Yavru köpek çiş eğitimi nasıl yapılır ?

Bu köpek bir köpek yavrusu veya yetişkin olsun, evde temizlenmesi gereken bazı kazalar olacaktır. Ne yazık ki, teorik olarak basit bir şey olsa da, köpeğinizi dışarıda tuvalete eğitmek sinir bozucu ve olması gerekenden daha uzun bir süreç olabilir, özellikle de iyi bir rehberiniz yoksa.

İzlenecek bazı temel adımlar vardır

Tuvalet eğitimi sırasında köpek yavrusu her zaman yanınızda olsun. İlk günler onu kontrol altında tutmanız çok önemlidir.

Uygun ve motive edici ödüller kullanın. Çoğu köpek sadece övgü veya oyunla yeterince motive olmaz. Birkaç saniye içinde ödüllendirebilmek için ikramlarınızı her zaman yanınızda bulundurun.

Köpek yavrusu her 1 saatte bir tuvaletini yapar. Tekrarlar ve tutarlılık tuvalet eğitimin de çok önemlidir. Uygun davranışı ödüllendirerek köpeğinizin daha çabuk öğrenmesini sağlarsınız, köpek yavrusu alışkanlığı daha çabuk geliştirecektir. Yavru köpeğiniz doğru yere tuvalet yapmasından ve ödül almasından bu yana 24 saat geçtiyse, öğrenmesi çok daha uzun sürer.

Sabırlı ve tutarlı olun, cezalardan kaçının. Bir kazadan sonra köpeğinizi cezalandırmak ona hiçbir şey öğretmez, bu konuda korkmanız gerekir. Bir kaza olursa, onu alın ve yapmasını istediğiniz yere götürerek buraya yapacaksın diye uyarın. eğer yaptığı anı yakalayamazsanız ona asla kızmayın ve pede götürmeyin. Çünkü köpekler 3 saniye önce yaptığını bilemezler.

Birçok kişi, köpeğinize doğru yere gitmeyi öğretmek için yere gazete koymak veya köpek eğitim pedlerinin kullanılmasını savunur . Köpeğimiz bir kaç sefer pede tuvalet yaptıktan sonra, sokak kapısına pedi yaklaştırmanız gerekir. Bu işe yarayacak olsa da, köpeğinize pedi orada kullanmayı öğretmeniz gerekecek, daha sonra ise dışarı çıkmaya başlaması gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor.

İki ayrı şeyi öğretmek yerine, ilk seferinde istediğiniz davranışa gitmek daha kolaydır. Bu emici pedlerin ana avantajı, temizlik işlemlerini kolaylaştırmalarıdır. pet değişimlerinde muhakkak yeni pedi eski çiş yaptığı pede parmakla bastırarak koku geçmesini sağlayın. Unutmayın onlar kokulara tuvalet yaparlar. Günün her saniyesinde köpek yavrusu ile olamazsınız ve köpek yavrusu genellikle günde yaklaşık 16 saat olmak üzere çok fazla dinlenmeye ihtiyaç duyar. Siz ve köpek yavrusu bir molaya ihtiyaç duyduğunuzda, köpek yavrusunu dolaşım kazalarını sınırlayacak bir yere gönderin. Kablo gibi şeyleri çiğnemeyi seven köpek yavruları için önleminizi muhakkak alın. Köpeğinizi izleyemediğinizde yaramazlık yapmasını engelleyebilecek alanlarda dinlenmesini sağlayın. Bir yere kapatmayın. Gözlem altın da tutun.

Köpeğimin tuvalete ihtiyacı olduğunu nasıl bilebilirim?

Yavruların yetişkin köpeklerden çok daha sık tuvalete ihtiyacı vardır. Küçük mesaneleri olduğu için 'dayanma' içgüdüsü yoktur. 8 aylık olana kadar çiş kasları gelişmez ve tuvaletini tutamazlar. Yaşlı köpekler ise genellikle uyandıktan sonra, yemek yedikten sonra, su içtikten sonra veya oynadıktan 10-20 dakika sonra tuvaletini yaparlar. Bunu öğrenmedikçe köpeğinizin dışarı tuvalet yapmasını beklemeyin.

 Yavru köpeğin İdrara çıkma veya dışkılama ihtiyacının bazı erken uyarı işaretleri vardır, köpeğiniz çember çiziyor veya yerleri kokluyorsa tuvaletini yapacak anlamındadır. Onu yakından izliyorsanız köpeğinizin tuvalete ihtiyacı olduğunu anlamanız çok daha kolaydır.

Ekstra İpuçları

İlk zamanlar yavru köpeğinizi adapte etmek zor olabilir ve çok fazla sabır göstermeniz gerekir. Uyanık olduğu zamanlarda, telefonunuzda bir alarm kurun ve ayarı 1-2 saat olarak belirleyin. Zaman geldiğinde onu dışarı çıkarın ve yaparsa övgü dolu sözlerle ödüllendirin. Kazalar oluyorsa, zamanı azaltın. Bu, köpeğinizi 3 gün içinde eğitmenin anahtarıdır. Bu zor bir süreç ve çok fazla vakit kaybı biliyorum ama ileride evinizi pislemesini istemiyorsanız alışkanlık sağlaması için yol göstermeliyiz.

 Ödül!

 Köpeğinizi motive etmek için değerli ödüller kullanın. Köpekler övgüye cevap verirler, onlara bolca övgü dolu sözler kullanın. Her şeyden önemlisi asla eve tuvalet yapmasına zorlamayın, canlarımızı günde en az 3 sefer dışarı çıkarın. Unutmayın siz kaç sefer tuvaletinizi yapıyorsunuz ???

 Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER