Köpekleri Oyun İle Eğitmek.

Köpeğinizi Oyun Yoluyla Nasıl Eğitirsiniz?

Köpeğinizle Oynamanın Faydaları

Siz ve köpeğiniz eğitimini tamamladığınızda o mutlu, kendine güvenen ve iyi huylu bir köpektir. Ama ikiniz de normal programınıza geri döndükten sonra köpeğiniz eski davranış kalıplarına geri döner. Endişeli, talepkar veya sıkılmış olabilir. Bu da kötü ve hatta yıkıcı davranışlara yol açabilir. Yani ikiniz de mutlu değilsinizdir ve bu durumda ne yapacağınızı bilmiyorsunuzdur.

Köpeğimi neden eğitemiyorum?

Köpek eğitimi genellikle köpek yavrusunun evinde gerçekleşir. Bir köpeğe bu ortamda yeni davranışlar öğretmek genellikle başarılıdır - köpeğiniz aktif, meşgul, meydan okuyucudur ve kısa sürede sınırların nerede olduğunu öğrenir. Ve ikiniz de öğrenirken, köpeğinizle davranış ve çalışma konusunda daha tutarlı olursunuz. Ama siz ve köpeğiniz günlük yaşama geri döneceksiniz ve eski alışkanlıkları geri gelecek! Bu nedenle, kontrollü bir ortamda davranışlarını değiştirmek, köpekler kadar insanlar için de nispeten kolaydır. Ancak, eski ortamınıza geri döndüğünüzde, yeni öğrenilen davranış nadiren kalıcı olur. Cevap, eski davranışı yeni bir şeyle değiştirmektir. Köpeğinizle oynama zamanı!

Köpeğinizin Oyun Süresine İhtiyacı Var

Gerçekten bu kadar basit… köpeğinizin oynaması gerekiyor. Köpekler oyuncudur. Kendilerini bu şekilde ifade ederler ve fazla enerjiden kurtulurlar. Can sıkıntısını önler, köpeğinizi içgüdülerini, zihinsel kapasitesini kullanmaya ve aynı zamanda egzersiz yapmaya teşvik eder. Köpeğiniz için sahibiyle vakit geçirmekten… kovalamaktan, aramaktan veya sadece yürürken eğlenmekten daha iyi ne olabilir?  Uyumlu ve mutlu bir köpek istiyorsanız, onunla oynamak için zaman bulmalısınız. 

Ne sıklıkta ve ne kadar süre oynadığınız köpeğinizin yaşına ve cinsine bağlıdır. Yavru köpeklerin çabuk yoruldukları için kısa ve düzenli oyun sürelerine ihtiyaçları vardır, yaşlı köpeklerin ise onları aktif, sağlıklı ve uyanık tutmak için daha yumuşak oyunlara ihtiyacı vardır. Aktif çalışan veya spor yapan ırkların, hareketsiz köpeklerden daha çok yorucu bir oyun süresine ihtiyacı vardır.

Oyun süresi bir seferde 10 ila 15 dakika kadar kısa olabilir. Köpeğinizin rahat ve kendinden emin olmasına yardımcı olabilir ve davranışını yönetmenize yardımcı olabilir.

Köpeğinizle Nasıl Oynanır?

Köpeğinizle fiziksel ve zihinsel oyunlar oynayabilirsiniz.

Fiziksel egzersizler, çekme oyunu veya çeviklik antrenmanını, uçan top veya diğer organize köpek sporlarını içerir. Getirme, arama gibi ipuçlarını öğretmek için getirme ve etiketleme gibi oyunlar oynayın. Kısa mesafelerle başlayın ve aktivitede ustalaştıkça mesafeyi kademeli olarak artırın.

Keskin kenarlar veya köpeğiniz için boğulma tehlikesi oluşturabilecek parçalar için oyuncakların güvenliğini düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Oyunların onu aşırı heyecanlandırmasına izin vermemeye dikkat edin, bu yüzden çok sert veya gergin olursa biraz oynamayı bırakın.

Farklı köpekler ve ırklar farklı egzersizleri tercih eder, bu nedenle köpeğinizi meşgul edecek ve eğlendirecek aktiviteler bulmak için farklı oyunlar denemeniz gerekebilir. Ancak oyun, gıcırdayan bir plastik şişeye sarılmış eski bir tişörtle oynamak kadar basit bir şey olabilir. Ya da köpeğinize koku eğitimi veya takip gibi zihinsel egzersizler verebilirsiniz, hatta evde saklambaç oynayabilirsiniz. Bilişsel eğitim ve problem çözme oyunları, köpeğinizin zihinsel olarak zinde kalmasına yardımcı olur. Ayrıca düşünme becerilerini zorlayan etkileşimli oyuncaklar da satın alabilirsiniz. Etkileşimli yemlikler veya enfiye paspasları da köpeğinizi eğlendirir ve yerleşik yiyecek ödülleriyle birlikte gelir.

Egzersiz Yaparken Köpeğinizi Nasıl Eğitirsiniz?

Ayrıca, ikinizin de zevk aldığı şeyleri yaparken köpeğinizi eğitmek isteyeceksiniz, ister ipuçlarını pekiştirmek, isterse ona yeni bir şey öğretmek olsun. Kalmak, beklemek ve tasmalı yürüyüş gibi günlük becerileri uygulamak için günlük yürüyüşlerinizi kullanın. Yürüyüşler ayrıca diğer köpekleri ve insanları sakince selamlamayı öğrenmek için bir fırsattır.

Köpekler ne kadar iyi beslenmiş olurlarsa olsunlar çöpçülerdir. Bu nedenle, yürüyüşte bir kaçak yiyecek alırsa, “bırak” veya “ver” komutunu öğretmeyi unutmayın. İstediğinizi yapan akıllı bir köpek olduğunda cebinizdeki ödülleri verin! Ödül, köpeğinize öğretmek için en önemli becerilerden biridir ve bir gün onun hayatını kurtarabilir. Onun adını ve gel gibi belirli bir kelimeyi kullanın. İlk başta evde ve kendi bahçenizde uygulayın ve ardından yavaş yavaş park veya plaj gibi dikkati daha fazla dağıtan yerlere geçin. (Güvenilir bir şekilde geleceğini bilene kadar güvenlik için üzerinde uzun bir eğitim tasması tutmak isteyebilirsiniz.)

Tutarlı olun ve her gün oynamak veya antrenman yapmak için zaman ayırın. Yeni bir şey öğrenirken veya önceden öğrenilmiş davranışı pekiştirirken tekrar önemlidir. Köpeğinizin dört gözle beklediği bir oyun süresi boyunca eğitim yapın. Oyun fikirleri bulmak için internette köpek oyunları arayabilirsiniz .

Köpeğinizle Oynamanın Faydaları

Köpeğinizle oynamak için harcadığınız zaman ve çaba kesinlikle buna değer. Köpeğinizle oynamak ikiniz arasındaki bağı güçlendirir. Özellikle aktif oyun veya yürümeyi içerdiğinde, ikiniz için de fiziksel egzersiz sağlar. Köpeğinizi zihinsel olarak uyarır, yorar ve can sıkıntısıyla savaşmasına yardımcı olur, yaramaz davranışların önemli bir nedenidir. Eğitimini pekiştirmek ve yeni becerilerini öğretmek için fırsatlar sunar. Bunu bir oyun haline getirdiğinizde, eğitildiğinin farkında bile olmayacak!

Köpeğinizle oynamak ikiniz için de iyidir, eğlencelidir ve ilişkinizi geliştirir. Öyleyse oynamaya başlayın!

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER