Köpeklere vitamin verilmeli mi ?

Vitaminler, vücudun normal çalışması için küçük miktarlarda ihtiyaç duyduğu hayati maddelerdir. Yiyeceklerden veya sentetik kaynaklardan elde edilirler. İki ana vitamin grubu vardır:
Suda Çözünür Vitaminler
B1 Vitamini (Tiamin)
B2 Vitamini (Riboflavin)
Niasin (Nikotinik Asit, Nikotinamid)
B6 Vitamini (Piridoksin, Piridoksal, Piridoksamin)
Folik Asit (Folat, Folacin, Pteroylglutaminc Acid)
B12 Vitamini (Kobalamin, Siyanokobalamin, Metilkobalamin)
Pantotenik asit
biyotin
C Vitamini (Askorbik Asit)
Yağda çözünen vitaminler
A Vitamini (Retinol, Retinal, Retinoik Asit, Beta-Karoten)
D Vitamini (Kalsiferol, Calatriol, Kolekalsiferol, Ergokalsiferol)
E Vitamini (Alfa-Tokoferol, Tokoferol, Tokotrienol)
K Vitamini (Phylloquinone, Menaquinone, Menadione, Napthoquinone)
Köpekler söz konusu olduğunda, çoğu ticari diyette olduğu gibi, besleyici olarak tam bir diyetle beslemek onların vitamin ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Vitamin takviyelerinin faydalı olabileceği birkaç durum vardır, ancak zarar verebileceklerini de unutmamalı.
Multivitamin Takviyeleri Şu Durumlarda Uygun Olabilir:
Evcil hayvanınızı, gerekli tüm vitaminleri içermeyebileceğinden, tam olarak onaylanmamış bir ev yapımı diyetle besliyorsunuz.
Bir ilaç, evcil hayvanınızın sistemindeki vitaminleri tüketir. Örneğin penisilamin, B6 vitaminine bağlanabilir ve seviyeleri düşürebilir. Omeprazol ve ranitidin gibi asit azaltıcı ilaçlar kullanıldığında B12 vitamini emilimi azalabilir.
Diyabetik sinir ağrısına yardımcı olmak için B12 vitamini (metilkobalamin olarak) kullanmak veya demir emilimini artırmak için C vitamini verilebilir.
Multivitamin Takviyeleri Şu Durumlarda Zarara Neden Olabilir:
Aşırı miktarda verilirse. Yağda çözünen vitaminler yağda biriktiğinde aşırı doz oluşabilir. Örneğin, aşırı miktarda E vitamini kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltabilir.
Multivitaminlerdeki mineraller, bazı ilaçların etkilerini değiştirebilir. Kalsiyum, demir, magnezyum, alüminyum ve çinko, siprofloksasin, doksisiklin, levotiroksin ve penisilamin gibi ilaçların emilimini azaltabilir. Aksine, ACE inhibitörleri (örn. Lisinopril) veya potasyum tutucu diüretikler (örn. Spironolakton) ile verilen potasyum, kanda yüksek potasyum seviyelerine yol açabilir ve bu da yaşamı tehdit edebilen anormal kalp ritimlerine neden olabilir.
Vitaminler bir ilaçla etkileşime girebilir ve bu ilaca maruziyeti artırabilir. Örneğin alüminyum hidroksit ile verilen C vitamini alüminyum toksisitesine yol açabilir.
Genel olarak, köpeğinizi besleyici olarak eksiksiz bir kaliteli mama ile besliyorsanız, bir vitamin eklemek gerekli değildir. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın ek besinlere ihtiyaç duyabileceğinden endişeleniyorsanız, multivitaminlerin uygun kullanımı ve dozajı konusunda rehberlik etmesi için herhangi bir takviye eklemeden önce veterinerinizle konuşun.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER