Yavru Köpekler Ayakları Neden Isırır?

Yavru Köpekler Neden Ayaklarınıza Saldırır?

Köpek yavruları basit bir nedenle ayaklarınıza saldırır: ayaklar eğlencelidir! Bu davranışı daha iyi anlamak için, kendini bir yavru köpeğin yerine koymak gerekir. Yavrular kardeşlerinden ayrıldığında, oynayacak oyun arkadaşları kalmaz ve ayaklar onları özellikle çekici kılan bazı belirgin özelliklere sahiptir.

YAVRU KÖPEKLER

Köpek yavruları ayaklara saldırır, bu doğru, ancak köpek yavrularının hareket eden her şeye saldırdığı da doğrudur. Köpek yavruları ayaklarına saldırdıklarında sadece eğlenmeye çalışır, diğer yandan bacaklarına bir köpek takılmış olarak dolaşan insanlar, bu davranışı caydırmak için çok çaresizdirler.

Kabul edelim: yavru köpek dişleri çok keskindir! Ve köpek yavruları hırlarken gözlerinde vahşi bir bakışla ayaklarına saldırdığında, biraz korkutucu bile olabilirler. Peki yavru canavarlar neden ayaklarımıza saldırır ve en önemlisi bu konuda ne yapılabilir?

Yavrular, kardeşleri ve anneleriyle birlikteyken genellikle kabaca oynarlar.

Oynamak İçin Güçlü Bir Dürtü

Evinizi yeni bir köpeğe açtığınızda, muhtemelen sizi takip eden ve tuvalet kağıdı rulolarını kovalayarak sizi eğlendiren tüylü küçük bir sevinç demeti hayal edersiniz. Ancak filmlerde görebileceğiniz şey budur. Gerçeklik tamamen farklı bir hikayedir! Bir anda kendinizi evinizde, iğrenç davranışlarda bulunan ve sizi parça parça yemeye çalışan bir "yavru canavar" ile paylaştığınızı görürseniz, emin olun ki yalnız değilsinizdir. Sayısız köpek sahibi buna katlanır ve çoraplarınız artık bir hedef tahtası haline gelmiştir. Yavru köpekler yeni evlerine getirildiğinde, köpek sahipleri, yavruların önceki yaşamının bütün bir bölümünü kaçırırlar. Yavru arkadaşları ve anneleriyle birlikteyken ne yaptıklarının farkında değillerdir. Yetiştiriciler bunu çok iyi bilirler. İşte küçük bir özet.

İki haftalık olduklarında, yavru köpekler dünyayı keşfetmeye ve biraz titrek olmalarına rağmen ayakta durmaya çalışırlar. Üç haftaya kadar, giderek daha çevik hale gelirler ve muhtemelen yavrulama kutusundan kaçmaya çalışırlar. Dört haftaya kadar, tüm köpek yavruları aktif olarak yürüyor, oynuyor ve genellikle yetiştiricilerini deli ediyor hali alır. Şimdi, köpek yavruları, çocuklar gibi bebeklerle veya oyuncak bebekle oynamazlar. Bunun yerine, çok fiziksel güreş oyunlarına girerler ve işler genellikle oldukça zorlaşır. Kulakları ısırırlar, ayakları ısırırlar, kuyrukları ısırırlar. Genellikle diğer yavrulara zarar verirler. Neyse ki, yavrular yeni evlerine gitmeye hazır olduklarında, çoğu daha nazik oynamayı öğrenmiştir. Bunun nedeni, çok sert oynadıklarında oyun arkadaşlarının ciyaklaması ve oyundan çekilmesidir. Oyun seansından sonra, yavru köpek daha az baskı ile ısırmayı öğrenir.

Şimdi, yavruların yeni evlerine getirildiği zamanı düşünelim. Artık oynayacak köpek yavrusu yoktur, ancak dünyayı ağızlarıyla keşfetme ve ısırık oynama dürtüsü çok güçlü bir köpeğimiz vardır. Peki kiminle ısırık oynayacaklar? Hmmm.. peki ya insanlar? İnsanların, yavru kardeşlerine kıyasla gerçekten hassas bir cilde sahip olmamız çok kötüdür. Ayaklar, yavruların oynaması için eğlencelidir çünkü onlar bizim ana hareket aracımızdır ve çok hareket ederler!

Ayaklar onlar için Oyuncaktır

Herhangi bir köpek yavrusu oyununu izleyin ve oyunun, saldırganlık, avlanma ve hatta üreme davranışı repertuarlarından ödünç alınan birçok davranışı nasıl içerdiğini fark edeceksiniz. Yavruların homurdandığını, takip ettiğini, kovaladığını, üzerine atladığını, bindiğini ve hatta ısırdığını göreceksiniz.  Sonuçta oyunun amacı, gelecekte işe yaraması muhtemel davranışları uygulamaktır. Bu nedenle, köpek yavruları, tıpkı çocukların doktorluk yapmaları veya market alışverişine gidiyormuş gibi yapmaları gibi, avlanma becerilerini geliştirmeye çalışırlar.

Şimdi, ayaklar bu resme nasıl uyuyor? Kolay, bir köpek yavrusu için ayaklar avı temsil eder. Toplar, doldurulmuş oyuncaklar ve Frizbiler avı taklit eder. Elbette, biz insanlar için ayaklarımız iki tavşan gibi görünmekten çok uzaktır, ancak bir köpek yavrusu açısından benzerdirler çünkü hareket ederler ve ne kadar çok hareket ederlerse, direnç sağlarlarsa (bir bacağına bağlı bir köpekle kim hareketsiz kalabilir ki?), köpek yavrusu bu elde edilmesi zor avı o kadar çok kapmak ve çekmek isteyecektir. Bu duruma birkaç sert ses ekleyin ve güçlü yırtıcı bir lider köpek gibi ses çıkaracaksınız.

Dikkat edin, köpek yavruları genellikle ayaklara çok odaklanırlar, bu da bizi ilk zamanlar oynaması çok eğlenceli yapar! Aslında kötü öğretiyi yavrumuza biz öğretiyoruz. Gülmeler, kahkahalar onun yaptığı kötü davranışı onaylamanız demektir. Bir lider duruşunu asla bozmaz ve her şeyin zamanı olduğunu köpeğine hissettirir.

Biliyor musun? Kediler de ayaklara saldırmakla ünlüdür. Onların durumunda, aynı dinamiklerin söz konusu olması ve kedilerin sadece "fareyi kovalama" oyunu oynaması muhtemeldir.

Yavru köpeğinizi ayaklarınızdan oyuncaklara yönlendirin ve onları çok hareket ettirdiğinizden emin olun!

Artık köpeklerin neden ayaklarınıza saldırdığını bildiğinize göre, bu konuda ne yapılabileceğini görmenin zamanı geldi. Ayaklarınızın ve çoraplarınızın zarar görmemesi için kesinlikle yavru köpeğinizin bunu aşmasını istiyorsunuz (neyse ki çoğu köpek olgunlaştıkça bunu yapar). İşte bazı fikirler:

Köpeğimin Ayaklarıma Saldırmasını Nasıl Durdurabilirim?

Baştan Çıkarmalardan Kaçının

Ayakkabı bağcıkları, uzun etekler ve geniş paça pantolonlar ile ayakkabı giymekten kaçının. Bu kıyafet ve aksesuarlar, ayak bileklerinizi ve ayaklarınızı daha çekici hale getirir.

Yavru köpeğinizi üzerlerine atlamaya ikna etmek için terliklerinizi veya ayakkabılarınızı halının üzerinde bırakmaktan da kaçının. Oyun oynarken ayakta sağa sola koşarak hareket etmeyin, bu durum biraz eğlenceli olsa da, yavruları ayak ve ayak bileklerine saldırmaya teşvik edebilir.

Yavruları en çok çeken şeyin hareket olduğunu unutmayın, bu nedenle hareket eksikliği ayakların/bacakların büyük çekiciliğini kaybetmesine neden olur.

Mümkünse, yavru köpeğinizin ayaklarını ve bileklerini ısırmasını önlemek için uzun çizmeler giyin. Pek çok köpek yavrusu, uzun lastik çizmeleri ısırdıklarında ilgilerini kaybederler çünkü onları kavramak zordur ve ayrıca uzun çizmeler giyerken incinme ve hareket etme olasılığımız daha düşüktür ve köpek yavrularının peşinde olduğu şey harekettir.

Köpeğinizin hareketi yaptığı o anı yakalayın

Yavru köpeğinizi pantolonun bacaklarına veya ayaklarına yapışmadan önce yakalamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bir kez kavradığında, dikkatini dağıtmak daha zordur. Bu nedenle, yavru köpeğiniz ayaklarınızı veya bacaklarınızı ısırmak amacıyla size doğru koştuğunda, yavru köpeğinizin dikkatini başka bir aktiviteye yönlendirin. Yavru köpeğinizden oturmasını ya da yatmasını isteyin ve ardından bir ödülle ödüllendirin (her zaman cebinizde ya da çantanızda biraz ödül bulundurun) uzağa fırlatın.

Yavru köpeğiniz henüz oturmayı veya yatmayı öğrenmediyse, köpeğinizin dikkatini uzağa fırlattığı mama tanesine veya bir oyuncağa (top, çekiştirme oyuncağı, halat) yönlendirin. Böylece onları bir an önce yeniden yönlendirmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Etkileşimli Oyuncaklara Yönlendir

Yavru köpeğinizi boş bir su şişesine yönlendirmeyi deneyin. Çoğu köpek yavrusu, bunları çiğnemekle ortaya çıkan buruşma seslerine karşı koyamaz. Yavru köpeğiniz bir şeyler yutmaya meyilliyse, bunları çiğnerken daima köpeğinizi izleyin.

Pet şişeyi daha da ilginç hale getirmek için, köpeğinizin günlük mama oranının bir kısmını şişeye koyun, ( şişeye birkaç delik açın kokusunu alsın) böylece yavru köpeğiniz mama tanelerini yuvarlamaya ve yemekle meşgul olur.

Bir köpek yavrusunun ayaklara saldırmayı bırakmasını sağlamanın asıl amacı, köpeğe ayaklarla oynamanın sıkıcı olduğunu öğretmektir çünkü orada ayak içermeyen çok daha iyi oyun biçimleri vardır. Daha az hareket edin ve oyuncaklarınızı daha çok hareket ettirin. Onları kıvırın, fırlatın, yiyecek içeren oyuncaklar sağlayın.

Beyni Meşgul Tutun

Yavru köpeğinize oyunlar, eğitim ve zihinsel uyarımı içeren yapılandırılmış bir program sağlayın. Her 90 dakikada bir 10 ila 15 dakikalık bir seans, bir yavrunun oynama ve bastırılmış enerjiyi boşaltma dürtüsünün kanalize edilmesine yardımcı olmalıdır. Diğer oyun türlerine doymak için güçlü ısırma ve oynama dürtüleriyle, köpek yavruları, kuyruklarını kovalama alışkanlığını aştıkları gibi, yakında ayakları kovalama alışkanlığını da aşmalıdır.

Huysuz Yavrulara Dikkat!

Son olarak, yorgunluğu ve aşırı uyarılmayı düşünün. Yavru köpeklerin oynaması, sosyalleşmesi ve eğitilmesi gerekir, ancak aynı zamanda uyumaya da ihtiyaçları vardır ve köpek yavruları yorgun olduklarında huysuzlaşabilir ve ısırabilir, ancak uyuyamazlar.

Bobi Koleji İzmir Pozitif Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER