İlk aşılama: 14 hafta

İkinci aşılama: 17 hafta

Tekrarı gerektiren aşılar: 12 ay

Lyme

İlk aşılama: 14 hafta

İkinci aşılama: 17 hafta

Tekrarı gerektiren aşılar: 12 ay

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER