Yavru Köpekler Neden Isırır?

Yavru Köpekler Neden Isırır? Yavru Köpekler Neden Isırır? Bobi Koleji

YAVRU KÖPEKLER NEDEN ISIRMAK İSTER ?


Yavrular nesneleri oynamak, çiğnemek ve araştırmak için çok zaman harcarlar. Tüm bu normal aktiviteler, ağızlarını ve iğne gibi keskin dişlerini kullanan yavru köpekleri içerir. Yavrular insanlarla oynadıklarında, genellikle insanların ellerini, uzuvlarını ve kıyafetlerini ısırır, çiğner ve ağız açarlar. Yavru köpeğiniz yedi haftalıkken bu tür bir davranış sevimli görünebilir, ancak üç veya dört aylıkken neredeyse o kadar da sevimli değildir ve gün geçtikçe bu alışkanlık büyür!

Isırmak istediğinde ne Yapmalı?
Yavru köpeğinizin ağzındaki davranışlarını engellemeyi öğrenmesine yardımcı olmak önemlidir. Bu dersi öğretmenin çeşitli yolları vardır, bazıları diğerlerinden daha iyidir. Nihai amaç, köpek yavrusunu insanları ısırmayı durdurmak için eğitmektir. Bununla birlikte, ilk ve en önemli amaç ona insanların çok hassas bir cilde sahip olduklarını öğretmektir, bu nedenle ağzını kullanırken çok nazik olması gerekir.

Isırık İnhibisyonu: Yavru


köpeğinize Nazik Olmayı Öğretin Isırık inhibisyonu, bir köpeğin ağzının gücünü kontrol etme yeteneğini ifade eder. İnsanlarla ısırık inhibisyonu öğrenmemiş bir köpek yavrusu veya köpek, insan derisinin hassasiyetini tanımıyor ve bu nedenle oyunda bile çok sert ısırıyor. Benim fikrim köpek eğitimi esnasında, insanlarla etkileşim halindeyken ağzını nazikçe kullanmayı öğrenen bir köpeğin, oyun dışında bir durumda ısırdığı veya korktuğu veya acı çektiği gibi birisini ısırması durumunda sert ısırması ve cilde zarar verdiği olasılığının düşük olduğuna inanır.

Yavrular genellikle diğer yavrularla oyun sırasında ısırık inhibisyonunu öğrenir. Oynarken bir grup yavru izlerseniz, bolca kovalayan, sıçrayan ve güreşen bebekler görürsünüz. Yavrular da birbirlerini ısırırlar. Arada sırada, bir yavru oyun arkadaşını çok sert ısırır. Acı dolu ısırığın kurbanı konuşur ve genellikle oynamayı bırakır. Suçlu, genellikle şaşırır ve bir an için durur. Ancak, çok geçmeden, her iki oyun arkadaşı da oyuna geri döner. Bu tür etkileşim yoluyla, yavrular ısırıklarının yoğunluğunu kontrol etmeyi öğrenir, böylece kimse incinmez ve oyun kesintisiz olarak devam edebilir. Yavrular birbirlerinden nasıl nazik olmayı öğrenebilirlerse, aynı dersi insanlardan da öğrenebilirler.

Yavru köpeğinizle oynarken, ellerinizi ağzına bırakın. Özellikle sert ısırıncaya kadar oynamaya devam edin. Yaptığında, derhal incinmiş gibi yüksek bir sesle bağırın ve elinizi gevşekleşmesine izin verin. Bu, köpek yavrusunu korkutur ve en azından anlık olarak, ısırarak elinizi kesmesine neden olmaz. (Eğer bağırmanın bir etkisi yok gibi görünüyorsa, bunun yerine sert bir sesle “Çok kötü!” Ya da “Heyyyy!” Diyebilirsiniz.) Köpeğinizi durduğu zaman veya sizi yaladığı zaman onu Bravooo sanaa diyerek övün . Daha önce yaptığınız her şeye devam edin. Yavru köpek seni tekrar ısırırsa, tekrar tekrar sabırla aynı uygulamayı yapın. Bu adımları 15 dakikalık bir süre içinde en fazla üç kez tekrarlayın. Tek başına işe yaramadığını fark ederseniz, bir mola prosedürüne geçebilirsiniz. Molalar, köpek yavrularında ağız ağrısını azaltmak için genellikle çok etkilidir. Köpek yavrusu sert bir ısırık verdiğinde, yüksek sesle konuşun. Sonra, tekrar başladığında ve sana baktığında ya da etrafa bakmak için döndüğünde elinizi çekin. Ya onu 10 ila 20 saniye boyunca görmezden gel, ya da sana tekrar ağız açmaya başlarsa, kalk ve 10 ila 20 saniye boyunca uzaklaş. Kısa bir moladan sonra, yavru köpeğinize geri dönün ve tekrar sizinle oynamaya teşvik edin. Ona nazik oyunun devam ettiğini öğretmek önemlidir, ancak acı verici oyun biter bunu muhakkak anlamalı. Köpek eğitimi işte bu yüzden önemlidir. Tekrar sert ısırıncaya kadar köpek yavrusu ile oynayın. Bunu yaptığında yukarıdaki diziyi tekrarlayın. Yavru köpeğiniz artık gerçekten sert ısırıklar yapmadığında, kurallarınızı biraz sıkılaştırabilirsiniz. Yavru köpeğinizin daha nazik olmasını isteyin. Yelp ve orta derecede sert ısırıklara yanıt olarak oyunu durdurun. Onunla konuşma yapmak önemlidir, anlaması için beden dilinizi kullanın. . Bunlar ortadan kalktıkça, bir sonraki en zor ısırıkları için de aynısını yapın, vb.

Daha sonra yapılacaklar: Yavru köpeğinize dişlerin insan derisine ait olmadığını öğretin

Yavru köpeğiniz parmaklarınızı veya ayak parmaklarınızı kemirmeye çalıştığında ona hemen bir oyuncak veya kemiğini verin. Yaptığınız bu hareket kötüyü iyiye yönlendirmedir.
Yavrular, okşadıklarında ve oynarken (uykulu veya dikkati dağılmadıkça) genellikle ellerini ağzını kullanır. Yavru köpeğiniz onu evcilleştirdiğinizde tamamen kızarak ve hırlayarak oynarsa, diğer elinizden küçük ödüller ile besleyerek dikkatini dağıtın. Bu, köpek yavrusunu ağzı ile dokunmadan alışmaya yardımcı olacaktır.
Ellerinizle sert oyun veya kaba oyun yerine atıp getirme ve halat çekme gibi temassız oyun biçimlerine teşvik edin. Yavru köpeğiniz güvenli bir şekilde sevdiği biroyuncak ile oynayabildiğinde, oyuncaklarını yakında tutun veya kolayca erişilebilir olmasını sağlayın. Sana ağız açmaya başlarsa, onu hemen oyuncağına yönlendirebilirsin. İdeal olarak, ağzında kaşıntı hissettiğinde bir oyuncak beklemeye ve aramaya başlar.
Yavru köpeğiniz ayaklarınıza ve ayak bileklerine ısırırsa, en sevdiği oyuncağını yanınızda taşıyın. Oyuncak o an için orada değilse ve sizi pusuya düşürdüğünde, anında ayaklarınızı hareket ettirmeyi bırakın. oyuncağı hemen bulun ve cazip bir şekilde sallayın. Köpek yavrusu oyuncağı yakaladığında tekrar hareket etmeye başla. Eğer oyuncağınız yoksa, sadece durun ve yavru köpeğinizin sizi ısırmasını kesmesini bekleyin. O durduğunda onu övün ve bir ödül verin. Yavru köpeğiniz ayaklarınızı veya ayak bileklerinizi takip etmeden hareket etmenizi izlemeye alışana kadar bu adımları tekrarlayın. Köpek eğitimi sabır ister bunu asla unutmayın.
Köpeğinize çok sayıda ilginç ve yeni oyuncak sağlayın, böylece köpek yavrusu size veya giysilerinizi kemirmek yerine onlarla oynayacaktır.
Yavru köpeğinize diğer yavru köpeklerle ve arkadaş canlısı, aşılanmış yetişkin köpeklerle oynaması için bol bol fırsat sağlayın. Köpek arkadaşları ile oynamak ve sosyalleşmek, yavrularınızın gelişimi için önemlidir - ve enerjisinin çoğunu diğer yavrularla oynamak için harcarsa, sizinle sert oynamak için daha az motive olur. Köpeğinizi diğer köpek yavrularıyla oyun süresini denetleyebileceği ve bazı yeni önemli becerileri öğrenebileceği iyi bir köpek gezdirma alanına götürün. Bölgenizde köpek yavrusu sınıfları sunan Profesyonel Köpek Eğitmeni bulmak için uğraşmanıza gerek yok, Bobi koleji sizlere her türlü yardımı sağlayacaktır. Bize ulaşın.
Yukarıda açıkladığım gibi bir zaman aşımı prosedürü kullanın - ancak kuralları biraz değiştirin. Yavru köpeğinize sert ısırma için elinizi çekmek veya kaçmak yerine, dişlerinin cildinize dokunduğunu her hissettiğinizde acıdığını hissetmesini sağlayın.
Yavrunun dişlerinin sana dokunduğunu hissettiğin anda, yüksek bir çıkış yapın. Sonra hemen ondan uzaklaşın. Onu 30 ila 60 saniye boyunca görmezden gelin. Yavru köpeğiniz sizi takip ederse veya ısırmaya devam ederse, 30 ila 60 saniye o alanı bırakın. (Köpeğinizi yalnız bırakmadan önce odanın güvenilir olduğundan emin olun. Onu tehlikeli olabileceği veya yaranalayabileceği bir yerde bırakmayın.) Kısa bir moladan sonra geri dönün Odaya gidin ve köpek yavrusu ile ne yaparsanız yapın sakince devam edin.
Alternatif olarak, mola eğitimi sırasında köpek yavrusu için bir tasma ile bağlı tutabilir ve onu denetlemek için oradayken yere sürüklenmesine izin verebilirsiniz. Daha sonra, köpek yavrusu size ağız açtığında odadan ayrılmak yerine, tasmasını takabilir ve sessiz bir alana götürebilir, bağlayabilir ve kısa bir mola için sırtınızı ona döndürebilirsiniz. Sonra onu çözün ve yaptığınız her şeye devam edin, her yaptığında bunu muhakkak tekrarlayın. zamanla sizi anlayacaktır.
Bir mola uygun veya etkili değilse, bir caydırıcı kullanmayı düşünün. Vücudunuzun ve giysilerinizin onunla etkileşime girmeden önce ağzını sevdiği bölgelere püskürtün. Sana ya da giysilerinize kulak verirse, hareket etmeyi bırakın ve caydırıcılığın kötü tadı karşısında tepki vermesini bekleyin. Seni bıraktığında onu cömertçe öv. Kötü tadı en az iki hafta boyunca vücudunuza ve kıyafetlerinize uygulayın. Sana her ağız açtığında iki hafta acı tadıyla cezalandırıldıktan sonra, köpek yavrusu muhtemelen ağız gibi davranışlarını engellemeyi öğrenecek.
Sabırlı ve anlayışlı olun. Bu durum bir köpek yavrusu veya genç köpek için normal bir davranıştır.
Ağız sorunları ile çalışmak zor olabileceğinden, Profesyonel Köpek Eğitmeni yardımına başvurmaktan çekinmeyin. Bir eğitmen, size ve köpeğinize ısırmada çok yardım sağlayabilecek grup veya özel sınıflar sunacaktır.


Genel önlemler


Oynamak için parmaklarınızı veya ayak parmaklarınızı köpek yavrusunun önünde sallamaktan veya yüzünün kenarlarını tokatlamaktan kaçının. Bu şeyleri yapmak aslında köpeğinizi ellerinizi ve ayaklarınızı ısırmaya teşvik edebilir. Asla sert oyunu tercih etmeyin.
Yavru köpeğinizi genel olarak sizinle oynamaktan vazgeçmeyin. Oyun bir köpek ve insan arasında güçlü bir bağ kurar. Unutmayın köpeğinize sert yerine hafifçe oynamayı öğretmek istiyorsunuz.
Ağzı ile ısırarak oynarsa ellerinizi veya ayaklarınızı yavru köpekinizden uzaklaştırmaktan kaçının. Bu onu ileri atlamaya ve senin ellerini kapmaya teşvik edecek. Yavru köpekleri oynatmak için tokatlamak veya vurmak onları daha fazla ısırmaya neden olabilir. Genellikle daha agresif oynayarak tepki verirler. Fiziksel ceza da köpek yavrusu sizden korkabilir - ve hatta gerçek saldırganlığa bile neden olabilir. Parmak sallayarak, köpek yavrusunun burnuna vurmaktan, parmaklarınızı boğazından aşağıya sokmaktan ve ona zarar verebilecek veya korkutabilecek diğer tüm cezalardan kaçının.
Ağız Ne Zaman Saldırgan Olur?
Çoğu köpek yavrusu ağzı normal davranıştır. Bununla birlikte, bazı köpek yavruları korku veya hayal kırıklığından ısırır ve bu tür ısırma gelecekteki saldırganlıkla ilgili sorunları işaret edebilir.

Köpek yavrusu “Temper Tantrums”


Yavrularda bazen öfke nöbetleri olur. Genellikle bir köpek yavrusu sevmediği bir şey yaparsanız öfke nöbetleri geçirir. Köpeğinizi hareketsiz tutmak veya vücudunu tutmak gibi bir davranış onu üzebilir. Öfke nöbetleri, oyun yükseldiğinde de olabilir. (İnsan “yavruları” bile aşırı heyecanlandıklarında veya üzüldüklerinde oyun sırasında öfke nöbetleri yaşayabilir)! Bir köpek yavrusu öfke nöbeti ısırarak oyundan daha ciddidir, ancak ikisi arasındaki farkı söylemek her zaman kolay değildir. Çoğu durumda, oynak bir köpek yavrusu rahat bir vücuda ve yüze sahip olacaktır. ağzı buruşuk görünebilir, ancak yüz kaslarında çok fazla gerilim görmezsiniz. Yavru köpeğiniz de öfke nöbeti varsa, vücudu çok sert veya donmuş görünebilir. Dişlerini açığa çıkarmak veya gıcırdamak için dudaklarını geri çekebilir. Neredeyse her zaman, ısırıkları oyun sırasında normal ağızdan çok daha acı verici olacaktır.

Yavru köpeğinizi tutuyorsanız ve öfke nöbeti artmaya başlarsa, incinmiş gibi konuşmaktan kaçının. Bunu yapmak yavru köpeğinizin saldırgan davranışını sürdürmesine veya yoğunlaştırmasına neden olabilir. Bunun yerine, çok sakin ve duygusuz olun. Yavru köpeğinize zarar vermeyin, ancak mücadele etmeyi bırakana kadar onu mümkünse daralma olmadan sıkıca tutmaya devam edin. Sadece bir iki saniye sessizleştikten sonra bırakın. Ardından yardım için kalifiye bir uzmana başvurmayı planlayın. Hayal kırıklığı içinde tekrarlanan ısırma nöbetleri, köpek yavrusu gibi sadece büyüyecek bir şey değildir, bu nedenle köpek yavrusu davranışınız en kısa sürede değerlendirilmeli ve çözülmelidir.

Ne Zaman ve Nereden Yardım
Eğitimli bir uzman, köpek yavrusu ağzınızın normal olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir ve size etkili bir tedavi planı boyunca rehberlik edebilir. Yavru köpeğinizin ısırmasının saldırgan veya korkutucu davranış tanımına uyduğundan şüpheleniyorsanız, lütfen köpek eğitimi yapan bir uzmana danışın. Bobi Koleji olarak her türlü sorunu çözecek eğitmen kadromuz ile sizlere yardımcı olabiliriz. bize ulaşın. (530) 415 53 55
Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER