Yavru köpek ısırma sorunu.

Yavru köpeğim ısırıyor!!!

 Yeni bir köpek yavrusu sahibi olmak, yeni bir aile üyesini karşılamaya benzer. Herkesin etrafında toplanabileceği yeni bir bebek, özellikle çocuklar için yeni bir oyun arkadaşları varmış gibi. Yeni bir köpek yavrusu sahibi olduğunuzda, ev şüphesiz daha önce hiç olmadığı kadar canlı olur.

Ancak ilk günden itibaren saldırgan bir yavru köpeğin potansiyel uyarı işaretlerini izleyin. Aileniz neşeyle vakit geçirmekten ziyade, endişeyle dolu bir ailede olabilir. Sonuçta, saldırgan bir yavru köpeğin davranışları ve bu davranıştan çıkıp çıkmayacağı konusunda endişelenmek normaldir. Bir şeyleri yok etmekten çok, yavru köpeğin yarardan çok zarar verebileceği yakın bir tehlike de vardır.

Yavru köpeğinizin mizacının tamamen normal olma ihtimali yüksektir , ancak istisnalar da vardır. Kural olarak, agresif bir köpeğinizin olabileceğine dair uyarı işaretleri vardır. Yavru köpeğinizin vücut diline dikkat edin.

Yavru köpeğin saldırganlığını yönetip yönetemeyeceğinizi veya bir köpek yavrusu bir aile hayvanı olmak için uygun mizaçtan yoksun olup olmadığını ve tehlikeli bir sorumluluk olabileceğini anlamanız gerekir. Yavru köpeğinizin davranışının sadece agresif bir köpek yavrusu oyunu mu yoksa daha ciddi bir şey mi olduğunu belirlemenin anahtarıdır.

Saldırgan bir yavru köpeğin davranışını asla mazur görmeyin veya görmezden gelmeyin! Yardım olmadan agresif bir yavru köpeğin tehlikeli bir köpek olacağına dair çok az şüphe vardır!

Bununla birlikte, iyi bilgilendirildiğinizde, olumsuz bir mizacı daha olumluya dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde, köpeğinizin çok geç olmadan hala umudu vardır.

Herhangi bir cins agresif bir köpek yavrusu üretebilir

Agresif Golden Rotreiver köpeği daha küçük bir köpeğe havlar.  Genellikle köpek yavrusu korkusu, köpek yavrusu saldırganlığına dönüşebilir.  Olumlu pekiştirme, cezasız itaat eğitimi, iyi huylu bir köpek yaratmanın ve yavru köpeklerde korku saldırganlığını önlemenin bir yoludur. Genellikle köpek yavrusu korkusu, köpek yavrusu saldırganlığına dönüşebilir.

Saldırganlık cinse özgü değildir. Her cinste tatlı, sevgi dolu, arkadaş canlısı köpekler olduğu gibi saldırgan köpekler de vardır. Tek bir cins istisna değildir.

Bir problem gördüğünüzde açık fikirli olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu, herhangi bir saldırganlık belirtisinde derhal ve uygun eylemde bulunmak anlamına gelir. İşlerin değişeceğini temenni etmek çözüm değildir. Ne kadar erken harekete geçerseniz, yavrularınızın agresif davranışını çözme şansınız o kadar yüksek olur.  Ancak köpek yavrusu saldırganlığını nasıl durduracağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey, veterinerinizle konuşmaktır. Veterinerinize yavru köpeğinizi muayene ettirin. Mümkün olan en kısa sürede ilgilenilmesi gereken tıbbi sorunlar, genetik sorunlar veya diğer acil konular olabilir. Ne kadar uzun süre beklerseniz, düzeltmek o kadar zor olabilir. Veteriner, keşfedebileceğiniz herhangi bir saldırgan eğilimi evcilleştirmenize yardımcı olabilecek bir uzmandır. Ciddi bir genetik veya nörolojik problem olmadıkça, bir köpek yavrusu ne kadar küçükse, uygunsuz davranışlarını değiştirmek o kadar kolay olur. Genellikle köpek yavrusu korkusu, köpek yavrusu saldırganlığına dönüşebilir.

Bir köpeğe sosyal becerilerin nasıl öğretileceğini anlamak çok önemlidir. Bunu, bebeğinizin olumlu tutumunu nasıl eğiteceğiniz ve uygulayacağınız olarak düşünün. Zihinleri sünger gibi çalıştığı için, onları ne kadar erken disipline ederseniz o kadar iyidir. İtaat eğitimine hakim olmak daha kolay olur.

En yaygın agresif köpek yavrusu uyarı işaretleri arasında hırlama, dudak kıvırma, baskınlık, zorlayıcı duruş, ölü göz bakışları, agresif havlama, sahiplenme ve tabii ki ısırma sayılabilir!

Agresif köpek işaretleri

Şimdi, agresif köpek yavrusu işaretleri nelerdir? İşte bunlardan birkaçı.

Yavru köpeğinizin yiyecek bulunan alanlardaki davranışını izleyin. Yavru köpeklerde ilk saldırganlık belirtileri arasında oyuncaklar ve yiyecekler üzerinde sahiplenmek yer alır.

Yavru köpeğiniz yemek kasesini koruyor mu? Yemek yerken yemek kaselerinin yanında yürürken hırlıyor mu? Boş olsa bile, yemek kaselerine uzandığınızda hırlıyorlar veya ısırmaya çalışıyorlar mı? Elinizden ödül veya yiyecek kapıyorlar mı? Düşen bir yiyecek parçasını almaya çalışırken yavru köpeğiniz hamle yapıyor, hırlıyor veya ısırıyor mu?

Yavru köpeğiniz evin diğer odalarında sandalye, kanepe veya yatak gibi belirli bir mobilya parçası üzerinde hak iddia ediyor mu? Yavru köpeğiniz oyuncaklara veya diğer eşyalara, özellikle de çocuklarınıza ait olabilecek eşyalara sahip mi?

Biri, özellikle tanımadıkları biri eve girdiğinde veya bir odaya girdiğinde köpek yavrusu nasıl davranır? Eve yabancı bir çocuk geldiğinde köpek yavrusu farklı tepki veriyor mu? Veya köpeğiniz aşırı derecede havlıyor mu?

Yavru köpek, hareket eden herhangi bir şeyi kovalayarak ve ısırarak alışılmadık derecede yüksek bir av sürüşü sergiliyor mu? Oyun oynamaya, ani hareketlere, derin bir uykudan uyanmaya veya düzeltilmeye agresif bir şekilde mi tepki veriyorlar? Yoksa dokunulmak istemiyorlar mı? Elinize alındığında, özellikle de köpekleri ısıran, köpeklerin çabucak ellerimizi ısırmasına dönüşebilen köpek yavrusu saldırganlık belirtilerine dikkat edin.

Köpeğinizi sık sık kucağınıza almanız veya taşımanız gerekmese de, köpeğinizin agresif davranacağından ve sizi ısıracağından korkmadan bunu yapmanız gereken zamanlar vardır.

Ayrıca, yavru köpeğinizin diğer köpeklere ve yavru köpeklere nasıl tepki verdiğini izleyin. Baskın bir köpek yavrusu belirtilerini izlediğinizden emin olun. Yavru köpeğiniz diğer yavrulara veya yetişkin köpeklere hükmetmeye çalışıyor mu? Bu tür erken saldırganlığın eğitimle derhal durdurulması gerekir.

Diş çıkarma, hırlama ve ısırma

Agresif Chihuahua dişlerini gösterir.  Eğitimle köpek saldırganlığını azaltmak için çalışın.

Yavru köpeğiniz, gelişimin erken bir aşamasından itibaren ısırmaktan kaçınmak için uygun eğitim almazsa, başınız belaya girebilir.

Yavruların diş çıkarması, köpekleri sıkıştırması ve köpek ısırması arasındaki farkı bilin. Yavru köpeği ısırmaması için eğitmeye erken başlayın. İyi huylu bir köpeğe sahip olmak için ısırma eğitimi şarttır.

Çoğu yavru, ebeveynlerinden veya yavru arkadaşlarından ısırık engellemeyi öğrenir. Ama yapmamışlarsa, ısırıklarını nasıl kontrol edeceklerini onlara öğretmeniz gerekecektir.

Yavru köpeğiniz, gelişimin erken bir aşamasından itibaren ısırmaktan kaçınmak için uygun eğitim almazsa, başınız belaya girebilir. Köpek ısırığı yasalarına göre, bazı ülkelerde, sahibinin köpeğin ısırma eğilimi hakkındaki önceki bilgisine bakılmaksızın, sahipleri herhangi bir köpek ısırığından sorumludur.

Aslında, herhangi bir köpeğin kasıtlı provokasyonu, katı sorumluluk yasalarına sahip ülkelerde bile, büyük olasılıkla bir sahibinin sorumluluğunu mazur gösterecektir. Bununla birlikte, köpeğinizin sorumluluğunu üstlenmeniz ve hiçbir durumda kimseyi ısırmaması en iyisi olacaktır. Köpeğiniz bir çocuğu ısırırsa veya ısırık kesikleri, yırtılmalara, bağ ve tendon hasarlarına vb. Yol açarsa durum daha karmaşık hale gelir. Başka bir deyişle, yavru köpeğinize ısırmaktan kaçınmayı öğretmek, başkalarının iyiliği ve (yasal) huzurunuz için çok önemli bir sorumluluktur.

Yavru diş çıkarma

Yavru köpekler diş çıkardığında ağızları ağrır ve bu acıyı hafifletmek için ısırır veya çiğnerler. Köpeğinize uygun çiğneme oyuncakları veya diş çıkarma oyuncakları verin. Çoğu köpeğin dikkati dağılır ve oyuncağı çiğnemeye başlar.

Diş çıkaran yavru köpeğiniz sizi ısırmaya çalışırsa, bunun uygunsuz köpek yavrusu davranışı olduğunu öğretin. Arkanı dön ve uzaklaş ya da yüksek, tiz bir sesle "ah" deyin. Bu, yavru köpeğinize sizi ısırmamasını öğretmeye yardımcı olacaktır.

Yavru dişleri keskindir

Köpeğiniz sizi şakacı bir şekilde dişi ile oynar ancak cildinize diş geçirmezse, oyun süresinin çok sertleşmesini önlemek için dikkatli olmanız gerekir. Isırmaya çalışan bir köpek yavrusu eğlenceli bir köpek yavrusu olabilir, ancak 15 hafta sonra, yavru köpeğiniz cildinize dişleriyle dokunmaya çalışmamalıdır. O zamandan sonra sizi ısırmaya devam ederse, bu davranışı durdurmak için eğitim kullanmanız gerekir. Asla ısıran bir köpeğe vurmayın ve geri ısırmayın.

Bunun yerine, köpekleri kıstırmaya ne zaman son vermelisiniz, eğer köpeğiniz çok sertleşirse, oyun süresini durdurun ve uzaklaşın. Yavru köpeğiniz, yaramazlık yaparsa onu görmezden geleceğinizi çabucak öğrenmelidir. Bu sorunla mücadele ediyorsanız, sert oyunlardan kaçının. En iyisi, oyun ısırmaya dönüşürse hemen sonlandırın.

 

Bir köpek yavrusu ısırmayı nasıl durdurur

Köpeğinize her dokunduğunuzda, köpeğiniz çok ısırırsa veya sizi ısırmaya çalışırsa endişelenmenin zamanı geldi demektir. Saldırgan bir yavru köpeğin sahibini ısırıyor olması özellikle tehlikelidir. Yavru köpeğiniz sizi ısırırsa, köpek başka hiç kimseye, özellikle de çocuklara karşı herhangi bir kısıtlama göstermeyecektir.

Yavru köpeğiniz agresif veya kısır bir şekilde ısırmaya çalışırsa veya ısırma girişimine bir hırıltı eşlik ederse, harekete geçmeniz gerekir. Yavru köpeğinizin yüzünüzü ısırmaya çalışması veya yavru köpeğinizin diğer köpekleri veya diğer insanları, özellikle çocukları ısırmaya çalışması da tehlikelidir.

Yavru köpek ısırmak konusunda agresifleşti, özellikle ısırıklar cildi delip kanamaya neden oluyorsa bu, köpeğin baskın olmaya çalıştığının bir işaretidir. Bir köpek yavrusu ısırmayı bırakmadığında ve bunu ikramlar veya komutlarla yapmaktan rahatsız edilemediğinde hemen harekete geçmeniz gerekir.

Harekete geç

Yavru köpeğinizin uygunsuz davranışını değiştirmek mümkünse, olumlu pekiştirme, cezasız eğitim yöntemleri uygulayan Uzman bir köpek eğitmenine danışın. Neyse ki daha önce yapabileceğiniz şeyler var. Her zaman köpeğinizi veterinerinize muayene ettirerek başlayın. Köpeğinizin kalıtsal veya nörolojik sorunları varsa, seçeneklerinizin sınırlı olacağını unutmayın.

İşte yavrularınızın agresif eğilimleri ile ilgili harekete geçmeniz için bazı yollar:

Eğitmen saldırgan köpeklerle çalışma tecrübesine sahip olmalıdır. Çoğu zaman, güçlü insan liderliği ve temel itaat eğitimi gibi basit bir şey işleri tersine çevirebilir. İyi davranışı ödüllendirmek için eğitim ikramları kullanın.

 

İkinci bir seçenek, bir köpek davranış uzmanına danışmaktır. Bir problem olup olmadığını veya ne kadar ciddi olabileceğini değerlendirmek için mizaç testleri mevcuttur. Yavru köpeğin saldırganlığının bazı semptomlarının köpek otizmi ve köpek DEHB'sini taklit ettiği konusunda uyarılmalıdır.

Davranış değişikliği hızlı veya basit değildir. Yenilerini oluşturmadan önce kötü davranışları geri almak genellikle zaman alır. Zamanınız, enerjiniz ve sabrınız için önemli bir adanmışlık gerektirir, pahalı olabileceğinden bahsetmiyorum bile. Bununla birlikte, yavru köpeğinizi korumakla alternatifi tutmak arasında fark yaratabilir.

Sonuç olarak

Bunlar, potansiyel sorunları ele almak için en yaygın agresif köpek yavrusu uyarı işaretlerinden ve önerilerinden sadece birkaçıdır. Normal köpek yavrusu davranışı ile saldırganlık arasındaki farkı bilin.

Agresif köpek yavrusu belirtileri görürseniz, görmezden gelmeyin. Yavruyu veterinere getirerek hemen harekete geçin.

Sorunu tıbbi olarak veya davranışı değiştirerek çözemezseniz, zor bir seçiminiz olacak. Hayvanı bir barınağa veya Belediyeye teslim ederek sorunu başka birine aktarmayın. Sorumlusun unutma onu sen aldın ve gerekeni yap!

Yavru köpeğinizin saldırgan eğilimlerine göre hareket ettiğinizde, belkide onu erkenden düzeltebilirsiniz ki, ailenizin gerçekten seveceği sevgi dolu bir aile evcil hayvanı haline gelmeye başlasın.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER