Sağır Köpek Nasıl Eğitilir ?

SAĞIR BİR KÖPEK NASIL EĞİTİLİR


ABD'deki tüm köpeklerin %5 ila %10'unun sağır olduğu düşünülüyor . Bazı yavru köpekler sağır olarak doğarlar , bazı köpekler yaşlandıkça işitme yeteneklerini kaybederler, bazıları ise bir hastalık veya kulak enfeksiyonu sonrasında sağır olabilirler. Her durumda, bir köpeğin duyamaması onun eğitilemez olduğu anlamına gelmez.
İşitme engelli bir köpeği eğitmek ile sağır bir köpeği eğitmek arasında pek çok benzerlik vardır ; kulakları çalışmasa bile köpek hâlâ köpektir! Sağır bir köpeği eğitmenin farklı yollarını inceleyelim , sağır köpek işaret dilinin ne olduğunu anlayalım ve işitme güçlüğü çeken köpeğinizin dikkat ettiğinden nasıl emin olacağımızı öğrenelim .


Sağır köpek eğitimiyle ilgili önemli ipuçları
Her köpek farklıdır, bu nedenle sağır köpek eğitimi ipuçlarından bazıları yavru köpeğiniz için işe yaramayabilir. Cinsleri ve kişilikleri, tıpkı işiten bir köpeğin eğitilmesinde olduğu gibi, eğitime ne kadar hızlı yanıt vereceklerini belirleyecektir.
Sağır bir köpeğin nasıl eğitileceğine dair en önemli tavsiye, onları her zaman çitlerle çevrili olmayan, açık dış alanlarda veya köpeğinizin bilmediği yerlerde tasmalı tutmaktır. Herhangi bir köpeğin dikkati dağılabilir veya aşırı heyecanlanabilir ve eğer kaçarlarsa sağır bir köpek geri çağrılamaz. Tüm eğitim, tasmalı veya koşum takımı olan bir tasma ile yapılmalıdır.
O halde, bunu aklımızda tutarak, gelin sağır bir köpeği nasıl eğiteceğimizi öğrenelim.


Sağır köpek işaret dili ve el işaretleri
Evet, sağır köpeklerin işaret dili gerçektir! Dahası, Amerikan işaret dilinin (ASL) kurallarına uymak zorunda değildir ; belirli komutlar için aynı el işaretlerini seçip tutarlı bir şekilde kullanmanız yeterlidir . Bununla birlikte, sağır köpek eğitmenleri itaat derslerinde ASL'yi kullanacak, bu nedenle sağır köpeklerin evcil ebeveynleri, diğer insanların el işaretleriyle iletişim kurmasına izin vermek için sıklıkla Amerikan işaret dilini tercih ediyor.


Göz teması
Sağır bir köpeği eğitirken , dersleri sırasında sizinle göz teması kurmasına dikkat edin. Bir el işareti seçmeden önce, onları ikram, oyuncak, gıdıklama gibi olumlu pekiştirme potansiyelinden haberdar edin. Zamanla, köpeğiniz bir sinyal bekliyorsa veya sizinle iletişim kurmak istiyorsa sizinle göz teması kurmayı veya doğrudan yüzünüze bakmayı öğrenecektir.


Görsel işaretleyiciler
Sağır köpek eğitiminde görsel belirteçler arasında beden dili de yer almaktadır. İşitme engelli köpeklerin eğitiminde olduğu gibi, özellikle sağır köpeklerin işaret diliyle komutlar verirken kendinden emin ve iddialı olmalısınız.
Bunun dışında, tıklama eğitiminin yerine yanıp sönen ışıkları veya yavrularınızı geri çağırmak için el sinyallerini kullanın. Aksi takdirde, köpeğinize belirli bir oyuncağı veya eylemi geri çağırmanın bir yolu olarak tanımasını öğretmek (bunu elbette zorunlu tedavi takip eder), sağır köpek eğitimi için görsel işaretleyicileri kullanmanın başka bir yoludur.


Titreşimli tasma
Bunların şok tasmaları olmadığını ve işiten bir köpeği veya sağır bir köpeği eğitiyor olmanıza bakılmaksızın herhangi bir köpek üzerinde şok tasmaları kullanılmaması gerektiğini vurgulamak önemlidir. Özel sağır köpek tasmaları internetten veya pet shop mağazanızdan satın alınabilir. Bunlar, köpeğin eğitim sırasında odaklanmasını sağlamak veya yaramazlık yaptığını ona bildirmek için tasmadan küçük bir titreşim yayar. Tekrarlamak gerekirse, bu durum köpeğe herhangi bir acı vermez ve cebinizde titreyen bir telefondan çok da farklı değildir.
Günün sonunda köpekler köpektir ve en iyi eğitilmiş köpeğin bile dikkati dağılabilir. Titreşimli tasmalar, özellikle sizi duyamadıklarında köpeğin kaçmasını engellemek için bir tür koruma görevi görür. Tasmasını etkinleştirdikten sonra geri döndüklerinde onları ödüllendirmeyi unutmayın!


Pozitif takviye
Yemek tutkusu olan köpekler için bu oldukça kolay! İkramlar şeklinde olumlu takviye, yavrularınızın dikkatini verdiğinden emin olmanın kesin bir yoludur. Bir komutu kullanmadan önce köpeğe bir ödül verin, böylece kendisine söyleneni yaparsa bir ödül verileceğini anlayacaktır.
Atıştırmalıklardan o kadar kolay etkilenmeyen köpekler için en sevdikleri oyuncakları teşvik olarak kullanın. Belki beş veya 10 dakikalık antrenmanı ve ardından 5 dakikalık oyun süresini deneyin, böylece köpeğiniz antrenmanı eğlenceli zamanlarla ilişkilendirecektir. Bu aynı zamanda sağır bir köpeğe yüksek sesle konuşmadan iyi bir köpek yavrusu olduğunu söylemenin bir yoludur.
Umarız bu yazı, sağır bir köpeğin nasıl eğitileceğini öğrenmek isteyenlere veya yakın zamanda işitme kaybı yaşayan köpeklere bazı yararlı ipuçları sunmuştur.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER