Köpekleri nasıl zinde tutarız?

Köpeğinizi zinde, sağlıklı ve mutlu tutmanın 5 yolu

Köpeğinizi zinde ve sağlıklı tutmak için çalışmak köpek sahipleri için önemlidir. Köpeğinizi sağlıklı bir diyetle besleyin, egzersiz ve sosyalleşme sağlayın. İnsanlar gibi, köpekler de formda ve sağlıklı kalmak için düzenli egzersiz isterler. Ancak ne yazık ki hayatımız yoğunlaştığında çoğumuz köpeklerimize hak ettikleri rutin aktiviteleri vermeyi unutuyoruz ve bu hareket eksikliği, köpekleri birçok hastalığa maruz bırakır ve bu durum, bir köpeğin sağlığı için iyi bir işaret değildir.

Uzmanlara göre, evcil hayvan ebeveynlerinin neredeyse üçte biri, karantina sırasında evcil hayvanlarının aşırı kilolu olduğunu söyledi. Ve bu, köpeklerde baş dönmesi, tembel davranış ve uyuşukluk gibi birçok soruna yol açtı. Bir köpek sahibi olarak, belirsiz hastalık riskine karşı koymak için köpeğinizin vücut ağırlığını ve sağlığını kontrol etmeye devam etmelisiniz. Bu ayrıntılı kılavuzda, fazla çaba harcamadan köpeğinizi formda tutmanın bazı yenilikçi yollarını öğreneceksiniz.

Köpeğinizi formda tutacak seçenekleri düşünmeden önce, sevgili köpeklerimizin gerçekte ne kadar egzersiz yapması gerektiğini öğrenelim.

Köpeklerin ne kadar egzersize ihtiyacı var?

Genel olarak konuşursak, köpeklerin ihtiyaç duyduğu egzersiz miktarı köpeğinizin cinsine, yaşına ve yaşam tarzına bağlıdır. Çoğu köpeğin günlük en az 30 ila 60 dakika fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Ama bu değişir ve köpeğinizin cinsine bağlıdır.

Örneğin, Alman Çoban veya Doberman gibi koruyucu veya askeri köpek ırkları doğal olarak güçlüdür. Onlar için 10 ila 20 dakikalık fiziksel aktivite bile sağlıklı ve formda kalmak için yeterlidir.

Öte yandan, Labrador veya Golden Retriever gibi köpek ırkları, yeterince egzersiz yapmazlarsa şişmanlama eğilimindedir. Egzersiz, yürümenin ve koşmanın ötesine geçer. Köpeğinizin hareket etmesini sağlayan herhangi bir aktivite, onların formda kalmasına yardımcı olur.

Köpeğinizi zinde ve mutlu tutmanın 5 kolay yolu

Artık köpekleriniz için egzersizin neden hayati olduğunu anladığınıza göre, köpeğinizi aktif ve sağlıklı tutmak için bazı seçenekler bulalım.

Köpekler için birçok ilgi çekici aktivite vardır. Bir köpek sahibi olarak amacınız, farklı aktiviteler denerken onları mutlu etmek olmalıdır. Aşırı zorlamayı önlemek için köpeğinizin nefesini izleyin.

Köpeğinizin diğer köpeklerle sosyalleşmesine izin verin

Sosyalleşmenin köpeğinizi nasıl sağlıklı tuttuğunu merak edebilirsiniz. Mükemmel sosyal becerilere sahip köpekler daha az korkar ve yeni yerler keşfetme olasılıkları daha yüksektir. Bu, kaygıyı azaltarak zihinsel sağlıklarını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, diğer ırklarla etkileşime girmeyi ve oynamayı seven köpeklerin daha mutlu ve sağlıklı yaşam sürmeleri daha olasıdır. Bir köpek endişeliyse, aşırı havlama, tırmalama, kazma veya çiğneme gibi sorunlu davranışlar sergileyebilir.

Köpeğinizi besleyici ve dengeli bir diyetle besleyin

Köpeğinizin zinde ve sağlıklı kalması için dengeli bir diyet çok önemlidir. Sahiplerin, farklı köpek ırklarının farklı zevkleri ve ihtiyaçları olduğunu anlamaları gerekir. Bazı köpekler bitki temelli bir diyetten hoşlanırken, diğerlerinin ete ihtiyacı vardır.

Köpeğiniz için bir diyet belirlerken, aşağıdakileri içeren yiyecekleri seçin:

Yeterli beslenme

Sınırlı yağ ve gres

Çok işlenmiş gıdalardan kaçının

Yüksek proteinli, yüksek lifli yiyecekler alın

Glutensiz yemekler düşünün

Ve en önemlisi, köpeğinize yemekten hoşlanacakları bir şey verin. Köpeğiniz yemeklerinin tadını çıkarmaya başladığında, doğal olarak stressiz hale gelir ve metabolizmaları güçlenir.

Yüzme ve su aktiviteleri

Yüzme, koşmaktan nefret eden veya eklem sorunları olan köpekler için ideal bir seçenektir.  Köpekler için bir dakikalık yüzme, dört dakikalık koşmaya eşdeğerdir. Su aktiviteleri, köpeklerin onları formda tutması için harikalar yaratabilir. Yüzerken suya dayanıklılık, köpeklerin kas yapmasına ve kardiyovasküler sistemlerini güçlendirmesine yardımcı olur. Suda çok fazla oynama süresinin köpekler için zararlı olabileceğini unutmayın. Suda fazla zaman geçirmek köpeklerde su intoksikasyonuna ve hiponatremiye neden olabilir. Haftada en az bir kez yüzmek, köpeğinizin zinde ve sağlıklı kalması için genellikle yeterlidir.

Açık hava köpek sporları

Köpekler harika şeyler yapabilirler ve açık hava sporları onlara meydan okumak için harika bir yoldur. Ayrıca köpekler dışarıda oynamayı severler.

İşte köpeğinizle deneyebileceğiniz üç açık hava etkinliği veya sporu:

Çeviklik eğitimi

Koşu

Kamp ve yürüyüş

Köpeğiniz için yüksek yoğunluklu antrenmanlara başlamadan önce veterinerinize danışın.

Ödüller ve ikramlar

Köpekleri ödüllendirmek, köpeğinizin zihinsel sağlığı için faydalı olabilir.

Ayrıca, olumlu pekiştirme, bir köpeği eğitmenin en kolay yollarından biridir. Doğru eğitim, köpeklerin iyi huylu ve sakin olmasına yardımcı olur.  Köpeğiniz yeni bir komut öğrendiğinde, örneğin otur ya da bekle, onu bir ödülle ödüllendirirsiniz. Bu, köpeğinize talimatlarınızı takip ettiğinde iyi şeyler olduğunu öğretir. Köpeğinizi nasıl ödüllendireceğinize siz karar verebilirsiniz. Onlara yiyecek ikramları, yeni oyuncaklar ve hatta sizinle kucaklaşmak bile bir ödüldür.

Köpeğinizi zinde ve sağlıklı tutmak için son düşünceler

Köpeğinizi zinde ve sağlıklı tutmak için çalışmak, köpek sahipleri için en önemli zorluklardan biridir. Köpeğinizin zihinsel ve fiziksel sağlığını düzenli olarak kontrol edin. Köpeğinizin enerji seviyesinin mantıklı bir sebep olmadan düştüğünden şüpheleniyorsanız, uygun diyet ve etkili egzersiz yaptığından emin olmak için veterinerinize danışın. Köpeğinizi en iyi şekilde yaşayabilmesi ve sizinle her anın tadını çıkarabilmesi için formda tutmak için bu ipuçlarını izleyin.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER