Köpeklere tasma eğitimi nasıl verilir.

Köpeklere  tasma eğitimi nasıl verilir.

 

Tasma eğitimi hem köpekler hem de sahipleri için gereklidir. Sadece iyi köpek görgü kurallarının bir parçası değil, aynı zamanda tasma eğitimli bir köpek yürüyüşler için daha güvenli ve daha rahat olacaktır. Bununla birlikte, tüm köpekler tasma kayışlarına kolayca uyum sağlamaz ve bir köpek tasmayı yürümeyi reddettiğinde veya tasmayı çektiğinde, bu davranışı düzeltmeye yardımcı olabilecek birkaç numara vardır. İzmir köpek eğitimi.

 

Doğru Tasma ve kayış seçin

 

Tasma eğitimi başlamadan önce, doğru tasma ve kayış olması önemlidir. Tasma, sürtünmeden veya sıkışmadan, köpeğin boynuna sıkıca oturmalıdır. Tasma eğitimi sırasında göğüs tasması tavsiye edilmez, çünkü bir köpeğin çekme gücü göğsünde bulunur ve bir koşum takımı ile uygunsuz davranışı düzeltmek daha zor olacaktır.

 

Tasma biraz gevşeklik sağlayacak kadar uzun olmalı, ancak köpeğin geniş bir aralıkta serbest dolaşıma sahip olacağı kadar uzun olmamalıdır. Eğitimden sonra daha uzun tasmalar sokulabilir, ancak köpek uygun tasma davranışlarını öğrenene kadar 4-6 metre uzunluğunda en iyisidir.

 

Hem kayış hem de tasma, beklenmedik basınç altında kopabilecek herhangi bir yıpranma veya hasar olmadan iyi durumda olmalıdır. kayış ve tasmayı bağlayan klips sağlam ve güvenli olmalı. Kayış ve tasma, köpekte tahrişe neden olabilecek hiç bir kir birikmemesi için gerektiği kadar silinmelidir.

 

Yürüme Sorunlarını Düzeltme

 

Köpeklerin tasmayı çekmesinin veya yürümeye direnmesinin birçok nedeni vardır. Köpek daha önce tasma eğitimi almamışsa, tasma ve yakanın görme, koku ve hissi korkutucu olabilir veya köpeği gerginleştirebilir, bu da direnç veya çekmeye yol açabilir. Birlikte çalışan bir köpek, daha fazla çekme veya görmezden gelme komutlarına yol açabilecek şekilde tasma dışarı çıkmak için aşırı heyecanlı olabilir. Benzer şekilde, köpekler yakındaki eşyalarla ilgileniyorsa, çekilmeleri daha olası olabilir veya görüşlerinde onları korkutan bir şey varsa, yürümeye direnebilirler.  İzmir köpek eğitimi

 

Bir köpeğin tasma üzerinde yürümekte neden zorlandığını anladıktan sonra, uygun davranışı teşvik edebilecek çeşitli teknikler vardır ...

 

Köpeğinizi tanıyın. Köpek tasmadan korkabilir, onların tasmayı koklamaları na izin verin. Köpeğinizin korkmamasına yardımcı olmak için kokunuzu ellerinizle tasmayı parmaklarınızla ovun ve yürüyüşe çıkmadan önce evde tasma takmalarına izin verin.

 

Yaka Konumunu Ayarla

Bir köpeğin boynunun üst kısmı en hassas alandır. Boyun tasması bu bölgeye sığmalıdır, bu da daha yumuşak düzeltmelere izin verecektir, çünkü köpek etkileri daha hızlı hissedecektir. Tasma çok gevşek veya düşükse, düzeltmeler o kadar etkili olmayacaktır.

 

Tasma Kısaltmak

Kısa bir tasma, köpek o kadar uzaklaşmadan daha fazla dikkat dağınıklığına maruz kalmadan daha sıkı kontrol sağlar. Tasma ve yaka dokunuşu, köpek sahibi iletişiminin önemli bir parçasıdır ve daha kısa bir tasma, sahibini evcil hayvanlarını daha iyi kontrol altında tutar.

 

Ayakları Kontrol Edin

Normalde iyi başlamış bir yürüyüş sorun yaşamaya başlarsa, köpeğin bacaklarına ve ayaklarına diken batmış yada kesik veya yaralanmaya işaret edebilecek herhangi bir şişme veya hassasiyet açısından yürümesini zorlaştıran bir durum olmadığını kontrol edin. Ciddi sorunlar varsa yardımcı olması için bir veteriner hekimi ziyaret edin veya tasma eğitimine devam etmeden önce köpeğin iyileşmesine izin verin. İzmir köpek eğitimi

 

Sözlü Komutları Kullan

Köpeklerin mükemmel işitmesi vardır ve sözlü komutlar tasma eğitiminin önemli bir parçası olabilir. "Hadi gidelim!" Demek için heyecanlı bir ses kullanın ileri hareketi teşvik etmek ve "Hayır!" kelimesi ile de uygunsuz davranış olduğunu hissettirin.

 

Hareketsiz Kalın

Bir köpek çekerse, hareketsiz durun ve ilgilerini çeken her şeye doğru ilerlemelerine izin vermeyin. Köpek size bakmak için durduğunda, bu duraklamayı dostane bir kelime veya küçük bir ödül ile ödüllendirin. Çekmeye devam ederlerse, tekrar durana kadar hareketsiz kalın, ardından doğru şekilde yönlendirmek için doğru yönde hareket edin.

 

Tempoyu Yükselt

Bir köpek yürüyüşte kolayca dikkati dağılıyorsa, daha hızlı bir tempo, çekilmeye yol açabilecek yeni şeyleri fark etmek için daha az zaman vererek istenmeyen davranışları azaltabilir. Köpekler de sahiplerinin hızındaki heyecanın tadını çıkaracaklar ve tempolu bir yürüyüş yavaş bir yürüyüşten daha iyi bir egzersizdir.

 

Daha Sık Yürün

Herhangi bir eğitim tekrarlanır ve yenilenirse daha etkilidir. Daha sık yürüyüşler, bir köpeğe uygun tasma davranışlarını hatırlatmakla kalmaz, aynı zamanda köpek ve sahibi arasında daha fazla egzersiz ve daha fazla bağ olmasını sağlayacaktır.

 

Ödülleri Deneyin

Küçük ikramlar iyi yürüme davranışlarını ödüllendirebilir, ancak bunları sadece bir araç olarak kullanmak ve köpeğin başarılarını sözlü veya mutlu bir söz ile güçlendirmek önemlidir. Sonunda, köpek bir sıkıntı olmadan kolay, rahat yürümeye hakim olmayı öğrenir.

En iyi eğitimi elde etmek istiyorsanız, köpeğinizin davranışını sürekli olarak güçlendirmek için çeşitli teknikleri birleştirin. Her zaman evcil hayvanınıza sabırlı olun ve zamanla her ikiniz de sorunsuz yürüyüşlerin tadını çıkaracaksınız. İzmir  köpek  eğitimi

 

BOBİ KOLEJİ İZMİR KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ

 Halil Alper DİNÇER