Yavru köpekler ne zaman dışarı çıkabilir

Köpeğinizi  Çıkarmak Güvenli mi?

Yavru köpekler ne zaman güvenli bir şekilde dışarı çıkabilir, yürüyüşler yapabilir veya diğer köpeklerle gezebilirler?

Yavru köpekler halka açık yerlerde, yaklaşık 16 haftalık aşılarla tamamen korundukları zaman dışarı çıkabilirler. Bu arada, köpek yavrusu evde de sosyalleşmeli ve diğer aşılanmış köpeklerle tanışmaları için onları ayarlamanız gerekecektir.

Peki bu çelişkili iki konuyu nasıl dengeleyebilirsiniz?

İlk aşılamalardan sonra köpeğimi çıkarabilir miyim?

Köpeğimi ne zaman dışarı çıkarabilirim?

8 haftalık köpeğimi dışarıya alabilir miyim?

Köpek yavruları ne zaman diğer köpeklerin etrafında olabilir?

Sosyalleşmenin Önemi

Tüm yavruların, büyüdüklerinde korkutucu ve düşmanca olmalarını önlemek için sosyalleşmeleri gerekir. Dolayısıyla, on altı hafta boyunca köpek yavrusunu  Dünyadan uzak tutamazsınız. Henüz ciddi hastalıklara karşı bağışık olmayan bir köpek yavrusu sosyalleşmesi  dikkatli bir şekilde yapılmalıdır ve köpek yavrusuna hastalık  bulaşmasını önlemek için uygun önlemleri almanız gerekir. Köpeğinizin diğer köpeklerin işediği veya kaka yaptığı yerden uzak durması ve aşılanmamış garip köpeklerden kaçınması çok önemlidir.

Yavrular Ne Zaman Dışarı Çıkabilir - Aşıları Beklemek

Peki ne zaman dışarıda gezdirebilirim?

Köpek yavrusu sahiplerinin yavrularıyla dışarı çıkmak istedikleri iki ana neden vardır.

İlk olarak, köpek yavrusunun sosyalleşmesi . İkincisi, bir köpek yavrusunu çıkarmak eğlencelidir!

Yavrular Ne Zaman Dışarı Çıkabilir: Yavru Köpeğinizi Çıkarmak Güvenli midir? Birkaç hafta boyunca onunla evde oturmak için bir köpek yavrusu almadınız. Onu göstermek ve aile gezilerine dahil etmek istiyorsunuz. Bu nedenle, aşıları  tamamen bitinceye kadar onu evde tutmanız gerektiğini söylemek sinir bozucu değil mi?

Yavrular Neden Evde Kalmalı?

Birçok veteriner ve yetiştirici, aşıların tamamen bitene kadar  evinizde tutmanızı önerir. Bu onu bulaşıcı hastalıklardan korumak içindir. Veterinerler genellikle sahiplerine son aşılamadan bir hafta sonrasına kadar köpeklerini evde tutmalarını söyler. Ve bu iyi bir sebeptir.  Köpek yavrusu bu noktaya kadar hastalığa karşı tam bağışıklığa sahip olmayacaktır.

 Korkunç Hastalıklar

Yavrular enfeksiyona karşı savunmasızdır. Düzenli parvovirüs salgınları hala dünyanın birçok yerinde görülür. Ve parvovirüs, özellikle yavruları öldürür.  Birçok ülkede hala yaygın olan diğer tüm köpek hastalıklarından bahsetmiyorum bile.

Evde Kalma Sorunu

Sosyalleşme eksikliği de yavruları öldürüyor. Buna birazdan daha ayrıntılı bakacağız.

İlk olarak, yavruların hastalıkları nasıl yakaladığına bakalım. Bu bilgi köpek yavrusunu  güvenli tutmak için önemlidir.

Yavrular Hastalıkları Nasıl Yakalanır?

Yavrular sizden veya ailenizden hastalık kapamaz. Çünkü bir köpeği enfekte edebilen mikropların çoğu insanlara bulaşmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Bununla birlikte, köpek yavrusu diğer köpeklerden hastalık kapabilir. Köpek yavrusu hastalanması için diğer köpeklerin hasta görünmesine gerek yoktur . Diğer köpek bir taşıyıcı olabilir (hastalanmadan diğer köpeklere enfekte edebilen bir köpek). Ya da diğer köpek bir hastalığı kuluçkaya yatırıyor ve henüz semptom göstermiyor olabilir.

Zemin bile bir risktir

Daha da önemlisi, köpek yavrusu enfekte bir köpeğin idrar yaptığı veya dışkıladığı yerlerde koklayarak veya yalayarak bazı hastalıkları yakalayabilir. Ve hepimiz köpeklerin yerdeki şeylere nasıl koklamayı ve yalamayı sevdiğini biliyoruz. Bu nedenle, köpek yavrusu aşılanmamış köpeklere ve enfekte bir köpeğin  çiş ve kakasına maruz kalma riski altındadır. Bu riskleri aklımızda tutalım.

Peki Ne Yapmalısınız?

Peki  yavrular ne zaman diğer köpeklerin etrafında olabilir?

Son zamanlar da, uzmanlar köpek yavrusunu onu eve getirdiğiniz günden itibaren ancak sıkı koşullar altında çıkarmanızı tavsiye ediyor. Tüm bunlara rağmen köpeğinizi dışarıya çıkarmaya karar verirseniz, aşağıdaki güvenlik yönergelerine uymanız gerekir.

Saldırganlığı Önleme

Köpekler her yıl milyonlarca insanı ısırır. Farklı insanlar saldırıya uğrar, ve birçok çocuk ısırılır.

Her yıl köpek saldırıları sonucu yaklaşık bir düzine insan ölüyor. Binlerce olmasa da yüzlerce köpek saldırgan davranışlar yüzünden yok edildi. Bu üzücü durumların çoğundan kaçınılabilir. Açıkçası, köpeklerde saldırganlık hem köpekler hem de ısırdıkları insanlar için bir sorundur.

Köpekler Neden Isırır?

Basit gerçek, neredeyse tüm köpek ısırıklarının korkudan kaynaklandığıdır. Kendinden emin, dost köpekler insanları ısırmaz. Yani, köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, onu kendinden emin ve arkadaş canlısı hale getirmek. Ve köpeklerin dostça olma biçimi sosyalleşme adı verilen bir süreçten geçer .

Korkan Köpekler

“Tüm köpekler için cana yakın” diyebilirsiniz, ama bu doğru değil. Minik yavrular normalde herkesi sever. Geçmekte olan herkes tarafından sarılma ve oynama için mutludurlar. Bu durum üç aylık olmadan önce değişir.

 Korkularının Geldiği Yer

Doğa, yavruları garip nesnelerden, insanlardan, hayvanlardan ve durumlardan korkacak şekilde tasarladı. Bu sadece yaklaşık dört aylık olana kadar keşfedebildiklerinde olur.

Bu Neden Bir Sorun?

Korku, modern insan toplumunda yaşayan bir köpek için iyi değildir. Zayıf sosyalleştirilmiş bir köpek yavrusu ailesini ve yakın arkadaşlarını sevecek, ancak dünyanın geri kalanını bir tehdit olarak görecektir.

Sosyalleşmenin Önemi

Birçok sevimli  yavru, sosyalleşmedikleri  sürece sekiz ila on hafta arasındaki sevimlilik durumunu kaybederler . On üç haftaya kadar, evde tutulan bir köpek yabancıları gördüğü zaman gergin olacaktır. Daha önce karşılaşmadığı durumlarda endişeli davracaktır.

Yavrular ne zaman dışarı çıkabilir

Yavruların çimenleri  ayaklarının altında hissetmesi gerekir. Yavru köpeğinizin yaşamın ilk on iki haftasında ne kadar çok insan ve deneyim yaşarsa, korkma olasılığı o kadar az olur.

Kötü Sosyalleştirilmiş Köpekler

Kötü sosyalleştirilmiş köpekler genellikle agresiftir ve saldırganlık gösterir. Reaktif veya agresif bir köpeğiniz varsa, bu sorunla başa çıkma hakkında eğitmenlerimizden yardım alabilirsiniz.

Tüm Köpekler Farklıdır

Bazı köpeklerin diğerlerinden daha fazla sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Sorumlu bir şekilde yetiştirilen sekiz haftalık yavruların neredeyse hepsi dostça görünecektir. Bu şekilde yanlış bir güvenlik duygusuna kapılmayın. Bu, gelecekte ne kadar arkadaş canlısı olacaklarının bir göstergesi değildir.

Kasıtlı Sosyalleşme

Kasıtlı ve kapsamlı sosyalleşme, köpeğinizin korku ve sık sık ortaya çıkan saldırganlıktan arınmış olacağından emin olmanın tek yoludur. Yavru köpeğinizi her yere taşıyın ya da onu yere bırakmadan sosyalleştirin. Bu nedenle ,  yavrularınızın sosyalleşmesini planlamanız ve planı hızlı ve kararlı bir şekilde yürütmeniz gerekir. Sosyalleşme fırsatı, ilk aşılama döngüsü tamamlanıncaya kadar sürer.

 Hangisi köpek yavrusu için daha büyük risktir? Hastalık mı, saldırganlık mı? Peki cevap nedir? Buna birazdan bakacağız, ama önce alternatifler neler?

 Yavru Köpeğimi Evde Sosyalleştirebilir miyim?

Geçmişte, çoğu veteriner yavruların ilk on üç hafta boyunca evde kalmasını önerdiğinde, bazı sahipler yavrularını evde sosyalleştirmeye çalıştılar. Yavru köpeğinizi evde sosyalleştirmek önemlidir, ancak dünya ile sosyalleşmenin yerini asla tutmaz. Yavru köpeğinizin sekiz ila on iki haftalık olduğu haftalarda düzinelerce farklı insanı evinize davet etmek pratik değildir.

Tüm olasılıkları karşılayamadınız.

Köpek yavrusu için çok çeşitli insanlarla tanışmak önemlidir. Buna tekerlekli sandalyeli  ve üniformalı insanlar, yaşlılar ve farklı yaşlardaki çocuklar, özellikle küçük çocuklar dahildir. Köpeğinizin farklı etnik kökenlerden insanlarla, garip şapkalardaki insanlarla, yüksek sesle konuşan insanlarla, büyük erkeklerle, sevimli insanlarla ve daha fazlasıyla tanışması gerekiyor.

Yeni deneyimler

Buna ek olarak, köpek yavrusu trenlerin, kamyonların ve otobüslerin manzaralarını, kokularını ve seslerini deneyimlemelidir. Rüzgarın sesini duyması ve yüzündeki yağmuru hissetmesi gerekir. Kısacası, köpek yavrusu insan dünyamızın acımasızca zorbalığının tüm yönlerine maruz bırakmalısınız. Unutmayın tüm dünyayı oturma odanıza getiremezsiniz. Yavru köpeğiniz için güvenli bir gelecek sağlamak için, yaşamın bu önemli haftalarında olabildiğince dışarı çıkarmanız gerekir.

Köpeğimi ne zaman çıkarabilirim?

Yavruların sosyalleşmesi gerekir. Ama aynı zamanda evde kalmaları ve hastalıktan korunmaları gerekiyor. Peki ne yapabilirsin? Köpek yavrusunu ne zaman yürüyüşe çıkabilirim?

Veterinerler köpeğinizin sağlığına odaklanır ve bazıları hala on dört haftalık olana kadar köpek yavrusunu  evinizde  korumanızı önerir. Kötü sosyalleşme risklerinin farkında olduklarından, köpek davranışçıları, eğitmenler ve yetiştiriciler, sahiplerinin yavrularını erken yaştan çıkarmasını önermektedir.

Sosyalleşme Riske Ağır basıyor

Fikir birliği, zayıf sosyalleşme riskinin hastalık risklerinden daha ağır bastığı yönündedir. Özellikle veterineriniz daha geleneksel bir görüşe sahipse, bunu yapmak kolay bir karar değildir.

Uzlaşma giderek norm haline geliyor.

Onu eve getirdiğiniz andan itibaren köpek yavrusunu kontrollü bir şekilde dışarı çıkarmanız en iyisidir. Ve bunu köpek yavrusu için riskleri en aza indirecek şekilde yapmanız gerekir.

Yavru köpeğinizin dünyaya çıkması gerekiyorsa, kötü bir hastalık yakalamadığından nasıl emin olabilirsiniz? Köpeğimi ne zaman halka açık olarak çıkarabilirim?

Hastalığa karşı korunduğundan emin olduğunuzda, köpek yavrusu halka açık olarak çıkarılabilir.

 Ya diğer köpeklerle doğrudan temastan veya idrar, dışkı veya bunların bulunduğu yüzeylerle temas ederse.

Köpeğinizi halka açık bir şekilde çıkarırsanız ve birçok uzman şimdi yapmanız gerektiğine inanıyorsa, önlem almanız gerekir. Onu yere bırakıp şansını kaçırmasına izin vermemelisin. Kendisi aşı olana kadar potansiyel olarak aşılanmamış diğer köpeklerle tanışamaz.

Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

Şimdi dünyanın dostça bir yer olduğunu keşfetmesine yardımcı olurken, köpek yavrusunu  enfekte olma risklerini en aza indirmek için yapılması ve yapılmaması gerekenlere göz atalım.

Köpek yavrusunu  gerektiğinde kollarında güvende tut

Yavru köpeğinizin aşılaması tamamlanıncaya kadar, maksimum güvenlik alın.

Köpeğinizi diğer köpeklerin kaka yaptığı veya idrara çıktığı yere ASLA KOYMAYIN.

Ya da ne kadar arkadaş canlısı görünse de, köpeklerin garip köpeklerle oynamasına izin verin fakat risk olduğunu unutmayın.

veya bu köpekler tamamen aşı olmadıkça  köpek yavrusu arkadaşınızın köpekleriyle oynamasına izin verin (Hastalık kapma riski vardır)

Bir taşıma çantası ile gezdirin.

Eğer etrafınız da sizin gibi aşılı küçük yavru köpekler varsa oynamalarına ve tanışmalarına izin verin. Bu durum ilk buluşması için önemlidir.

Yavrular taşınırlarsa ne zaman dışarı çıkabilirler?

Köpek yavrusunu  bırakamayacağınız geziler için, birçok insan köpek yavrusu taşımak için omuz çantası kullanır. Bu, gerginliği sırtınızdan alır ve ellerinizi serbest bırakır. Küçük köpekleri taşımak için tasarımcı sırt çantaları satın alabilirsiniz ve bazı yavrular bir veya iki hafta boyunca bunlara sığacaktır.

Köpek yavrusunu  ne zaman bahçede çıkarabilirim?

Köpek yavrusu taşıma ve onu yerden uzak tutma ihtiyacı hakkında konuştuk. Peki evde kendi mülkünüzde bahçeye  ne dersiniz? Evcil hayvan sahipleri, aşılar tamamlanmadan önce yavru köpeklerini kendi bahçelerine bırakma konusunda endişe duyabilirler. Ancak bahçenize kedi ve köpek girmemişse kısa periyodlarla onları çıkarabilirsiniz..

Vahşi Hayvanlar Köpek Yavruma hastalık bulaştırabilir mi?

Çoğu köpek sahibinin endişe ettiği hastalık Canine Parvovirus'tur .

Örneğin İngiltere'de tilkiler bu hastalığa karşı hassastır ve virüs enfekte dışkıda bir süre hayatta kalabilir. Bu nedenle,  hasta bir tilki, bir köpek yavrusu nerede oynar ve o köpek yavrusu tilki kakası ile temas ederse kontamine olabilir.

Dışarıda Öğrenme

Yavrular mutfağınızın steril ve kontrollü ortamında yetiştirilir. Yani, köpek yavrusu dışarıdayken rüzgar ve yağmurdan korkabilir. Zamanla çimen, güneş ışığı ve toprak hissine aşina olacaktır.

Şarkı söyleyen kuşlar  ve uçakların tepesinden geçme  sesleri korkutucu olabilir. Dışarıda olmanın diğer tüm zevk ve heyecanlarından bahsetmiyorum bile. Dışarıda olmak erken öğrenmenin önemli bir parçasıdır ve yavrular bunu kaçırmamalıdır.

 Ne zaman bir yürüyüş için köpek yavrusu alabilirim?

Çoğu durumda, sonaşılarından bir hafta sonra yavru köpeklerinizi halka açık bir yere koymaya başlayabilirsiniz. Yine de veterinerinize danışın, farklı aşıların farklı talimatları olabilir.

Yavru Egzersiz Gereksinimleri

Yavruların yaşlı köpekler kadar egzersiz yapmasına gerek yoktur. Onları almaktan hoşlanırken, küçük yavruların resmi anlamda yürüyüşe ihtiyacı yoktur. Aslında, birçok uzman aşırı egzersizin ve uzun yürüyüşlerin küçük yavrulara zararlı olduğunu düşünüyor. Yavru köpeğinizle dışarı çıkıp onu yeni deneyimlerle tanıştırmak önemlidir, ancak kilometrelerce yürüyüş yapması iyi bir fikir değildir.

Yavrular Ne Zaman Dışarı Çıkabilir - Özet

Uzmanlar, bir köpek yavrusu için en iyi zamanın ne zaman çıktığı konusunda aynı fikirde değiller. Geçmişte, veterinerler yavruların son aşılarını yaptıktan bir hafta sonrasına kadar yavruların evde kalmaları konusunda ısrar etti. Birçok köpek yavrusu kitabı hala bunu tavsiye ediyor.

Bobi Koleji  İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER