Yavru Köpekler Sokakta Neden Havlar? Ne yapabilirim?

Yürürken Köpeğimin Havlamasını Nasıl Durdururum
Köpekler çeşitli nedenlerle havlarlar ve sürekli havlamalarının temeline inmek, anlamak için biraz zaman alabilir. Köpeğinizin dışarıda yürüyüş yaparken belirli tetikleyicilere neden tepki verdiğini öğrendikten sonra, köpeğinizi sessiz davranması için eğitebilirsiniz. Yavru köpeğinizin ısrarlı havlaması bir kargaşa yaratabilir ve hatta diğer köpeklerde (aksi takdirde sessiz kalmış olabilecekler) havlamayı tetikleyebilir.
Bunun ideal olmadığını biliyoruz, köpeğinizin ikinize de dikkat çekmeden edemeyeceği bir yürüyüşte, bu blogda potansiyel tetikleyicileri ve gereksiz havlamayı nasıl önleyebileceğimizi tartışıyoruz.
Köpeğim Yürüyüşte Neden Havlıyor?
Yürüyüşlerde havlama genellikle bir duygu karışımından kaynaklanır; korku, savunma, heyecan, hayal kırıklığı, etkileşim ihtiyacı veya oyundan kaynaklanabilir. Havlama türünü anlamak biraz zaman alabilir, ancak köpeğinizi en iyi siz tanırsınız ve havlamalarının ne tarafından tetiklendiğini genellikle anlayabilirsiniz. Bunun nedeni, köpeğinizin yürüyüşlerde insanlardan veya köpeklerden rahatsız olması olabilir ve yavru köpeğiniz stres veya kaygı nedeniyle mesafeyi artırmak isteyebilir. Alternatif olarak, heyecanlı veya hüsrana uğramış bir havlama, yavru köpeğinizin dürtü kontrolünü anlamamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda heyecanlı havlama, genellikle mesafeyi azaltan bir sinyaldir, yani köpeğiniz gidip o kişi veya köpekle tanışmak ister ve daha heyecan verici nesne/kişi/köpek ile arasındaki mesafeyi azaltmak ister.
Köpeğim Yürüyüşlerde Neden Endişeli?
Varsayılan olarak havlamaktan korkan endişeli bir köpekle uğraşırken, köpeğinizi yürüyüşe duyarsızlaştırmaya çalışın, bu da onları daha az endişeli hale getirir. Köpeklerinizin tetikleyicileriyle olumlu ilişkiler kurun, dışarıda oturarak ve köpek gezdiricilerin uzaktan ileri geri yürümesini izleyerek başlayabilir, pozitif teşvik oluşturmak için ikramlar besleyebilirsiniz . Köpeğinizin dışarıdayken havlamasının büyük bir nedeni, uygun sosyalleşme eksikliğinden kaynaklanır ve o kedinin ne olduğundan veya diğer köpeğin kim olduğundan emin değildir. Böylece, irrasyonel korkular geliştirirler veya bu tetikleyicileri davetsiz misafirler olarak görürler.
Endişeli Bir Köpek Nasıl Yürütülür?
Köpeğinizin yürüyüşte korkmuş olabileceğini ve muhtemelen savaş ya da kaç durumunda olacağını bilmek güzel, bu nedenle eğitiminize başlamak için evde başlamak en iyisidir. İkramlar ve cesaretlendirme gibi olumlu takviyeler kullanın . Yavru köpeğinizin iyi tanıdığı ve tepki vermeyeceği sakin, kendine güvenen köpeklerle yürümeye başlayın çünkü köpekler diğer köpeklerden kolayca etkilenir ve onlarla birlikte olmak köpeğinizi sakinleştirebilir. Eve yakın kalın ve dışarı çıkmadan önce her gün aynı rotaları takip edin, trafikten veya kalabalık yollardan kaçının çünkü bu aşırı gürültü yavru köpeğinizi daha fazla korkutabilir.
Yürüyüşlerde Köpeğinizin Havlamasını Nasıl Durdurabilirsiniz?
Doğru eğitim ve olumlu teşvikle, yürüyüşünüz boyunca köpeğinizin havlamasından kaynaklanan utançtan kaçınmanız mümkündür. Köpeğinizi yanınızda yürütmeyi öğreterek başlayın, böylece baştan itibaren kontrollü bir şekilde yürürler, bu aynı zamanda yürüyüşe liderlik ettiğinizi anlamalarına yardımcı olur, bu da eğitiminizi güçlendirmeye ve havlarken durmalarını emretmeye yardımcı olur. Yürüyüşlerde ödülünüz olduğundan, köpeklerinizin yürüyüş kıyafetlerinin rahat olduğundan ve çok kısıtlayıcı olmadığından emin olun, ancak bu durumlar onları rahat bir şekilde güvende tutar. Yaşam tarzınıza ve köpeğinizle olan ilişkinize bağlı olarak farklı eğitim yöntemleri deneyebilirsiniz, dikkat dağıtmayı denemek veya köpeğinizi tetikleyicilere karşı duyarsızlaştırmaya başlamak isteyebilirsiniz.
Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER