Kapı zili Çaldığında köpekler kapıya koşar. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

KAPI SORUNLARI

Köpeğinize Kapıda Beklemesini Öğretin

Kapı, köpeklerde özellikle kapıya gitme ve istenmeyen havlama gibi bazı yaygın rahatsız edici davranışların merkez üssüdür. Pozitif eğitim ve biraz sabır ile, bu sorun ortadan kaldırılabilir.

 

Kapıya gitme

Kapıya gitme, bariz tehlikeli sonuçlara yol açabilecek çok yaygın bir davranıştır. Bu davranışı durdurmanın ilk adımı, köpeğinizin neden kaçmak istediğini bulmaktır.

Köpekler Neden Kapıya koşar?

Birçok köpek ev ortamında sıkılır ve kaçarken hissettikleri fırsat ve heyecanla uyarılırlar. Dışarı çıkmak için fazla fırsat bulamayan köpekler, özgürlüğün tadına varmak için kapıya koşabilirken, yüksek av sürüşü ve köklü bir koşma ve kovalama içgüdüsü olan diğerleri avlanma arzusuyla yönlendirilir. Evcil köpeklerin çoğu duyusallıktan yoksun bir ortamda yaşar, bu nedenle ev dışındaki eğlence ve heyecan vaadi görmezden gelemeyecek kadar fazladır ve kaçmak onları iyi hissettirir.

Köpeğinizin Kapıdan kaçmasını Nasıl Durdurursunuz?

Dürtü kontrolünü öğreterek başlayın. Köpekler öz-denetimle doğarlar ve ev ortamında daha başarılı yaşayabilmeleri için onlara 'adap' öğretmek bize kalmıştır. Köpeğinize, elinizi kaldırıp hareket etmesinin uygun olduğu sinyalini verene kadar hareketsiz tutarak, ardından buna uyması için bir yiyecek veya oyuncak ödülü vererek ' beklemesini ' öğretin.

Köpeğinizin odağını aldıktan sonra, köpeğiniz bir dakika yerinde kalabilene kadar elinizin hareketsiz kaldığı süreyi kademeli olarak uzatın.

Ondan beklemesini ve bir adım geri atmasını isteyin. Bekleyişini bozarsa, onu ilk bekleme yerine geri çekin ve egzersizi tekrarlayın.

Sizi takip etmeden ondan yaklaşık on metre uzaklaşana kadar tekrarlayın. Artık kapıya taşınmaya hazırsınız.

Köpeğiniz kapıdan yeterince uzakta dururken egzersizi ön kapının yanında tekrarlayın.

Elinizi kapıya koyun ve kapı kolunu sallayın. Bu, kapının açılmak üzere olduğuna dair fiziksel ve işitsel bir işarettir ve köpeğinizin kapıya doğru hareket etmesini tetikleyebilir. Kapı kolunu hareket ettirmeden tıkırdayana kadar köpeğinizi yerine geri çekin.

Her egzersiz için geri dönün ve ona bir yerde beklemesi için iyi davranın. Bu, hareketsiz kalması için onu sürekli olarak güçlendirdiğiniz anlamına gelir.

Köpeğiniz uyuyorsa, bir sonraki seviyeye geçebilirsiniz. Kapıyı hafifçe aralayın, tekrar kapatın ve kalışınızı bir ödülle pekiştirmek için köpeğinizin yanına dönün. Köpeğiniz hareketsiz kalırken kapıyı sonuna kadar açana kadar devam edin.

Bu eğitim sürecinde köpeğiniz ödül almak için ne yapması gerektiğini çözecektir.

Birçok geleneksel eğitim vardır, İnsanlar köpeğin sizin rehberliğinizle kendi başına düşünmesine izin vermenin ne kadar hayati olduğunu unutur. Problem çözme son derece önemlidir, köpeğin zihnini aktif ve zinde tutan, motive eden değerli zihinsel uyarım sağlar.

 

Bir sonraki aşama, birinin kapıda olduğunu ve bir kapıyı hızla çarpma fırsatının yakın olduğunu bildiren tetikleyiciler eklemektir. Kapı zilini kendiniz çalın veya dışarıda bir aile üyesi sizin için yapsın. Köpeğinizin sakin bir eğitim seansı sırasında kapının yanında oturup beklemesi iyi bir şeydir, ancak kapı zili çaldıktan sonra kendi kendini kontrol etmesi başka bir şeydir.

Sabırlı olun çünkü köpeğinizin zilin sesine tepki vermesi muhtemeldir. Sakin bir şekilde onu yerine götürün ve zili duyduğunda artık hareket etmeyene kadar tekrar edin. Dışarıda kimsenin olmadığını göstermek için kapıyı açın.

Köpeğiniz yeni insanlarla sosyal ve güvenli olduğu sürece, kapıdan gelen aile üyeleri, misafirler ve ardından yabancılarla egzersizi tekrarlayın.

Bu öğretme alıştırması zaman alabilir. Acele etmeyin ve sabırlı olun, çünkü başarıyı göreceksiniz. Her köpeğin benzersiz olduğunu ve farklı bir hızda öğrendiğini unutmayın.

Kapı zilinde Havlama

Havlama Köpekler ve kapı arasındaki diğer bir yaygın sorundur, özellikle kapı zili çaldığında aşırı havlama olabilir. Bu sorunu çözme formülü, kapı çizgileri için yukarıdaki protokole benzer. Anahtarı ise, köpeğinizi kapı zilinin sesine karşı duyarsızlaştırmaktır:

Ön kapınıza yakın bir yere oturun ve bir arkadaşınızdan veya komşunuzdan kapı zilini çalmasını isteyin. Çaldığında, kapı zilini ve köpeğinizin havlamasını tamamen görmezden gelin. Ayağa kalkmayın, konuşmayın veya kapıyı açmayın. Kapıyı açmadan önce köpeğinizin tamamen sessiz olmasını bekleyin. Köpeğinizin misafirinizi ödül olarak selamlamasına izin verin. Köpeğiniz kapı zilinin sesine duyarsızlaşana kadar bu işlemi tekrarlayın. Bu, 10-15 dakikalık birden fazla seans alabilir.

Sabırlı ol! Bazı köpekler diğerlerinden daha hızlı öğrenir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER