Yavru köpek sosyalleşmesi

Hem insanlar hem de diğer köpekler etrafında samimi ve güvenilir bir köpek ister misiniz? Tek yapmanız gereken doğru bir şekilde sosyalleştirmeniz. Ancak köpeğinize ve özellikle sosyalleşme eğitiminize nasıl önem verdiğiniz, özellikle de bir köpek yavrusu benimsediyseniz, insanlara ve diğer köpeklere nasıl tepki verdikleri konusunda büyük bir rol oynar.

Yavru köpeklerin gelişimi için, annesinden ayrıldıktan sonra üç veya dört aylığa kadar, deneyimlerinin tüm yaşam yaklaşımları üzerinde büyük bir etkisi olduğu kısa bir süre vardır.

Diğer köpeklerle, her türlü insanla ve bu gelişim penceresi sırasında yeni durumlarla çok sayıda olumlu karşılaşmaları olursa, kendinden emin, rahat ve arkadaş canlısı bir köpek olmak için daha ne isteyebilirler ki.

Eğitmenler bu sürece sosyalleşme diyorlar ve bu, yavrularınızın yaşamları boyunca refahı için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri. İşte yavru köpekler için sosyalleşme hakkında bilmeniz gerekenler.

Köpeğinizi Sosyalleştirmezseniz Ne Olur?

Sosyalleşmemiş köpek yavruları diğer köpeklerden, insanlardan ve rutinlerinin dışındaki herhangi bir şeyden ve her şeyden korkarak büyüyebilir ve bu korku saldırganlığa yol açabilir. Araştırmalar, kötü sosyalleşmenin agresif eğilimli köpekler için önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.

Köpek yavrusu sosyalleşme için en önemli zaman olmasına rağmen, tek zaman değil. Gençliğinde sosyal yaşamı atlayan bir köpek bile, yetişkinlik döneminde izole edilirlerse zamanla daha az dost olabilir.

Yetişkin köpeğiniz yeterince sosyalleşmediyse, yine de sosyal becerilerini geliştirebilirsiniz; buna rağmen bir yetişkinin kişiliği bir yavrudan daha sabittir.

Yavaş ve dikkatli hareket etmelisiniz ve saldırganlık veya aşırı çekingenlik belirtileri görürseniz, hemen profesyonel bir eğitmen veya davranışçıdan yardım alın.

Dostça bir köpek yetiştirmek için sosyalleşmeyi nasıl kullanabilirsiniz?

Bir köpek yavrusu benimsemeyi düşünüyorsanız, sosyalleşme onları eve getirdikten hemen sonra başlamalıdır.  Süreci başlatmak için aşıları bittikten hemen sonra dış Dünya ile tanışmasını sağlayın. Ayrıca köpeğinizin diğer insanlarla ve köpeklerle tanışmasına izin verin. Korkuları ile yüzleşmeleri onları ilerisi için ev dışına daha çabuk adapte olmasını sağlar. Asla kucağınıza almayın.

Köpek yavrusu ile sosyalleşme sürecine başlamak için birkaç ipucu.

Yavrular Anneden Öğrenmeli

Bazen düşündüğümüzde, bir köpeğin biyolojik aileleriyle ne kadar zaman geçirebileceğine dair gerçekten bir bilgimiz yoktur. Ancak seçeneğiniz varsa, sekiz haftalıktan önce bir köpek yavrusunu annesinden ve kardeşlerinden uzak tutmayın. Anneleri ve kardeşleri ile etkileşimler, genç yavrulara diğer köpeklerle geçinme konusunda çok şey öğretir. Yavru köpeğinizi köpek ailesinden çok erken alırsanız, sosyal becerilerine kalıcı hasar verebilirsiniz.

Köpeğinize diğer köpeklerle olumlu erken deneyimler verin.

Kalabalık ortamlar, köpek parkları ve arkadaşlarınızın köpekleriyle oyun günleri, yavrularınızın diğer köpeklerle nasıl geçineceğinizi öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Etrafınız da fazlaca sokak köpeği olabilir,  ilk zamanlarda birbirlerini tanımaları için yumuşak ses tonlarıyla rahatlamalarını sağlayın.  Sokak köpekleri yavru köpeğinize bir arkadaşlık sağlayabilir, ancak her zaman köpeklerin önce buluşup geçinmesini sağlayın.

Köpeğinize her türlü insanla bolca mutlu deneyim yaşatın.

Mümkünse, köpeğinizin büyük çocuklarla, küçük çocuklarla, ip atlayan çocuklarla, uzun boylu erkeklerle, şapkalı kadınlarla ve her şekil, renk ve boyuttaki insanlarla tanışmasını sağlayın. Köpeğiniz, özellikle yavru köpeklikte, tüm bu insanlara düzenli olarak maruz kalırsa, korkulu veya agresif olma olasılığı daha düşüktür. Bir pandemi sırasında veya yeni tehlikelerin olduğu başka bir durumda sosyalleşmek zor olabilir. Ancak köpeğinizi eğitirken sorumlu olun ve mümkün olduğunda sosyal mesafeye ayak uydurun.

Köpeğinizi Ailenin Bir Parçası Yapın

Hemen hemen tüm köpekler “ailenin” bir parçası olmak ister. Siz ve aileniz ona kucak açın, bu nedenle köpeğinizi mümkün olduğunca çok aktiviteye dahil edin. Unutmayacağınız bir konu ise sevgi ve otoriteyi eşit tutun,  sizi kullanmasına izin vermeyin. Oyunu sahip başlatır sahip sonlandırır. Onlara kontrollü bir şekilde evdeki tüm kapıları açın, girmesini istemediğiniz yerlere sadece sanal çizgi çekin ve girmesini uyararak engelleyin.

Onları Yeni Durumlara Maruz Bırakın

Köpeğinizi her türlü gürültüye ve deneyime maruz bırakın. Kaykaylar, bisikletler, çim biçme makineleri, elektrikli süpürgeler, bulaşık makineleri ve benzerleri, bu aletler ve durumlar bir köpeği korkutabilir ancak tanışması ve o anı yaşaması ilerisi için çok önemlidir.

Çözüm, köpeğinizi tüm bu deneyimlere, ideal olarak köpek yavrusu sırasında ortaya çıkarmaktır.

Yetişkin bir köpeğiniz varsa, yavaşça hareket edin ve her adımda afferim diyerek güvenmesini sağlayarak ödüllendirin. Bu durum köpek yavruları için de geçerlidir.

Yavrularınıza köpek ve insan dostu olmayı öğretmek, muhtemelen bir köpek ebeveyni olarak en önemli işinizdir. İnsanları köpeğinizin etrafında güvende tutar ve saldırgan köpekler için onu kontrol altında tutmasını sağlarsınız. Onları günde 3 sefer dışarı çıkarmayı alışkanlık haline getirin.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER