Köpeklere Koronavirüs Bulaşır mı?

KÖPEKLERİMİZE KORONA VİRÜSÜ BULAŞIRMI ?


Mart 2020'nin başlarında, Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 yeni koronavirüsün küresel bir salgın olduğunu açıkladı. Virüsün yayılması üzerindeki panik içinde insanlar sadece kendi sağlıkları hakkında değil, köpeklerinin, kedilerinin ve diğer evcil hayvanlarının sağlığı için de endişe duyuyorlar.
Yüz maskeleri giyen köpekler sosyal medyadaki fotoğraflarda ortaya çıktı ve her yerde evcil hayvan sahiplerinin bu soruyu sormasına neden oldu: köpekler koronavirüs alabilir mi?


Köpeklere COVID-19 bulaşırmı ?

Köpekler, köpek solunum koronavirüsü gibi belirli tipte koronavirüsleri taşıyabilirler, ancak COVID-19 olarak adlandırılan bu spesifik yeni koronavirüsün, köpekler için bir sağlık tehdidi olmadığı düşünülmektedir. Hong Kong'daki iki evcil köpek COVID-19 için pozitif test etti ve bu köpeklerin her ikisi de COVID-19 pozitif sahipleri olan evlerde yaşıyordu. Yerel sağlık yetkilileri, Hong Kong'daki iki köpeğin vakalarını “insandan hayvana bulaşma olasılığı” olarak nitelendiriyor ve her iki köpek de virüsten herhangi bir hastalık belirtisi göstermedi.
Hong Kong sağlık yetkilileri, koronavirüs bulaşmış kişilerin sahip olduğu köpekleri ve kedileri test etmeye devam etti. Oradaki yetkililer köpeklerde enfeksiyon vakalarının seyrek görüldüğünü belirttiler. 25 Mart itibarıyla, Hong Kong Tarım, Balıkçılık ve Koruma Bölümü “teyit edilmiş COVID-19 vakası olan veya teyit edilen hastalarla yakın temasta olan kişilerden 17 köpek ve sekiz kedi üzerinde testler gerçekleştirdi ve sadece iki köpek Kovid-19 virüsü taşıyordu."
Hong Kong yetkilileri, “bu bulguların köpeklere ve kedilere bu virüsle kolayca bulaşmadığını ve virüsün yayılmasında rol oynadığına dair bir kanıt olmadığını” vurguladı .


Diğer hayvanlar COVID-19 taşıyabilir mi?
Biri Hong Kong'da ve bir tanesi Belçika'da bulunan iki evcil kedinin COVID-19 testi pozitif çıktı. Bu kedilerin her ikisi de COVID-19 pozitif sahipleri olan evlerde yaşıyordu.
New York Bronx Hayvanat Bahçesi'ndeki bir kaplan, ABD'deki bir hayvanda bilinen ilk COVID-19 vakasıdır. Hayvanat bahçesinde birkaç kaplan ve aslan kuru öksürük, hırıltı ve iştahsızlık gibi belirtiler gösterdi. Hayvanat bahçesindeki tüm hayvanların, COVID-19 belirtileri gösteren bir hayvanat bahçesi çalışanı tarafından enfekte olduğuna inanılmaktadır. Bu hayvanat bahçesi hayvanlarının iyileşmesi beklenmektedir. Veteriner hekim ve USDA yetkilisi Dr.Jane Rooney, Associated Press'e şunları söylüyor: “Şu anda, hayvanların virüsü insanlara yayabileceğini veya bunların bir kaynağı olabileceğini gösteren hiçbir kanıt yok. ”
Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği ayrıca Çin'deki evcil kedilerin, gelinciklerin ve köpeklerin “deneysel enfeksiyonu” nun ön sonuçları hakkında rapor verir, ancak bu sonuçların gerçek dünya koşullarını temsil etmediğine ve aşırı yorumlanmaması gerektiğine dikkat eder.


Köpekler COVID-19'u yayabilir mi?
Dünya Sağlık Örgütü, “Bir köpeğin, kedinin veya herhangi bir evcil hayvanın COVID-19'u iletebileceğine dair kanıt yoktur. COVID-19 esas olarak enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda üretilen damlacıklar yoluyla yayılır. Kendinizi korumak için ellerinizi sık sık ve iyice temizleyin . ” Yüzünüzü bir bezle örtmek Yüz kaplaması da damlacıkların yayılma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.
CDC, “Bu virüs bir hayvan kaynağından doğmuş gibi görünse de, şimdi kişiden kişiye yayılıyor” diyor. CDC, Çin'e seyahat eden insanların hem canlı hem de ölü hayvanlardan uzak durmalarını önermektedir, “ancak ABD'deki herhangi bir hayvan veya evcil hayvanın bu yeni koronavirüs ile bir enfeksiyon kaynağı olabileceğini düşünmek için bir neden yoktur.”
Bir kişinin virüs için pozitif test ettiği hanelerde, CDC evde başka bir kişinin mümkünse evcil hayvanın günlük bakımını yapmasını önerir.


Köpeğimi sevmek güvenli mi?
Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği'ne göre, bir köpeği severek virüs bulaşması düşük bir risktir. AVMA Baş Veterinerlik Müdürü Gail Golab, “COVID-19 ile köpekler ve kedilerle temasa geçen insanlar hakkında aşırı endişe duymuyoruz” diyor . Ve bunun arkasında bilim var: “Virüs, tezgah üstü ve kapı tokmağı gibi pürüzsüz yüzeylerde en iyi şekilde hayatta kalıyor” diyor Golab. “Evcil hayvan kürkü gibi gözenekli materyaller patojenleri emme ve yakalama eğilimi göstererek dokunma yoluyla bulaşmasını zorlaştırır.”
AKC Veteriner Sorumlusu Dr. Jerry Klein, “CDC, ABD'de COVID-19 ile enfekte olan hiçbir evcil hayvan vakası bildirmedi.” Klein, evcil hayvanlarımız söz konusu olduğunda sağduyulu en iyi uygulamaları teşvik ediyor: “Çocuklarınız varsa, bir köpek yavrusu ile temas edip parmaklarını ağzına sokmazsınız, çünkü dışkı kontaminasyonu olabilirler” diyor. "Bir köpek yavrusu veya köpeğe dokunduktan sonra ellerimizi yıkamanın genel uygulaması - bu normal hijyen."


Köpeğim ile yürüyebilir miyim?
Fiziksel ve zihinsel egzersiz köpekler ve köpek sahipleri için son derece önemlidir. Yürüyüşe çıkmadan önce yerel düzenlemelerinizi kontrol edin. İkamet ettiğiniz bölgenin dışına çıkmamaya özen gösterin. Sosyal mesafeleri korumak ve yüzünüzü bir maske ile örtmek gibi ek güvenlik önlemleri olsa da, insanlar köpeklerini günlük olarak yürümeye gezdirmeye devam etmeyi planlamalıdır. Köpeğinizin yürüyüş programını zora soksa bile, sokağa çıkma yasağı ile ilgili yerel düzenlemelere uyun.
Sahipler her yürüyüşten önce ve sonra en az 20 saniye ellerini iyice yıkamalıdır. Yürüyüşleriniz sırasında cep boyutunda bir şişe el dezenfektanı taşımayı unutmayın. Mümkün olduğunca köpeğinizi kalabalık olmayan alanlarda yürüterek sosyal mesafe önlemleri alın. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, köpeğinizi daha az trafiğin olduğu yerlerde veya yürüyüşleri gece ve gündüz daha az yoğun saatlere ayarlamayı deneyin. Köpeğinizin diğer insanlarla çok fazla temas etmesini önleyin. Mümkünse kimseye sevdirmeyin.


Köpek sahipleri köpekleri koronavirüsten nasıl koruyabilir?
Şimdilik, ABD'deki sağlıklı evcil hayvan sahiplerinin, köpekler ve kediler de dahil olmak üzere herhangi bir hayvanla temastan önce ve sonra ellerini sabun ve su ile yıkamak gibi temel hijyenik önlemleri uygulamaktan başka bir şey yapmasına gerek yoktur. COVID-19 için pozitif test yaparsanız veya yeni koronavirüse maruz kalırsanız, uzmanlar “hem hayvanlarınızla teması kısıtlamanız - hem de evcil hayvanların maruz kalmasını önlemek ve virüsü ciltlerine veya kürklerine bulaşmasını önlemek için hayvana dokunan bir başkasına geçebilir. ”
Köpeğiniz veya diğer evcil hayvanlarınızla etkileşime girerken maske takmak, virüsün damlacıklar yoluyla yayılma olasılığını azaltabilir. Tüm mikropların yayılmasını azaltmak için, evcil hayvanınızın patilerini eve girip çıktıklarında bir pati temizleyici ve ıslak mendil ile silmeyi de düşünebilirsiniz.
Köpeklerin kendilerini yeni koronavirüs COVID-19'a karşı korumak için bir yüz maskesine ihtiyacı yoktur. Hala endişeleniyorsanız veya köpeğinizin sağlığında bir değişiklik fark ederseniz, bir veterinerle konuşun. Ve hepsininden önemlisi Sahipler hiçbir koşulda COVID-19 korkusu nedeniyle köpeklerini, kedilerini veya diğer evcil hayvanlarını ASLA terk etmemelidir.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER