Köpeklerin nefret ettiği 10 şey nedir?

Köpeklerin Dayanamadığı 10 Şey 

Köpeğiniz yaptığınız şeylerden nefret edebilir ve siz bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Köpekleri rahatsız eden şeyler, insanları rahatsız eden şeylerden farklıdır. Genel olarak, köpekler sarılmaktan, koklamasına izin verilmemekten, rutin eksikliğinden ve daha pek çok şeyden hoşlanmazlar . En rahat köpek bile, biz insanların yaptığı bazı şeylerden nefret edecektir - eğer buna tahammül ederse, bu sadece sizi sevdikleri veya baskın olmak istemedikleri içindir. Evet, veteriner ziyaretleri veya tımar gibi bazı şeyler kaçınılmazdır . Ancak, köpeklerimizi sakinleştirmeye çalışabileceğimiz başka yollar da var. Hiçbir iki köpek tam olarak aynı değildir, bu yüzden bir köpeğin nefret ettiği şeyden başka bir köpek zevk alabilir. 

1 Sarılma 

Köpekleri kucaklayan insanların fotoğraflarına bakmak gerçekten çok hoş ama gerçek o kadar da rahat değil. Pek çok köpek, özellikle yabancılardan gelen sarılmalardan hoşlanmaz. Kollarınızı bir köpeğin boynuna veya vücuduna dolamak bir tehdit olarak algılanabilir. Çoğu köpek, güvenilir insanlardan nazik sarılmalara tahammül eder, ancak bu, onlardan gerçekten hoşlandıkları anlamına gelmez. Daha iyi bir alternatif, köpeğin kendi şartlarına göre kucaklaşmasına izin vermek ve onu sırtından ve göğsünden beslemektir (özellikle köpeği iyi tanımıyorsanız). Tabii ki, bazı köpekler sarılmayı sever. Kendi köpeğinizi tanımanız ve sınırlarını anlamanız önemlidir. Ona sarıldığında nasıl hissettiğini anlamanıza yardımcı olması için beden diline dikkat edin. Eğilerek gözlerini kaçırıyorsa , esniyorsa ,  dudaklarını yalıyorsa, endişeli görünüyorsa veya başka yatıştırıcı hareketler yapıyorsa , muhtemelen rahatsızdır.  

 2 Bir Köpeğin Kişisel Alanına Girmek 

Köpekler, sarılmaya çok benzer şekilde, insanlar yüzlerine geldiğinde bundan hoşlanmazlar. Sana nasıl hissettireceğini düşün! Ellerinizi bir köpeğin yüzüne koymaktan, köpeklerin üzerine çıkmaktan ve onlara doğru koşmaktan kaçının. Bu, özellikle köpek sizi iyi tanımıyorsa önemlidir. Bir sahip olarak, köpeğinizi kendi iyiliği için ( kulak temizleme veya diş fırçalama gibi ) dürtmeniz gerekiyorsa, yavaş gidin, nazik olun ve köpeğinizi ödül ve/veya övgü ile ödüllendirin. Köpeğiniz yatıştırıcı jestler yapıyorsa , korku belirtileri gösteriyorsa veya saldırgan davranıyorsa, geri çekilin! Dikkatli olmak ve köpek ısırmasını önlemek her zaman en iyisidir. 

  

3 Bir Köpeğin Koklamasına ve Yürüyüşlerde Keşfetmesine İzin Vermemek 

Köpekler , sadece egzersiz yapmaktan çok yürüyüşe çıkmaktan hoşlanırlar. Dışarıda yürüyüş yapmak köpeğinize dünyayı keşfetme şansı verir. Köpeğiniz dünyayı öncelikle koku yoluyla, ardından diğer duyularıyla keşfeder (çoğu insan dünyayı önce görerek keşfeder). Durup koklamasına (ve işaretlemesine) izin vermeden köpeğinizi aceleyle yürüyüşe çıkarmak kabalıktır. Düşünürseniz, sanki durup hiçbir şeye bakmanıza izin vermeden en sevdiğiniz dükkanda sizi kolundan sürükleyen biri gibi. Her zaman oluyorsa, bu oldukça sinir bozucu olurdu, değil mi? Bu yüzden bir daha köpeğinizi gezdirdiğinizde, çevresini keşfetmesi için ona bolca zaman verin. 

  

4 Rutin ve Kural Eksikliği 

Köpeğiniz öyle görünmeyebilir, ancak kurallara ihtiyacı vardır. Köpeğiniz hareket ediyorsa, bunun nedeni muhtemelen ona kuralları öğretmemiş olmanızdır. Eğitim , köpeğinizin hayatında yapı sağlamanın önemli bir parçasıdır. Köpeğinizin dahili bir saati olduğu için rutin önemlidir. Köpeğinizi her gün aynı saatte beslemeye çalışın. Mümkünse bir egzersiz rutini de oluşturun. Birkaç günlük yapılandırılmış kurallar ve rutinden sonra, muhtemelen köpeğinizin daha mutlu olduğunu fark edeceksiniz. Rutinler ve kurallar, köpeğinizin dünyasını daha öngörülebilir kılar ve aslında onun güvenini artırabilir. 

  

5 Bağırmak ve Ağır Ceza 

Kimse bağırmaktan veya sert bir şekilde cezalandırılmaktan hoşlanmaz (örneğin şaplak atılmak gibi). Köpekler söylediğimiz kelimeleri anlamayabilir, ancak bunu yaptığınızda duygularınızı hissederler. Hassas veya korkak bir köpeğiniz varsa, bu bağırmanın ve sert cezanın aslında köpeğinizi üzdüğünü veya korkuttuğunu görebilirsiniz. Korku saygı demek değildir ve bu yöntemlerle ilişkinizi güçlendirmeyeceksiniz. Köpeğiniz mesafeli veya aşırı mutlu olsa bile, bağırmanın ve sert cezanın uzun vadede yardımcı olmadığını göreceksiniz çünkü köpeğiniz duyarsızlaşıyor (yani zaten istediğini yapıyor ve siz kendinizi tekrar etmeye devam ediyorsunuz). Olumlu pekiştirme genellikle en etkili eğitim türüdür. 2 İstenmeyen davranışı düzeltmek için, köpeğinizi bağırmak veya tokatlamak yerine tercih edilen bir davranışa yönlendirmeyi deneyebilirsiniz. Köpeğinizi " bırakmak "  için eğitin, köpeğinizin yememesi gereken bir şeyi yemesini veya çiğnemesini engellemenin harika yollarıdır. Yanlış bir şey yaptığında dikkatini çekmesi için ona " gel " veya " beni izle "yi öğretebilirsin . Uyduğunda onu ödüllendirdiğinizden emin olun. Belirli olmayan bir "hayır" veya "durdur" yerine bir istekte bulunduğunuzda köpeklerin sizi dinlemesi daha olasıdır. 

  

6 Onları Giydirmek 

Köpeğinizi yavaş yavaş (ya da bir köpek yavrusu olarak) kıyafet giymeye alıştırmadıysanız , köpeğinizin giydirilmekten nefret etme ihtimali yüksektir. Birçok köpek, kıyafetlere veya kostümlere tahammül eder, ancak bir çoğu da onlardan hoşlanmaz. Onu tavşan kostümü giymeye zorlamadan önce köpeğinizi tanıyın! Bazı köpekler, gömlek gibi basit giyim eşyalarını kullanabilirler ancak başlarına veya ayaklarına bir şeyler giymekten nefret ederler. Yine de köpeğinizi giydirmeniz ne kadar önemli? Köpeğinizin soğuktan korunmaya ihtiyacı varsa, küçük, hafif eşyalarla başlayın ve bunları ikramlarla veya diğer ödüllerle ilişkilendirin. Kazaklara, ceketlere ve patiklere kadar çalışın. Yeterince sahip olduğunu belirlemek için köpeğinizin beden dilini izleyin. 

  

7 Güçlü Kokular 

Henüz bilmiyorsanız, köpeğinizin koku alma duyusu sizinkinden yaklaşık 10.000 ila 100.000 kat daha hassastır. Genel olarak, köpekler her türlü koku ve kokuyu almaktan hoşlanırlar. Ancak güçlü kokular ve kimyasallar köpekleri rahatsız edebilir ve hatta burunlarını tahriş edebilir. Kural olarak, köpeğinize doğrudan herhangi bir şey püskürtmekten kaçınmak en iyisidir. Köpeğinizin tıbbi bir spreye ihtiyacı varsa, yüzünden kaçının (daha iyisi ilacı bir beze püskürtün ve ona bu şekilde uygulayın). Kendi ürünlerinizi (parfüm, saç spreyi, oda spreyleri, temizleyiciler vb.) kullanırken köpeğinizden uzak tutun ve ürünün toksik olmadığından emin olun . 

  

8 Yalnız Kalmak veya Görmezden Gelmek 

Köpekler genellikle yalnız bırakılmaktan nefret eden sosyal yaratıklardır. Bazı köpekler başka bir köpeğin varlığıyla teselli edilir , ancak diğerleri sadece insan arkadaşlığı ister. Aşırı durumlarda, bazı köpekler aslında yalnız bırakılmaktan korkarlar ve ayrılık kaygısı yaşarlar . Sorun şu ki, çoğu köpek sahibi, çalışmak zorundadır. Ayrıca bir hayatınız olması, ayak işlerini yürütmeniz, tatile çıkmanız vb. gerekiyor. Elbette köpeğiniz tüm bunları anlamıyor. Çözüm nedir?  

Evdeyken köpeğinizle mümkün olduğunca fazla zaman geçirin. Köpeğinizle bağ kurmak için zaman ayırın. Bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarı sağlayan günlük bir rutin belirleyin. Sık seyahat ediyorsanız, köpeğinizin rahat edebileceği güvenilir bir evcil hayvan bakıcısı bulun. Sürekli seyahat ediyorsanız, bir köpeğe (veya bu konuda herhangi bir evcil hayvana) sahip olmanın bile adil olup olmadığını düşünün. 

 9 Onları Rahatsız Edici Durumlara Zorlamak 

Çoğumuz bunu deneyimledik: köpeğiniz "frenlere basıyor" ve bir yere gitmeyi ya da bir şey yapmayı reddediyor. Bu belki de küvettir, çoğu zaman da veteriner. Bazen araba, hatta belirli bir cadde. Köpeğinizin kaçınmak istediği belirli bir kişi veya hayvan bile olabilir. Çoğu zaman, köpeğiniz bir korkusu veya fobisi olduğu için reddediyordur. Köpeğinizi korkutucu bir duruma zorladığınızda, onu stresli bir durumda tutuyorsunuz. Aslında, her zaman işe yaramayan (ve yarardan çok zarara neden olabilen) sel adı verilen bir tekniktir. Köpeğinizi duruma sokmak için daha iyi bir yöntem. Onu güvenli bir mesafede tutun ve sakin kaldığı için ödüllendirin. Köpeğin "tetikleyiciye" maruz kalmasını kademeli olarak artırın ve tepki vermediği için ödüllendirin. Korktuğu kişi veteriner ise , köpeğinizin veterineri sevmesini sağlamak için adımlar atabilirsiniz . Fobi ciddiyse, bir eğitmen veya davranışçıdan yardım almanız gerekebilir . 

  

10 Üzgün olmak 

Hayatın inişleri ve çıkışları vardır. Her zaman mutlu olmayı bekleyemezsiniz. Bununla birlikte, paylaştığınız yakın bağ nedeniyle köpeğiniz duygularınızı hissedebilir. Bir depresyon, stres veya keder döneminden geçiyorsanız, köpeğinizi etkilemesi zorunludur. Bazı köpekler duygularınızla eşleşecek, üzülecek ve hatta hastalanacak. Diğerleri, yeterince dikkat/egzersiz/uyarma almadıkları için sıkılacak veya hüsrana uğrayacak ve "hareket edecek". Bir tür rutini sürdürmek ve köpeğinizle vakit geçirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Köpekler harika duygu desteği sunabilir. Köpeklerin hayvan destekli terapide bu kadar harika olmasının bir nedeni var! Köpeğinizle yürüyüşe çıkın, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER