Köpeklerden uyuz bulaşır mı?

UYUZ

Sarcoptes akarı Köpeklerde uyuz olarak da adlandırılan sarkopik uyuz, oldukça bulaşıcı bir cilt paraziti olan Sarcoptes scabiei akarından kaynaklanır. Akarlar cilde girer ve kaşıntıya ve tüy dökülmesine neden olabilecek şiddetli kaşıntıya neden olur. Her yaştan ve ırktan köpeklerde bulunabilen mevsimsel olmayan bir parazittir.

Sarkotik uyuz / uyuz köpeğimi nasıl etkiler?

Uyuz şiddetli kaşıntıya neden olur, bu nedenle uzun süre kaşınan ve tüy dökülmesi yaşayan köpekler şüphelidir. Semptomlar en sık kulak fleplerinde, dirseklerde, çenelerde, karın bölgesinde ve enfekte olmuş köpeklerin göğsünde görülür. Uyuzların teşhisi zordur, bu nedenle cilt kazıntıları genellikle güvenilmez olduğundan klinik belirtiler ve diğer risk faktörlerinin ortadan kaldırılması önemlidir. Bir istiladan şüpheleniyorsanız veterinerinize danışmanız önemlidir. Veterineriniz bu hastalık için etkili tedaviler önerebilir.

Köpeğimin uyuz almasını nasıl önleyebilirim?

Köpeğinizin sağlığını korumak uyuzları önlemek için önemlidir. Diğer köpeklerle dolaşan, bir gezi parkında  veya diğer köpeklerle sık sık temas eden köpekler, uyuz köpekler arasında kolayca aktarıldığı için hassastır.

İnsanlar uyuzlardan zarar görebilir mi?

Uyuz zoonotiktir (hayvanlardan insanlara geçebilir), bu nedenle köpekleriyle yakın teması olan evcil hayvan sahipleri kaşıntılı bir döküntü geliştirebilir. Bununla birlikte, köpek tedavi edildikten sonra, semptomlar genellikle kaybolur.

Köpeğimden uyuz alabilir miyim?

Evet. Ailenin herhangi bir üyesi kaşıntı veya deri döküntüsü geliştirirse, derhal doktora başvurun. Doktorunuza sarktik uyuz veya uyuz hastalığına maruz kalmış olabileceğinizi söyleyin. İnsanlarda, akar yaşam döngüsünü tamamlayamaz, bu nedenle birkaç gün içinde ölür. Bununla birlikte, bu süre zarfında yoğun kaşıntıya neden olabilir ve sıklıkla tıbbi tedavi önerilir.

BİLİYOR MUSUN?

Köpeğinizde kaşıntı ve tüy dökülmesine neden olan şiddetli kaşıntı varsa, uyuz olabilir.

Uyuz, cilde giren küçük bir akardan kaynaklanır.

Köpeğinizi sağlıklı tutmak ve uyuz olan köpeklerle sık temastan kaçınmak, köpeğinizi güvende tutmanın en iyi yoludur.

Uyuz insanlara geçebilir, ancak evcil hayvanları tedavi edildiğinde genellikle kendi kendine temizlenir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER