Köpeklerin 20 Tuhaf Davranışı

Köpeğim Neden Bunu Yapıyor? 20 Tuhaf Köpek Davranışı

Köpekler hem şaşırtıcı hem de inanılmaz derecede tuhaftır. Elbette onları ne kadar garip davransalar da seviyoruz ama bu aşk nedenini merak etmemize engel değil ? Köpekler neden yaptıkları güzel tuhaf şeyleri yaparlar? İşte yavrularınızın en çok kafa tırmalayan davranışlarının arkasındaki nedenler. 

1. Köpeğim kakasını yaparken neden bana bakıyor?

Köpeklerin girdiği "ama cidden neden " davranışlarının listesinin başında, kaka yaptıklarında bizimle yapmaya niyetli göründükleri derin göz teması var. Onların utanması yok mu? Ortadan kaldırırken gözlerimizin içine dikkatle baktıklarında ne düşünüyorlar. Bu biz insanlara garip gelse de köpeğiniz tuhaf olmaya çalışmıyor. Bunun yerine, kendini güvende ve rahat tutmak için köklü içgüdülerini kullanıyor. İki numarayı yaparken size bakmanın bir numaralı amacı, koruma ve güvenliktir. Sizinle göz temasını sürdürerek, köpeğiniz muhtemelen kendini rahatlatırken sizin yırtıcı hayvanlara karşı tetikte olduğunuzdan emin olmaya çalışıyordur. Vahşi doğada, yırtıcılar bu savunmasız konumdan yararlanabilir ve uyanık bir sürü üyesine sahip olmak yardımcı olur. Köpeğiniz gözleri size kilitleyerek, onu yırtıcılardan korumak için gereken özeni gösterdiğinizden emin oluyor. 

2. Köpeğim neden kakasında yuvarlanıyor?

Kakayla ilgili tuhaflıktan bahsetmişken, bazı köpekler kendi (veya diğer köpeklerin) dışkılarında yuvarlanmayı sever. İlginç, değil mi? Köpeklerin kokan şeylerin üzerinde yuvarlanma eğilimi vardır. Kötü haber şu ki, neden hala tam olarak emin değiliz. İyi haber şu ki, birkaç teorimiz var. En iyi teorilerden biri koku maskelemedir. Köpekler , kokularını gizlediği için başkalarının kakasında yuvarlanabilir. Vahşi doğada, bu köpekler için faydalı olacaktır çünkü yırtıcıları izlerinden atacaktır. Ayrıca kokularını potansiyel avlara da maskeleyebilir. Bir başka teori de, köpeğin üzerlerine koku almaya değil, kokularını yere koymaya çalışmasıdır. İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nden Stephen Harris, köpeklerin kokularını maskelemeye değil , kokularını bırakmaya çalıştıklarını öne sürüyor. Kokularını bırakmak, diğer köpeklere buranın onların bölgesi olduğu ve gerekirse onu savunmaya hazır oldukları mesajını verir. 

3. Köpeğim neden işemeden önce etrafta dönüyor?

Biz köpekler ve onların kaka yapma alışkanlıkları konusuna gelmişken, neden bunu yapmadan önce daire çizmeyi seviyorlar ? 

 Köpekler, sindirim sistemlerini göreve hazırlamanın bir yolu olarak ortadan kaldırmadan önce daireler çizebilir. Köpekler önceden biraz fiziksel aktivite yaparak hızlı ve pürüzsüz bir eleme deneyimini teşvik edebilirler. Ayrıca köpek ayakları kullanışlı koku bezleriyle donatılmıştır. Bu bezleri çimlerini etiketlemek için kullanırlar. Gelecekteki eleme sahasında tekrar eden çevrelerde dolaşarak, evcil hayvanınız arkasında sadece bir koku izi bırakıyor olabilir; esasen dünyaya sahip olduğu yer ile iletişim kurar. Köpekler , vahşi kökenlerinin bir kalıntısı olarak çiş yapmadan önce daire çizebilirler . Doğada bir köpeğin bitkilerle dolu bir ortamda "ltuvalete gitmesi" gerekiyorsa, daire çizerek alanı düzleştirmenin ve dolayısıyla rahat ve düzenli bir banyo deneyimi yaratmanın bir yolu olabilir. 

4. Köpeğim kaka yaptıktan sonra neden etrafta koşuşturuyor?

Kakayı çevreleyen garip davranış dizisi, kaka yapıldığında durmaz. Neden bazı köpekler koşturmayı sever ? Her şeyden önce, iyi hissettiriyor. Bazen cevap en basit açıklamada yatar. Köpeğiniz koşabilir çünkü kaka yaptıktan sonra rahatlamış hisseder, özellikle de bir süredir tutuyorsa. Bir diğer sebep de heyecan olabilir. Köpeğinizi dışarıda kaka yaptıktan sonra övgü veya bir ödül beklemeye şartlandırdıysanız, ödül için heyecanlı bir beklentiyle koşmaya başlayabilir. 

5. Köpeğim neden araba lastiklerine işiyor?

İşte bazı köpeklerin sahip olduğu bir başka garip banyo alışkanlığı: özellikle erkek köpeklerde lastiklere işemek . Köpekler bunu neden yapar? Çoğunlukla lastikler iz bırakmak için doğru yükseklikte olduğu için. Birçok köpek , yangın muslukları, telefon direkleri ve evet, araba lastikleri gibi dikey nesnelere işemeyi sever. Yazar Bonnie V. Beaver, Canine Behavior: Insights and Answers adlı kitabında , erkek köpeklerin idrarlarını zamanın yüzde 97.6'sında dikey hedeflere yönlendirdiğini açıklıyor . Bu davranış, muhtemelen, "kokularını" burun hizasında bırakmak istediklerindendir, böylece diğer köpekler tarafından koklanacak en önemli konumdadır. 

6. Köpekler neden kıçlarını yalar?

Bu doğrudan lazımlık ile ilgili değil, ama yine de "köpeklerin yaptığı iğrenç şeyler" kategorisine giriyor, o yüzden aradan çıkaralım. Köpekler neden kendi kıçlarını yalamayı sever? Bir dereceye kadar, köpeğiniz için sadece normal tımar. Kediler gibi köpekler de bakım amacıyla kendilerini yalarlar ve anal bölgeleri bu ritüelden muaf değildir. Köpeklerin genellikle tuvalet kağıdına erişimi olmadığından, etrafta dolaşan dışkı maddelerinden kurtulmak için kendilerini yalayabilirler. İğrenç ama hayatın bir gerçeği. Yine de gerçek bir sorun olabilir. Köpeklerin anüslerinin içinde anal kese olarak da adlandırılan iki anal bezi vardır. Bu bezler, bölgeyi işaretlemek ve yırtıcıları uzak tutmak için kullanılan yağlı, balık kokulu bir sıvı içerir. Çoğu köpek, her dışkıladığında bu sıvıdan küçük bir miktar salgılar, ancak bunun anal bezlerde birikmesi ve köpeği rahatsız etmesi yaygın bir durumdur. Bu olduğunda, köpeğinizin ifade edilen anal bezlerine ihtiyacı olacaktır.  

7. Köpeğim neden çubuk yiyor?

Köpekler, chomper'larını alabilecekleri hemen hemen her şeyi çiğnemeyi severler, ancak çubuklar listede çok üst sıralardadır. Köpekleri çubukları çiğnemeye çeken şey, köpeklerin vahşi doğada çok seveceği kemiklere çok benzemeleridir. Tabii ki, kemikler etli ve lezzetli olur, çubuklar ise kesinlikle olmaz. Neyse ki, köpekler sadece aldırmaz. Çoğu zaman, köpekler sadece çubukları çiğniyor, onları tükürüyor ve yemiyor. Köpeğiniz gerçekten çubuk yiyorsa, bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha büyük tıbbi sorunların bir belirtisi olabilir : 

Anemi 

Beslenme veya mineral eksikliği 

Sindirim sistemi rahatsızlıkları 

Diş/ağız sorunları 

Açlık 

davranış sorunları 

Köpeğinizin bir çubuk yediğini görürseniz, çubuğu ağzından sakince ve nazikçe çıkarmaya çalışın. Yutma zaten gerçekleşmişse, daha fazla rehberlik ve araştırma için derhal veterinerinizle iletişime geçin. 

8. Köpeğim neden sürekli iç çekiyor?

Köpeğiniz dramatik bir şekilde çok fazla iç çekmeyi seviyor mu? Harika bir hayatı var ve bu kadar çileden çıkması gereken bir şey yok diye bu seni şaşırtıyor mu? Yalnız değilsin. İşte iyi haber: Köpekler çeşitli nedenlerle iç çekebilirler, ancak iç çekmelerinin ana nedeni rahat olduklarını belirtmektir. Bununla birlikte, derin ve sık iç çekme, evcil hayvanınızın acı çektiğini veya hastalıktan muzdarip olduğunu gösterebilir. Bir iç çekiş, aynı zamanda, The Happy Dog Spot'a göre, yarı kapalı gözlerle gösterilen, yavrularınızın sakin, memnun ve daha derin bir rahatlama durumuna girdiği anlamına gelebilir . Ne yazık ki, derin bir iç çekme de bir sağlık sorununa işaret edebilir. İnleme eşliğinde sık sık iç çekmesi, evcil hayvanınızın acı içinde olduğunu gösterebilir, bu nedenle onu hemen veterinere götürün. Pet MD ayrıca derin bir iç çekmenin evcil hayvanınızın uyuşuk olduğunu gösterebileceğini bildiriyor. İç çekmeye artık oynamak istememek, yemek yemeyi reddetmek ve artık tepki vermemek gibi olağandışı davranışlar eşlik ediyorsa, bu çok daha büyük bir sağlık sorununun işareti olabilir ve hemen bir veterinere danışmalısınız. 

9. Köpeğim tasmasını çıkardığımda neden çıldırıyor?

Günün sonunda dar bir kot pantolonu çıkardıktan sonra hissettiğiniz eşsiz rahatlama gibi, köpeklerin tasmalarını ve koşum takımlarını çıkardıkları için minnettar olacağını düşünürdünüz. Ancak bazı köpekler için tasmayı çıkarmak rahatlamak için değil, çıldırmak için bir zamandır. Davranışsal tetikleyiciler bunun için suçlanabilir. Köpeğiniz sadece evin dışındayken tasma takıyorsa, kısa sürede tasmasının çıkarılmasının yürüyüşünün veya oyun süresinin yaklaşan sonu anlamına geldiğini anlayacaktır. Aynı şekilde, sadece bir tarlada özgürce koşmak üzereyken tasmasını çıkarırsanız, bu getiri beklentisi heyecanlı bir çıldırmaya neden olabilir. 

10. Köpeğim yürüyüşte başka bir köpek gördüğünde neden yere yatıyor?

Köpeğinizi daha önce yürüttüyseniz ve uzaktan başka bir köpeğin yaklaştığını fark ettiyseniz, yalnızca köpeğinizin yere yattığını ve diğer köpek yavrusu size ulaşana kadar hareket etmeyi reddetmesini sağladıysanız, o zaman bu tuhaf içgüdüyü ilk elden bilirsiniz. İşte iyi haber: Köpeğiniz başka bir köpek görünce yere yattığında oynamak ister; korkmuyorlar ya da bir saldırıya hazırlanmıyorlar. Halil Alper Dinçer, yere yatmanın "bir oyun talebi" olduğunu söylüyor. İnsanlar gibi köpekler de iletişim kurmak için beden dilini kullanır. Köpeğiniz uzanarak, yaklaşan köpeğe daha küçük veya tehdit edici görünmeyebilir. 

11. Köpeğim ıslanmadığında neden titriyor?

Bir köpek iliklerine kadar ıslandığında, kendini kurutmak için şiddetle sallanır. Bunu hepimiz anladık. Ama bazı köpekler kesinlikle ıslak değilken neden ıslanmış gibi titriyorlar? Bunun bir kısmı köpeğinizin ilkel içgüdülerine geri döner. Vahşi doğada, bir köpek yerde uyur ve kir ve böceklerle kaplı olarak uyanır, bu durumda da silkelenir. Bu nedenle, kestirdikten sonra titremek, o vahşi günlerden kalan bir içgüdü olabilir. Ayrıca köpeğiniz, bir duygudan sıyrılıyor olabilir. Pek çok köpek, iyi ya da kötü bir duygusal andan sonra kendilerini sallar. Örneğin, başka bir köpekle kavga ettikten veya uzun, yoğun bir kucaklamadan sonra sallanabilirler.   

12. Köpeğim neden kafasını araba camlarından dışarı çıkarıyor?

Köpeklerin kafalarını araba camlarından dışarı çıkarması o kadar yaygın ki , bu davranışı sergilemeyen bir SUV veya kamyon için reklam bulmak zor olabilir . Ama neden? Köpekler neden bu kadar çok seviyor? İlk ve açık cevap, eğlenceli olduğudur. Bir dahaki sefere köpeğinizin yüzündeki saf neşeye bakın. Ayrıca, yavrularınızın kendisini yeni manzaralara ve kokulara kaptırması için harika bir fırsat. Tıpkı insanlar gibi köpekler de nereye gittiklerini görmekten ve yol boyunca ilginç yerlere göz atmaktan hoşlanırlar. Tipik bir evcil hayvan, gününün çoğunu evde geçirir, sahipleri işteyken genellikle evin içinde kilitli kalır. Arabada bir yolculuk, monotonluğu kırmak için heyecan verici bir fırsattır. Ancak hayvan uzmanlarının, köpeklerin araba penceresinden rüzgar sörfü yapma heyecanına verdikleri en yaygın neden, dışarıdaki tüm heyecan verici kokulardır. Köpeğinizin burnu inanılmaz derecede güçlüdür. Bir köpeğin koku alma duyusunun bir insanınkinden on bin ila yüz bin kat daha iyi olduğu tahmin ediliyor ve beyni kokuları analiz etmek için sizinkinden yüzde 40 daha fazla güç harcıyor. Başı arabanın camından dışarı sarkarken, yavrunuz inanılmaz bir koku yelpazesinin tadını çıkarabilir. 

13. Köpeğim neden sırt üstü uyuyor?

Bize saçma gelebilir, ancak sırtlarında uyumak, köpeğinizin ne kadar güvende ve rahat hissettiği hakkında size çok şey söyler. Tipik olarak, sırtında derin uykuda olan bir köpek, sizin yanınızda son derece rahat olduğu ve kendini güvende hissettiği anlamına gelir. Vahşi doğada köpekler, tüm hayvanlar gibi, yırtıcı hayvanlar için endişelenir ve bu nedenle karınlarını üzerlerinde uyuyarak korurlar. Ayrıca, sürüyü rahatsız edecek bir şey olursa çabucak ayağa kalkabilmeleri için göbek üstü uyurlar. Güvenli, kendini güvende hisseden bir köpek, dünyaya göbek atmak konusunda endişelenmez. Köpekler ayrıca uyanık olduklarında sırtları üzerinde dönerler ve bu davranış kurt atalarına kadar izlenebilir. Kurt kültüründe, sırtın üzerine yuvarlanmak, sürünün alfasına karşı bir saygı gösterisidir, tıpkı eğik bir başın belirli insanlar arasındaki saygıyı göstermesi gibi. Yuvarlanmak aynı zamanda bir saldırganı geri çekilmeye barışçıl bir şekilde ikna ederek kurtların potansiyel tehlikeden kurtulmasına yardımcı olur. 

14. Köpeğim neden kasıklarımı kokluyor?

Garip, rahatsız edici şeyler yapan köpekler söz konusu olduğunda, kasıklarımızı koklamak orada olmalı. Ama neden bu istilacı davranışta bulunuyorlar? İster inanın ister inanmayın, köpeğiniz sizi utandırmaya çalışmıyor. Sadece ömür boyu sürecek bir bilgi arayışı içindeler ve bu bilgiyi çoğunlukla koku yoluyla topluyorlar. Feromonlar, köpeklerin kasıklarımızı (ve kıçlarımızı da) koklamalarının nedenidir. Köpeğinizin iç çamaşırınızı çalmasının nedeni de bunlar olabilir . Genital ve anal bölgelerimizde vücudumuzun diğer bölümlerinden daha yüksek konsantrasyonlarda feromonlara sahibiz, bu da onları köpek dostlarımız için zengin bilgi kaynakları haline getiriyor.  

15. Köpeğim neden kulaklarını aşağı yukarı hareket ettiriyor?

Köpekler bizimle konuşamayabilir, ancak iletişim kurmanın birçok yolu vardır. Peki kulaklarını yukarı aşağı hareket ettirdiklerinde bize ne anlatmaya çalışıyorlar ? Köpekler, çok çeşitli farklı duyguları ifade etmek için kulaklarının konumunu kullanır ve her geçen ruh halinde onları yukarı ve aşağı hareket ettirir. Köpeğinizin kulakları yukarıdaysa, bu iyiye işarettir. Bu, muhtemelen heyecanlı, mutlu, memnun ve kendinden emin hissettiği anlamına gelir. Köpeğinizin kulakları aşağıdaysa, ona göz kulak olun. Güvenlik açığı veya korkuya işaret ediyor olabilir. 

16. Köpeğim neden karo zeminleri çiziyor?

Birçok köpek yavrusu yıkıcı aşamalardan geçer ve sahipleri buna hazırlıklıdır (veya hazırlanmalıdır). Ancak köpeğiniz bir yetişkin olduğunda ve hala çizmemesini istediğiniz bir şeyi tırmalamaya meyilliyse, işler sinir bozucu olabilir. Neden bazı köpekler karo zeminleri çizmeyi sever? Davranışın bir kısmı sadece içgüdüdür. Köpekler doğal olarak kazmak için kodlanmıştır. Yeri tırmalamak, vahşi köpeklerin dinlenebilecekleri güvenli ve rahat yuvalar oluşturmasına yardımcı oldu. Kaşıma ve kazma davranışları vahşi köpekler için faydalı olduğundan, bu uygulamaya devam etme dürtüsü kelimenin tam anlamıyla köpek DNA'sına bağlıdır. Modern evlerinde rahat ve güvenli uyku alanlarına erişime rağmen, birçok evcil köpek, yeri kazarak yuva yapma dürtüsüne direnmekte zorlanıyor. Köpek de bölgesini işaretliyor. Karo zeminleri veya başka herhangi bir yüzeyi tırmalamak, bir köpek iletişim şeklidir. Bir köpek yeri kazdığında, o yerin kendisinin olduğunu iddia ediyor. Bir köpeğin patilerinin alt kısmında, köpek kazdığında yere bölgesel bir koku yayan özel bezler bulunur. Koku, diğer köpeklerin, kokulu nokta zaten talep edildiğinden hareket etmeye devam etmeleri gerektiğini bilmelerini sağlar. 

17. Köpeğim neden yaralarımı yalıyor?

Hiç kendinize zarar verdiniz mi - belki bir diziniz ya da kağıt kesiğiniz - ve köpeğinizin yaranızı yalamak konusunda takıntılı olduğunu fark ettiniz mi? İşte nedeni: İçgüdüsel olarak size yardım etmeye çalışıyorlar (kana susamış değiller). Yaraları yalamak, yaralanmaya karşı içgüdüsel bir tepki gibi görünüyor. Hiç kimse bir çocuğa yanmış bir parmağı emmesini söylemez ve hiç kimse bir köpeğe kesilmiş bir pençeyi yalamayı öğretmez. Ancak içgüdü biyolojik temelli olabilir ve çoğu zaman bir amaca hizmet eder. Bir köpek bir yarayı ya da yeni doğmuş bir köpek yavrusunu yaladığında, tıpkı bir süngerle bir tezgahı temizleyebildiğiniz gibi temizler. Son çalışmalar ayrıca yalamanın enfeksiyona karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. 

18. Köpeğim müzikte neden uluyor?

Müzik çalarken köpeğinizin ulumayı sevdiğini hiç fark ettiniz mi? Her şeyden önce, bu bir iletişim şeklidir. Müziğin sesi ona diğer köpek ulumalarını hatırlatabilir ve size karşılık verecektir çünkü onun yapmasını istediğiniz şeyin bu olması onun için çok mantıklıdır. Bir köpeğin uluyan tüm yavru bloğunun bir uluma şenliğine yol açmasının zincirleme reaksiyonunu duyduysanız, bu tür köpek konuşmasına tanık oldunuz. Köpeklerimizin yaptığı pek çok garip şey gibi, müzikte uluma da kurt olarak vahşi günlerine kadar uzanabilir. Vahşi doğada kurtlar birbirleriyle iletişim kurmak için uluyacak. Kurtlar ulumayı sizin köpeğinizden biraz farklı kullanır. Bir ulumanın tiz çığlığı çok uzaklardan duyulabildiğinden, bir kurt diğerine uluyarak konumunu bildirir. Bir tür kurt GPS'i gibi. Sürü, dönümlük vahşi bir alana yayılmışsa, bir uluma onları tekrar bir araya getirmeye yardımcı olabilir. 

19. Köpeğim neden kıyafet yiyor?

Hiç çamaşır yıkadınız mı, sadece köpeğinizi sepetten kıyafet çalarken gözünüzün ucuyla yakaladınız mı? Köpekler neden giysileri çiğnemeyi bu kadar çok seviyor? Bir kaç neden var. Köpeğiniz endişeli veya aç olabilir ve mesajı size iletmeye çalışıyor olabilir. Ayrıca sadece sıkılmış olabilir. Ayrıca tadı ve kokusu güzeldir. Bazı şeyleri çiğnemek sadece eğlencelidir. Bir köpek yavrusu, dokusunu sevdiği veya kumaşın tadı güzel olduğu için giysilerinizi çiğneyebilir. Ek olarak, bir köpek, yokluğunda kendini rahatlatmanın bir yolu olarak, sahibi gibi kokan giysileri sık sık çiğner. Köpeğiniz kirli giysilere odaklanma eğilimindeyse, çiğnemesi size ve kokunuza yakın olmaktan ne kadar hoşlandığıyla ilgili olabilir. Bu tür çiğneme sorunları olan köpekler bazen kolonya, ter veya deodorantınızla giysilere çekilir. Kapaklı bir sepet, bu sorunu önlemek için mükemmel bir yöntemdir. 

20. Köpeğim tenis toplarını neden bu kadar çok seviyor?

Köpeklerimize her şeyi satın alıyoruz ve buna genellikle süslü çiğnemeler ve pahalı oyuncaklar dahildir. Ama bazen en sevdikleri oyuncak ucuz, basit bir tenis topudur. Köpekler tenis toplarını neden bu kadar çok seviyor? Basitçe söylemek gerekirse, tenis topları artık köpekleri evcilleştirdiğimiz için küçük, düzensiz avlar için harika bir oyuncak. Vahşi doğada av, panik halindedir ve ortalıkta koşuştururken hayatını korumaya çalışır. Bir tenis topunu attığınızda, her yerde seker ve bu çaresiz av davranışını taklit eder. Bu hareket, bir köpeğin kovalama, yakalama ve yutma içgüdüsüne anında bir alarm gönderir! Oh Behave! adlı kitabında Pavlov'dan Premack'e ve Pinker'a Köpekler , Jean Donaldson, bir köpek avını ağzında yakalayıp hızla iki yana salladığında , onu öldürmek için avının boynunu kırdığını açıklıyor. Köpeğinizin "yakaladıktan" sonra bir tenis topuyla aynı hareketi yaptığını göreceksiniz. Köpekler tenis toplarının tavşan olmadığının farkındadırlar ama yine de avlanma becerilerini geliştirmekten ve doğal içgüdülerinin kontrolü ele geçirmesine izin vermekten zevk alacaklardır. 

 Özet 

Köpekler sevimlidir ama tuhaftır. Tuvalet davranışlarından tuhaf ritüellere kadar, köpeğinizin en şaşırtıcı ve tuhaf davranışlarından bazılarının gerçek açıklamaları büyük ölçüde eski içgüdülere dayanmaktadır. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER