Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır? Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır? Bobi Koleji

Yeni köpek yavrusu sahipleri, uygun köpek eğitiminin bir köpek yavrusu yetiştirmenin önemli bir parçası olduğunu bilir. Birçoğu da bir tür köpek eğitimi dersinin iyi bir fikir olduğunu kabul ediyor. Eğitime başlamadan önce, iyi bir eğitmen yavru köpeğin neleri öğrenmesi gerektiğini bilen en iyi kişidir.

Köpek Eğitmenini Bulmak

İyi bir köpek eğitimi dersi deneyimli bir köpek eğitmeni tarafından verilebilir. Genellikle alışıla gelen uygulama da köpek eğitimi ev dışında bir tesiste verilir. Ancak Bobi Koleji eğitmenleri bu eğitimi köpeğin yaşam alanında vermektedirler. Bu eğitimlere "yavru anaokulu" veya "yavru köpek görgü eğitimi" denebilir.

Hangi eğitim olursa olsun ücretten önce köpek eğitmeninin deneyimini araştırın. Bir eğitim aldırmadan önce eğiticiyi araştırdığınızdan emin olun. Eğitimcinin deneyim ve referanslara sahip olduğundan emin olun.

Çoğu köpek eğitim kursu dört ila altı hafta boyunca haftada bir kez gelerek eğitim yapar. Bu eğitim sistemi Dünya da kalmamıştır ve yavru köpeğimiz uzun aradan sonra eğitimi kabul etmeyecektir.

Köpek yavrusu eğitiminin nihai amacı, köpeğinizin gelecekteki eğitimi ve davranışı için iyi bir temel oluşturmaktır. Dersler temel konuları kapsamalıdır: sosyalleşme, ev eğitimi ipuçları, temel itaat ve köpeğinizle genel iletişim, yavrumuzun hayata daha çabuk adapte olmasını sağlar.

Sosyalleşmeye Odaklanma

Sosyalleşme, herhangi bir köpek yavrusu eğitiminin en önemli parçasıdır. Bu, yavruları mümkün olduğunca çok yeni insana, yere ve duruma maruz bırakmayı ifade eder. Fikir, bir köpek yavrusu genç yaşta ne kadar çok şeye maruz kalırsa, daha sonraki yaşamda farklı insanlar ve deneyimler için o kadar kabul edilebilir olacaktır. Yavru köpeğinizin korkulu veya agresif olması da daha az olasıdır. Yavru köpeğinizle diğer eğitim üzerinde çalışmak önemli olsa da, sosyalleşme, onu yaşam boyu iyi davranış yolunda gerçekten ayarlayan şeydir.

Bir köpek yavrusu ile kendi alanında çalışmak idealdir. Deneyimli bir köpek eğiticisinin gözetimi altında köpek yavrusu, insanları, köpekleri ve diğer yeni şeyleri tanımak için çalışmanıza izin verir.

Ev Hakkında Sorular

Çoğu köpek eğitmeni, sosyalleşmenin köpek yavrusu eğitiminin en önemli parçası olduğuna inanırken, yeni köpek yavrusu sahiplerinin çoğu ev içi davranışları ile ilgilidir.  Eğitime liderlik eden köpek eğitmeni, ev düzenini bozma ile ilgili herhangi bir endişenizi de ele alabilmelidir. 

Temel İtaat Derslerinizi Destekleyin

Köpek eğitimi dersleri bazı temel itaat komutlarını ele almalıdır. En azından, köpek yavrunuzu otur, bekle, yat ve gevşek bir tasma üzerinde yürütmek için nasıl eğiteceğinizi öğrenmelisiniz. Bazı eğitmenler, köpek yavrusu eğitiminde gel ve bekle gibi diğer önemli komutlara da odaklanırlar.

Adres Davranışı Sorunları

Köpek eğitimi dersleri, köpek yavrusu sahiplerinin karşılaştığı daha yaygın davranış sorunlarını da kapsamalıdır. Yavrular yalnız bırakıldığında çiğneme, zıplama ve sızlanma eğilimi gösterir ve iyi eğitimlerde bunları bir dereceye kadar ele alır. Eğitmenlere köpek yavrusu ile yaşadığınız özel davranış problemlerini anlatın ve hangi problemleri yaşadıklarını sorun.

Sorunlar ve Prova Davranışı

Bir köpek yavrusu eğitim sınıfının en önemli yönlerinden biri, eğiticinin tüm sorularınızı ve endişelerinizi ele almasıdır. Köpekler insanlardan farklı düşünür ve davranırlar ve yeni köpek yavrusu davranışınızı anlamanız biraz zaman alabilir. İyi bir köpek eğitmeni, köpek yavrusu neden böyle davrandığını ve istenmeyen davranışları değiştirmek için neler yapabileceğinizi daha iyi anlamanız için zaman harcayacaktır.

Bir yavru köpeği nasıl eğiteceğini öğrenmek önemli olsa da, sosyalleşmeden daha fazla dikkat edilmemelidir. Köpek eğitimciniz sadece komutlarla ilgileniyorsa, yeni bir köpek yavrusu eğitmeni bulmak isteyebilirsiniz.

Yeni köpek yavrusu sahiplerinin yaptığı yaygın hatalardan biri, köpek yavrusu dersleri bittiğinde eğitimin yapıldığını düşünmektir. Gerçekte, bir köpeğin eğitimi asla durmaz; Bir yavru yaşlandıkça dersleri pekiştirmekle ilgili olur. Ders sırasında öğrendiğiniz her şeyi takip edin ve dersleri günlük yaşamınızda kullanın. Yavru köpeğinize sık sık meydan okuyun, yeni becerilerinizi alın ve köpek yavrusu repertuarına yeni komutlar veya püf noktaları ekleyin ve yavru köpeğinizin zaten öğrendiği komutları kullanmaya devam edin, böylece unutmasın.

Ek olarak, dersin sonunda, eğitmen daha fazla ilerlemek istiyorsanız köpeğinizin bir sonraki aşamada ne çalışabileceğine karar vermenize yardımcı olabilir. Eğitmen, ayrıntılar üzerinde çalışmak için bir sonraki seviye eğitim sınıfı veya özel bir sınıf önerebilir. Ayrıca köpeğinize köpek sporları, hayvan destekli terapi ve hatta köpeğiniz için bir “iş” gibi aktivitelere dahil olma konusunda tavsiyede bulunabilirler.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER