Yavru köpeğim neden ısırıyor?

Evcil hayvanlar oynarken neden ısırır ve onları nasıl durdurabilirsiniz?

Yavru köpeğinize, köpek gençken oynarken ısırmamasını öğretin.  Yavru köpeğinizi oyuncaklarla oynamaya teşvik edin ve bunu yaptığı için onu ödüllendirin. Evcil hayvanınızın oynarken neden ısırdığını hiç merak ettiniz mi? Evcil hayvanınızla oynamak çok eğlenceli olabilir ama aynı zamanda beklenmedik ısırıklara da yol açabilir. Birçok evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarının oyun oynarken ara sıra ısırma eğiliminde olduğunu bilir. Bu davranış, sahibi için sinir bozucudur, ancak nadir değildir. İyi haber şu ki, oyun süresi ısırmasını azaltmak ve hatta ilk etapta olmasını önlemek için bir şeyler yapabilirsiniz! Tüylü arkadaşlarınızın sizinle veya etraflarındaki diğer hayvanlarla oynarken ısırmasını nasıl önleyeceğinize dair aşağıdaki ipuçlarına bir göz atalım.

Oyun oynarken evcil hayvanınızın ısırmasını alışkanlık haline gelmeden önleyin

Köpeğinizin vücut dilini öğrenmek, ısırma oyununu minimumda tutmanıza yardımcı olabilir.

Veteriner hekiminiz ısırma için herhangi bir tıbbi nedeni ortadan kaldırdıysa, evcil hayvanınızın günlük bir yırtıcı oyun aktivitesine sahip olduğundan emin olun. Köpeğinizle oynarken ellerinizi en aza indirin. Bunun yerine, onları saldırmaya teşvik edebileceğiniz küçük bir peluş oyuncak bulundurun. Evcil hayvanlarınızla oynarken onların ağzında sizden başka bir şey olduğundan emin olun. Bu, uygun ısırıkların nasıl hissettirdiğini ve uygunsuz ısırıkların nasıl hissettirdiğini öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Köpeğinizin sizi ana oyuncağı olarak kullanmaması ve kaynağı tedavi etmesi için mümkün olduğunda oyuncaklar ve ikramlar kullanın. En önemlisi, ısırma için herhangi bir ceza şekli tavsiye edilmez. Daima soğukkanlı bir tavır sergileyin ve senaryoyu ağırlaştırmaktan kaçının. Köpeğinizi fiziksel olarak cezalandırmak, onları daha gergin hale getirir, onları karşılık vermeye, kendilerini savunmaya veya saldırgan davranışlarda bulunmaya daha meyilli hale getirir.

Saldırganlığın kaynağını bulun

Evcil hayvanlarda saldırganlık çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Siz ve evcil hayvanınız arasındaki gerilim, rekabet, korku ve kaygı, saldırganlığın artmaya başlamasının nedenlerinden sadece birkaçıdır. Köpeklerin neden ısırdığını belirlemek için önce ajitasyonun veya saldırganlığın kaynağını belirleyin . Bir sonraki soru, evcil hayvanımın davranışına neyin sebep olduğunu nasıl bileceğim? Köpeklerin saldırgan davranışlarına çoğunlukla korku veya acı neden olur. Köpeğinizin saldırganlığının kaynağını belirlemenin bir yolu, endişeli veya saldırgan hissettiklerinde davranışlarını gözlemlemektir. Tedirgin bir evcil hayvanı sakinleştirmek için önce onları neyin stresli hissettirdiğini anlamamız gerekir. Ayrıca tüm evcil hayvanların stresli veya endişeli hissettiklerinde belirtiler göstermediğini de bilmelisiniz ; birçoğu evde yalnızca uzun süre yalnız kaldıktan sonra semptomlar gösterecektir. Bu belirtiler arasında hızlanma, sızlanma, aşırı havlama, mobilya ve diğer nesneleri çiğneme ve kendini yaralama gibi daha ciddi durumlar yer alabilir.

Eğlenceli enerjiyi oyuncaklara odaklayın

Oynak enerjiyi kullanmak ve oynarken sizi ısırmasını önlemek için evcil hayvanınızın oyuncaklarını kullanın. Oyuncaklar etkileşimli oyunun yerini almasa da, köpeğinizin siz yokken  oynayabileceği uygun oyuncaklara sahip olması gerekir.

Tüylü arkadaşınız, ona oynaması için en sevdiği oyuncağını verdiğinizde hiçbir şeyi sevmez - bu, aynı zamanda harika kalitede bir bağlanma süresi sağlar! Oyuncaklar, gıcırdayan toplardan çiğnemeye kadar her şey olabilir veya evcil hayvan sevgisi çeşitliliğini kucaklamak için sevimli battaniyeler olabilir, bu da zamanla farklı şeyler vermekten asla sıkılmayacağınız anlamına gelir.

Evcil hayvanınızın tıbbi bir sorunu olmadığından emin olun

Evcil hayvanınız ısırıyorsa, tıbbi sorunların bir işareti olabilir. Diş ağrısı epilepsi için, bir veteriner tarafından ele alınması gereken bu davranış için birçok neden vardır.

Evcil hayvanınızın saldırganlığına katkıda bulunabilecek tıbbi problemler arasında şunlar bulunmaktadır:

Epilepsi

Artrit

Kuduz

Travma

hipertiroidizm

apseler

Diş sorunları

Kognitif bozukluk

Veteriner, davranışlarının fiziksel nedenini bulamazsa, evcil hayvanınızı vitaminler, ilaçlar veya yiyecek değişikliği ile iyileştirmeye çalışabilir.

Oynarken köpeğinizin ısırmasını durdurun

Evcil hayvanlarda ısırma doğal bir dürtü olsa da, oyun sırasında bunu ayak parmaklarınıza ve parmaklarınıza yapmanın kabul edilebilir olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine, çeşitli oyuncaklarla oynamalarına izin verin ve tam da bunu yaptıkları için onları ödüllendirin. Evcil hayvanlara ısırmayı bırakmayı öğretmek için en uygun çözüm, onları henüz yavruyken eğitmektir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER