Yavru köpekler neden titrer

Yavru köpeklerimiz neden titrerler

Yavrular çeşitli nedenlerle titrer, bazıları normal (hatta faydalı) ve bazıları potansiyel olarak tehlikeli. Köpek yavrusunda titreme mutluluk, soğukluk, aktif rüya görme veya hastalık belirtisi olabilir ve yavrunun hangisini yaşadığını bilmek önemlidir. Yavru köpeğinizin neden mümkün olan en iyi bakımı sağlamaya ve sahip olduğu korkuları gidermeye yardımcı olabileceğini anlamak gerekir.

Uyku hali 

Köpeğiniz uykusunda ürperirse, yoğun rüya görmenin bir sonucu olabilir. 20 dakika uykudan sonra, köpek yavrusu normalde rüyaların deneyimlendiği daha derin bir hızlı göz hareketi (REM) uykusuna düşecektir. Yavru köpekler sadece kısa süreliğine bu derin uyku durumuna girseler de, titreme, seslendirme ve vücut hareketleri üretmek için yeterlidir. Eğer köpek yavrusu için durum buysa, tanık olduğunuz titreme tamamen normaldir ve müdahale etmenize gerek yoktur. 

Vücut ısısı

Yavrular 2-3 haftalık olana kadar normal vücut sıcaklığına ulaşmazlar. Sonuç olarak, vücudun kendini ısıtması için bir yol olarak bu yaşta çok titremeye başlarlar (tıpkı insanlarda olduğu gibi). O zamandan önce titremezler ve hipotermi riski altındadırlar, bu nedenle anneleri (veya siz) yavrular 3 haftaya kadar ulaşmadan önce tüm sıcaklıklarını kendileri için sağlamalıdırlar. Daha sonra, vücut sıcaklıkları normalin altına düştüğünde titreyerek kendilerini (bir dereceye kadar) daha fazla ısıtabilirler. Yavruların soğukken titremesi anormal olmasa da, çok sık titrediğini fark ederseniz, köpeğinizi veya zamanının çoğunu harcadığı bölgeyi ısıtmak için adımlar atın. Isıtma pedleri, sıcak su şişeleri, ısı lambası veya ekstra battaniyeler kullanmayı deneyin. 

Çok heyecanlı olduğu zaman

Yavru köpeğiniz siz eve döndüğünüzde selamladığında veya annesini ya da kardeşlerini ayrıldıktan sonra gördüğünde heyecan normal bir tepkidir. Titreme, aşırı heyecanın doğal bir yan ürünüdür. Heyecanlı olduğunda, köpek yavrusu atlama, havlama, idrar yapma, titreme veya şiddetli sallama dahil her türlü çılgınca davranış sergileyebilir. İlk başta korkutucu görünse de, köpek yavrusu ile ilgili yanlış bir şey yok. 

Bir hastalık göstergesi

Titreyen ve uyuşuk bir köpek yavrusu hasta olabilir. Henüz tüm aşıları yapılmayan köpek yavruları bazen hastalık sonucu titreme gösterirler. Distemper en yaygın nedenlerden biridir ve bir virüsün sonucudur. Bir yavru köpeğin kulakları doğumda tam olarak oluşmadığından, kulak enfeksiyonları na karşı hassas olabilirler, bu da bir köpek yavrusu sadece başını değil tüm vücudunu sallayabilir. Yavru köpeğinizin aşılardan sonra da titrediğini fark edebilirsiniz. İnsanlarda olduğu gibi, yavrular ateşleri olduğunda titreyebilirler. Nöbet bozuklukları da seğirmeye ve titremeye yol açabilir. 

Genelleştirilmiş tremor sendromu (GTS) yavrulara dokuz ay gibi kısa bir sürede başlayabilir ve çoğu zaman bir köpek iki yaşından önce teşhis edilir. Prednizon gibi steroidler, bu hastalıktan titreme ve titremeyi azaltmaya yardımcı olabilir. 

Bazen köpek yavrusu midesine oturmayan bir şey yiyebilir. Bu durumlarda titreyen bir köpek bulantı ile birlikte ortaya çıkabilir. Zehirlenme de titreme yapabilir ve köpek yavrusu tehlikeli veya toksik bir şey yerse ortaya çıkabilir. Yavru köpeğinizin titremesinin bir hastalıktan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız hemen veterinerinize başvurun.

Dış etkenler

Yavru köpekleriniz henüz evinizin dışı yani dış Dünya ile tanışmadığı için ona her şey ilginç gelebilir ve bu durum korkuya bağlı olarak titremesine neden olur. Bu tür durumlarda asla köpeğinizi kucağınıza almayın ve bu durum ile tanışmasını sağlayın.

 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER