Köpeklerin tırnak bakımı nasıl yapılır

Köpeğiniz enerjik bir köpek yavrusu veya tamamen yetişkin bir köpek olsun, nadiren tırnaklarının kesilmesine ihtiyaç duyarlar. Ama yine de köpeğinizin tırnaklarına dikkat etmek gerekir ve ne olursa olsun, nasıl kesileceğini  bilmek çok önemlidir!

Siz ve köpek

Birlikte yürüyüşe çıktığınızda, kaldırım gibi sert yüzeyler doğal olarak köpeğinizin tırnaklarını yıpratır, bu da size çok az iş düşmesini sağlar. Bununla birlikte, köpeğinizin tırnakları kendilerine bakmıyorsa, zayıf tırnaklar kırılabilir, kanayabilir ve hatta ayaklarına doğru büyüyebilir ve bu da onlara çok fazla rahatsızlık verir. Tüylü arkadaşınız yaşlıysa, aşırı büyümüş köpek tırnaklarında yürümek ağrıya neden olabilir.

Peki nelere dikkat etmeliyiz? Sert zeminlerde yürürken 'tıklama-tıklatma' gürültüsünü duymak, köpeğinizin tırnaklarının bakıma ihtiyaç duyduğunun en belirgin işaretidir. Köpek tırnak kesme nispeten basittir, ancak kazara kolayca yapılan hasar veya ağrıya neden olmamak için köpeğinizin tırnaklarını nasıl doğru şekilde keseceğinizi  bilmeniz gerekir. Köpeğiniz ve sizin için işleri daha kolay ve daha az stresli hale getirmek için, köpeğinizin tırnaklarını evde kesmeye çalışmadan önce daima veterinerinize danışın.

Köpeğinizin tırnaklarını nasıl kesebilirsiniz

Köpeğinizin tırnakları daha önce kırpılmamışsa veya köpeklerin tırnaklarını kendiniz kırpmadıysanız, her ikiniz için garip bir deneyim olabilir! Bununla birlikte, iyi hazırlanırsanız, köpeğinizi sakin tutun ve hemen yapacağınız bu basit adımları izleyin. Ve elbette, hala emin değilseniz, veterineriniz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Başlamadan önce

Köpeğinizin tırnaklarını kırpması konusunda biraz gergin, stresli veya üzgünse yada siz en kötü şekilde denemeye çalışırken tedirginseniz, tırnaklarını kendiniz kesmeye çalışmayın, veterinerinizden bunu yapmasını istemek daha iyi olur. Çoğu veterinerlik uygulaması, köpek tırnak kırpmasının kolay ve ucuz bir şekilde yapılabileceği kliniklere sahiptir. Bu stresi ortadan kaldırır ve köpeğinizin bir uzman tarafından bakıldığını bilirsiniz. Bu, tırnakları çok büyümüşse, pati  içine büyümüşse veya size yardımcı olacak kimseniz yoksa, özellikle doğru bir hareket olur. İlk kez yalnız yapmaya çalışmak herkes için zor olabilir!

Köpeğinizin tırnaklarını kırpma

Veterinerinizden  bir eğitim aldınız mı? Başlamaya hazırsınız! Her şeyden önce, veterinerlik uygulamanızdan veya pet shopdan doğru türde köpek tırnak makası satın aldığınızdan emin olun.

Sadece evcil hayvanlar için özel olarak tasarlanmış tırnak düzelticileri kullanın ve işi mümkün olduğunca kolaylaştırmak için keskin ve bakımlı olduklarından emin olun.

Köpeğinizin büyüklüğüne bağlı olarak, onu kucağınıza alın veya yanına yere oturun, güven verici yakınlığı hissetmesi çok önemlidir.

Köpeğinizin kafasını tutarak ve güvence vererek bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden yardım isteyin. Tırnak kırpmanın bir hayranı olmasa bile, muhtemelen yaygaradan zevk alacaktır! Köpeğinizin pençelerini sıkıca tutun ve köpek tırnağının çıkmasını sağlamak için patileri hafifçe itin. Tırnağının en ucundan başlayarak, tırnak makasının kesme ucu tırnağa doğru bakacak şekilde 45 derecelik bir açıyla klipsleyin.

Sert  köpek tırnakları

Köpeğinizde koyu tırnaklar varsa, tırnağın 'köküne' veya yumuşak kısmına yanlışlıkla zarar vermesi kolay olduğundan, çok ince kesimler kesin. Tırnağının ortasında siyah bir nokta görürseniz, hedefe ulaştınız demektir hemen kesmeyi bırakmalısınız.

Beyaz köpek tırnağı

Beyaz köpek tırnaklarında, tırnak siniri pembe kısımdadır (siyah tırnaklarda göremezsiniz) onlara zarar vermemek  için çok dikkatli olmalısınız. Yanlış yerden keserseniz  kolayca kanayacak olan sinirlere ve kan damarlarına denk gelebilir.

Köpeğinizin tırnaklarını ne sıklıkla kesmelisiniz?

Köpek tırnak kırpması, gerekirse, haftada bir kez, ancak köpeğinizin ihtiyaçlarına ve yollarda ne sıklıkta yürüdüğünüze bağlı olarak ayda en az iki kez yapılmalıdır.

Köpeğinizin tırnakları kanarsa

Veterinerinizden temin edilebilen gümüş nitrat çubukları veya batikonlu pamuk ile silebilirsiniz. Eğer tırnak çok kanarsa, panik yapmayın hepimizin başına gelebilir. Gümüş nitratı pençenin sonuna sakin bir şekilde uygulayın ve bir süre batikonlu pamuk ile baskı uygulayın.

Kanama durmazsa, köpek tırnak kırpma tekniğinizle ilgili daha fazla yardım için hemen veterinerinize danışın. Gümüş nitrat yakabilir, bu yüzden ihtiyaç duyulursa birisinden köpeğinizi tutmasını isteyin.

İpuçları ve Püf noktaları

Köpeğinizin bacağın içinde bulunan sallanan tırnağını kesmeyi unutmayın.

Tırnak keserken korkuyorsanız endişelenmeyin. Onları ne kadar sık ​​keserseniz, o kadar çabuk alışırsınız ve daha kolay olur.

Erken yaşlardan itibaren pençelerinin ele alınmasına alışması için köpeğinizin tırnağını kesmenize izin vermesini öğretin. Bu aynı zamanda her ikiniz için de eğlenceli bir oyundur. Köpeğinizin pençeleri ayaklarına dokunarak ve onu en sevdiği bir ödül ile köpeğini ödüllendirerek 'taklit etme' oyunu oynayın. Olumlu bir deneyim haline getirmek için tırnak düzeltme işleminden sonra köpeğinizi her zaman ödüllendirmeyi unutmayın.

Yaşlı veya genç köpekler için başka bir yönteme mi ihtiyacınız var? Ağrı veya kanamaya neden olma olasılığı daha düşük olan, kırılgan tırnaklara sahip yavru köpeklerin veya yaşlı köpeklerin yumuşak ayak tırnaklarını kesmek için normal bir tırnak makası kullanın.

Köpeğinizin tırnaklarını kontrol ettiğinizde, pençe aralarında herhangi bir kesik veya yabancı cisim olup olmadığını da kontrol edin. (Çim tohumları ve dikenler yaz aylarında bazı köpekler için yaygın bir sinir bozucu problemdir, çünkü ayak parmakları arasında kalabilirler). Ayrıca ayak parmakları arasında herhangi bir ağrı belirtisi olup olmadığını kontrol edin ve olağandışı bir şey bulursanız her zaman olduğu gibi veterinerinize başvurun. Köpeğinizin tırnaklarını kesmek kolay değildir, bu yüzden yapamıyorsanız kendinizi suçlu hissetmeyin.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER