Yavru köpek neden havlar?

Köpek Havlamasının Yaygın Nedenleri

Köpek havlaması

Köpeklerin zaman zaman havlaması, sızlanması ve uluması doğaldır . Köpekler insanlarla iletişim kurmak ve kendilerini ifade etmek için ses çıkarırlar. Bazen köpeklerimizin bizi olası tehlikelere karşı uyarması veya bizi zarar görmekten koruması için havlamasını isteriz. Diğer zamanlarda, havlama aşırıdır ve gerçek bir anlamı yokmuş gibi görünür.

 Sebepler

Köpekler çeşitli nedenlerle havlarlar. Köpekler sadece yapabildikleri için havlamazlar (bazen öyle görünse de). Sadece sizi ve komşularınızı kızdırmak için havlamazlar, kin veya intikam için havlamazlar.

 Bazı köpek ırklarının diğerlerinden daha fazla havlama eğilimi vardır. Aslında, bazı köpek türleri aslında havlamak için yetiştirildi. Bu, insanları tehlike konusunda uyarabilmeleri, evleri koruyabilmeleri ve hatta avlarını avcılar için saklanmaktan korkutabilmeleri için olabilir. Öte yandan, cins başka şekillerde ses çıkarabilse de, Basenji hiç havlamaz.

 Köpeğinizin havlamasını dikkatlice dinleyin ve sonunda köpeğinizin farklı havlamalarının seslerini öğreneceksiniz. Ardından, her havlamanın ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz. Davranışı kontrol etmeye yönelik ilk adım , köpeğinizin neden havladığını anlamaktır.

 Uyarı/Uyarı

Kapıda biri olduğunda, evin veya arabanın yanından yabancılar geçtiğinde bir köpeğin havlaması doğaldır. Pek çok köpek, bir tür tehdit algıladıklarında havlayarak "Burayı koruyorum, bu yüzden benimle uğraşmayın" der. Bu havlamanın sesi genellikle keskin, yüksek ve otoriterdir. Bu içgüdüyü eğitimle geliştirmek aslında evinizi ve ailenizi korumaya yardımcı olabilir.

Endişe

Endişeli havlama, çoğu köpek için genellikle kendi kendini yatıştırma eylemi gibi görünür. Genellikle tizdir ve bazen sızlanma eşlik eder. Bu tür havlama, ayrılık kaygısı , korkuları ve fobileri veya diğer kaygı türleri olan köpekler için yaygındır.

 Dikkat çekmek

Bu havlamayı duyduğunuzda, genellikle bunun ne anlama geldiğini anlarsınız. Bu havlama "Hey! Hey! Bak! İşte buradayım!" Diğer köpekler, neredeyse sızlanan bir çocuğun sesi gibi, dikkat çekmek için birlikte sızlanıp havlayabilirler.

 Oyunculuk/Heyecan

Bu tür havlama özellikle yavru köpeklerde ve genç köpeklerde yaygındır. Birçok köpek, insanlarla veya diğer köpeklerle oynarken havlar. Bazı köpekler, yürüyüşe çıkacaklarını veya arabayla gezeceklerini bildiklerinde heyecanla havlarlar.

 Diğer Köpeklere Cevap Vermek

Bu tanıdık bir senaryo. Sokağın aşağısındaki bir köpek havlamaya başlar ve bloğunuzun geri kalanı birer birer katılır.

Can sıkıntısı

Sıkılmış bir köpeğin havlaması, sadece kendi sesini duymak için havlayan bir köpeğe benzer. Can sıkıcı olma eğiliminde olsa da, aynı zamanda üzücü. Canı sıkılan köpekler genellikle fazla enerjiyi atmak için havlarlar ve bazen de yalnızlıktan havlarlar. Genellikle bir aktiviteye ve hatta belki bir refakatçiye ihtiyaç duyarlar.

 Havlama sorunu nasıl geçer?

Sizin müdahaleniz olmadan aşırı havlamanın düzelmesi pek olası değildir. Havlamanın nedenini belirledikten sonra, kaynağı ele almak için adımlar atın. Köpeğinizin havlaması korku veya endişe ile ilgili görünüyorsa, veterinerinizi ziyaret ederek başlamanız gerekebilir. Veterineriniz, davranışın tıbbi nedenlerini ekarte edebilir ve muhtemelen yardımcı olması için ilaçlar önerebilir. Yüksek kaygı durumundaki bir köpek, yeni şeyler öğrenmekte çok zorlanacaktır. Kaygıyı azaltmak için kullanılan ilaçlar, eğitimin daha başarılı olmasına yardımcı olabilir.

Köpeklerde havlamayı nasıl durduracağınızı ve aşırı havlamayı nasıl önleyeceğinizi öğrenin . Çoğu durumda, temel eğitim , zihinsel uyarım ve egzersizle havlamayı durdurabilirsiniz . Daha ciddi durumlarda, bir eğitmen veya davranışçı getirmeniz gerekebilir. Yapmamanız gereken bir şey, sorunu görmezden gelmektir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER