Köpeklerin İnsan Sağlığına Etkileri Nedir?

Köpekler sağlığınız için neden iyidir?


Bir köpek almayı düşünüyoruz. Harika arkadaşlar olduklarını biliyoruz ama sağlığınız için ne kadar faydalılar?

CEVAP: Köpeği olan insanlar evcil hayvan sahibi olmanın faydalarını bilirler. Köpek arkadaşlarınızın gösterdiği koşulsuz sevgi, güven ve sadakat ile her gün eve döndüğünüzde onların karşılıksız coşkusunu kelimelerle ifade etmek zordur.

Yanınızda bir köpeğe sahip olmanın bir artısı daha var: Genel fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirir. Peki nasıl mı?

Köpekler sizi hareket ettirir
Dikkate değer bir fayda, köpeklerin sizi kalkıp hareket etmeye zorlamasıdır. Bir araştırma çalışması, köpek sahiplerinin, köpek sahibi olmayan kişilere göre düzenli fiziksel aktivite bildirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

Beslemek, taramak, oynamak ve onları dışarı çıkarmak gibi köpek sahipliğiyle ilişkili etkinliklerin tümü fiziksel aktivite düzeylerini artırır. Fiziksel aktivite kan akışını iyileştirir, kas kasılmasını uyarır ve eklem sertliğini azaltır.

Köpekler ayrıca düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar ve onu gülümseyerek ve kuyruk sallayarak karşılarlar. Tipik bir yürüyüşe ek olarak, cinsine bağlı olarak köpeğinizle birlikte yürüyüş yapabilir ve gezilerinize gidebilirsiniz. Düzenli olarak aerobik egzersiz yapan kişilerde kan basıncı iyileşir, kan şekeri seviyeleri düşer, kilo daha iyi kontrol edilir ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski azalır. Diğer çalışmalar egzersizin depresyon ve anksiyeteyi iyileştirebileceğini göstermiştir.

Zamanla egzersiz kaslarınızı, kemiklerinizi ve eklemlerinizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır. Her zamanki rotanızın daha kolay olduğunu fark edebilirsiniz ve bu nedenle dışarıda daha uzun süre kalmaya veya ekstra yokuşa tırmanmaya karar verebilirsiniz.

Yeni bir köpek yavrusu veya köpek seçerken enerji düzeylerini ve egzersiz gereksinimlerini dikkatlice göz önünde bulundurun. Yaşam tarzınız ve aktivite düzeyiniz köpek arkadaşınızınkiyle eşleştiğinde bu en iyisidir.

Köpekler kilo vermenize yardımcı olur
Egzersiz kalori yakar ve sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bir çalışmada, köpeklerini düzenli olarak gezdiren yetişkinlerin obez olma ihtimali, köpek sahibi olmayan komşularına göre daha azdı. Aynı araştırma, köpek sahiplerinin de sağlıklı bir diyet ve kan şekerinin ideal seviyelerde olduğunu bildirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve bunun da genel kalp sağlığını iyileştirdiğini buldu. Günde 30 dakika yürümek koroner kalp hastalığı, osteoporoz, kolon ve meme kanseri ve Tip 2 diyabet riskini azaltacaktır.

30 dakikalık hafif-orta şiddette köpek gezdirme aynı zamanda daha derin, daha dinlendirici bir uykuya ulaşmanıza da yardımcı olabilir. Sağlık uzmanları yetişkinlerin haftada 150 dakika aerobik egzersizi hedeflemesini öneriyor.

Yeni köpeğinizle yürüyüşe çıkmanın bir yolu, 12 haftalık bir yürüyüş programına başlamaktır.

Köpekler sosyal bağlantıyı teşvik eder
Köpek sahibi olmak, daha iyi zihinsel sağlık ve daha düşük sosyal izolasyon algısıyla bağlantılıdır; bu da kalp krizi ve bilişsel sorunlar riskini azaltabilir. Sosyal olarak izole olmak, daha kötü sağlık sonuçları ve erken ölüm açısından güçlü bir risk faktörüdür. Köpek sahipleri, diğer köpek sahipleri ve yürüyüşte karşılaştıkları kişiler gibi diğer insanlarla daha fazla etkileşime girer ve depresyon yaşama olasılıkları daha azdır.

Bağlantı ve gönüllülüğün ikili faydalarını elde etmek için köpeğinizi evcil hayvan terapisi konusunda eğitmeyi düşünün.

Evden çalışan insanlar için evcil hayvanların zihinsel sağlığınıza yardımcı olabileceği dört önemli yol vardır:

İşle ilgili stresin azaltılması
Her 3 çalışandan ikisi işin kendilerini strese soktuğunu, %40'ı ise işinin sağlıklarına engel olduğunu söylüyor. İşyerinde ve hatta evde evcil hayvanlar stresi azaltır ve çalışan memnuniyetini artırır.
Kaygıyı yönetmek
Evden çalışmanın artmasıyla birlikte daha fazla insan ruh sağlığıyla mücadele ediyor. Evcil hayvanlar ofiste bulunduklarında arkadaşlık ve destek sağlayabilirler.
Artan aktivite.
Köpekler size dışarı çıkmanız, temiz hava solumanız ve biraz fiziksel aktivite yapmanız için bir neden verir.
Yalnızlıkla mücadele
Evcil hayvanlarla olan bağ, insanların kendilerini daha az yalnız hissetmelerine yardımcı olur. Sahipler, eşlik eden hayvanlara dokunabilir, görebilir, duyabilir veya konuşabilir; bu da mutluluk, bağlantı ve fiziksel temas sağlar.
Felç, nöbet bozuklukları, beyin travması ve enfeksiyonlar gibi sinir sistemi rahatsızlıklarında rehabilitasyon sırasında hayvan destekli tedavinin faydalarını gösteren araştırmalar da vardır. Köpekler kalp rehabilitasyonunun, mesleki terapinin ve fizik tedavi programlarının değerli bir parçası olabilir. Sosyal destek sağlayabilirler ve eğitimli köpekler rehabilitasyon veya terapi seanslarınıza bile katılabilir.

Büyük karar
Bir köpeği evinize kabul etmek büyük bir karardır ve sorumlulukları dikkatlice düşünmelisiniz. Bununla birlikte, köpek sahibi olmanın sağlığa ve duygusal açıdan sağladığı birçok harika faydayı da göz önünde bulundurmalısınız.

Sonuç olarak, bir köpek genel sağlığınızı iyileştirirken daha aktif ve sosyal olarak bağlı olmanıza yardımcı olabilir ve kesinlikle eğlencelidir.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER