Köpeklerde vücut dili

8 köpek vücut dilini anlamayı öğrenin

 Eğilen köpekler mutlu, oyuncu köpeklerin vücut dilini gösterir.  Mutlu, oyuncu köpeklerin vücut dili, kuyrukları yukarıdadır ve geniş bir şekilde sallar, kulakları yukarıda, dili ve ağızları açıktır.

Köpeğinizin size anlatmaya çalıştığı şey hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Esas olarak, köpekler, benzersiz bir iletişim şekline sahip sosyal hayvanlardır. Bu özellikler, çevrelerindeki insanlarla veya diğer hayvanlarla etkileşimde bulunurken duygusal durumlarını veya niyetlerini ifade etmelerine izin verir. 

Köpekler genellikle kendi vücut dili aracılığıyla bilgilerin çoğunu iletmek ister. Dahası, bu yüz ifadeleri ve vücut duruşları şeklindedir. Köpeklerin genellikle duygusal destek hayvanı olarak alınmasının nedeni budur.

Köpeğinizin nasıl iletişim kurduğunu ve ne söylediğini anlamak, faydalı bilgiler edinmenize yardımcı olabilir. Köpeğin ne zaman korktuğunu veya gergin olduğunu, özellikle de neler olup bittiğini bilmenizi sağlar. Aksi takdirde, köpeğiniz gergin olduğunda belki de birisine saldırmaya hazırlanıyor olabilir.

Genellikle yapmanız gereken tek şey, köpeğin yüz ifadelerini gözlemlemek veya vücut diline göre hareket etmektir. Bu konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, köpeğinizin size gönderebileceği en yaygın ve önemli mesajları yorumlamanıza olanak tanıyan bir tür açıklama oluşturduk.

Beden dili temelleri

Köpeğinizle nasıl iletişim kurabilirsiniz? Köpekler sizinle konuşabilseydi bu iyi bir şey olurdu - değil mi? Şey, sadece kelimelerle değil. Köpeklerin, sahiplerine ve diğer köpeklere bilgi aktarmanın farklı bir yolu vardır.

Çoğu köpek sahibi, dört ayaklı aile üyelerinin bedenlerini kullanarak endişelerini dile getirdiklerini kabul edecektir. Tipik olarak, bu köpek vücut sinyalleri şunları içerir:

Yüz

Bir köpek, kafa karışıklığını veya kararlılığını ifade etmek istediğinde alnını kırıştırabilir veya düzeltebilir.

Göz ipuçları

Bir köpeğin gözleri, arkadaş canlısı olarak gördüğü birine veya başka bir hayvana baktığında parlayacaktır. Tersine, köpeğin gözbebekleri genişleyecek ve köpek korktuğunda gözlerinin beyazları görünecektir.

Dudaklar, dişler, dil sinyalleri

Köpeğinizin mutlu olduğunu veya oynamak istediğini varsayarsak, rutin olarak dudaklarını geri çeker ve dişlerini gösterir (görünüşe göre bir gülümseme olabilir). Ne olursa olsun, bu genellikle insan / köpek iletişimi için kullanılan bir jesttir; aslında, bir köpek diğer köpeklerle aynı şekilde davranmaz.

Kulaklar

Bir köpeğin kaldırılmış kulakları size ne söylemeli? Bu poz size köpeğin rahat doğası hakkında bilgi verir. Aynı şekilde, köpeğin dikkatle dinlediği mesajını da iletebilir. Ancak kulakların yönü geriye doğru ise, bu bir boyun eğme işareti olabilir.

 Kuyruk

Bir köpeğin kuyruğunu sallama şekli, nasıl hissettiğini gösterir. Eğer köpek kuyruğunu sağa sallıyorsa, bu olumlu duyguların sinyali olabilir. Alternatif olarak, kuyruğunu sol tarafa doğru orta sıklıkta sallarsa, bu muhtemelen olumsuz duyguları gösterir. Ayrıca, bir köpekle etkileşimleriniz sırasında karşılaşabileceğiniz aşağıdaki davranışsal ipuçlarını bilmek ve anlamak çok önemlidir.

Rahat ve cana yakın bir köpek nasıldır?

Kulaklar yukarı (ileri değil)

Kafa yüksek

Ağız hafifçe açık, dil açıkta

Köpeğin vücut ağırlığı ayakları üzerinde düz bir şekilde gevşek durur

Kuyruk aşağıda ve rahattır

Genellikle köpeğin rahat bir duruşu vardır ve makul derecede memnundur. Kaygısız görünen köpeğin yanı sıra, kendini yakın çevresinde devam eden faaliyetler tarafından da tehdit edilmemiş hisseder ve bu nedenle genellikle yaklaşılabilirdir.

Bir uyarı köpeği nasıldır?

İleriye dönük kulaklar (neredeyse bir sesi yakalamaya çalışıyormuş gibi seğirebilir)

Görünüşe göre geniş gözler

Pürüzsüz burun ve alın

Genellikle ağız kapalıdır

Ön uzuvlar hafifçe öne doğru eğilir ve köpek ayak parmakları üzerinde uzun durur

Köpekler yatay kuyruk yaparlar (sert veya yavaş değil).

Köpek, ilgi çekici bir şey veya bilinmeyen konular tespit ederse, bu ipuçları bunun artık uyanık ve dikkatli olduğunu gösterir. Burada köpek, olası tehditleri belirlemek veya herhangi bir işlem yapılması gerekip gerekmediğini belirlemek için durumu değerlendirir.

 Baskın, agresif bir duruş nasıldır?

Kızgın bir köpeğin dişlerini görebilirsiniz. Köpek ısırığı tehlikeleri arasında kuduz, tetanoz ve MRSA bulunur.

Saldırgan bir köpek nasıldır?

Kulaklar öne doğru gelir ve hafifçe yana doğru yayılmış gibi görünebilir ve geniş bir v şekli oluşturabilir.

Genellikle alın dikey kırışıklıkları açığa çıkarabilir.

Köpeğin burnu kırışıklıklar gösterebilir

Dudakları kıvrılmış görünür dişler ortaya çıkar (ve bazen de diş etleri)

Ağız açık (C şeklinde) ve ağzın köşesi öne doğru yönelir

Köpeğin vücudunun hafifçe öne doğru eğildiği, bacakları sert olan dik duruş

Kuyruğu serttir, ancak kuyruğunun titrediğini veya bir yandan diğer yana titrediğini fark edebilirsiniz.

Köpek ayrıca kuyruğunu kaldırıyor gibi görünür ve çoğu zaman kuyruğu kılları kabarır

Sırtı yükseltilmiş bir görünüme sahiptir.

Bu durumda köpek, kendine güvenini sergilerken hakimiyetini de kurmaktadır. Bunun sosyal baskınlığın bir ifadesi olmasının yanı sıra, bu duruş algılanan bir tehdidi gösterir ve köpek herhangi bir hafif provokasyon üzerine agresif davranabilir.

Köpeğinizin bir meydan okumayı (baskın veya itaatkâr) algıladığında nasıl davrandığını anlayarak, belki de köpekle olan ilişkinize rehberlik edecek bir yol bulacaksınız.

Ayrıca, köpeğinizin insanlar ve diğer köpekler etrafında nasıl davrandığını veya nasıl davrandığını değerlendirmenize olanak tanıyan bir farkındalık düzeyi sağlar.

Korkunç veya agresif bir duruş nasıldır?

Kulaklar geriye dönük bir görünüme sahiptir

Gözbebekleri genişlemiştir

Buruşuk burun

Hafifçe kıvrılmış dudaklar (görünür dişler)

Ağzın köşesi geri çekilir

Köpek kuyruğu (çok az hareket eder veya hiç hareket etmez)

Sırtı kabarıktır.

Köpek korkmuş. Ne olursa olsun, köpek itaatkar olmayabilir ve baskı hissederse saldırabilir. Genellikle bir köpek, tehdit olarak görünen bir konuyla doğrudan yüzleştiğinde bu göstergeleri verecektir.

Stresli veya sıkıntılı bir köpek nasıldır?

Kulakların geriye dönük bir yönü vardır

Genellikle gözlerde gözbebekleri büyümüştür

Hızlı nefes nefese olma (ağzın arka köşesi)

Köpek patilerinin arasından terler

Kuyruk aşağı

Vücudunu alçaltır.

Temel olarak, bu özellikler köpeğin sosyal veya çevresel stres altında olduğunu gösterir. Dahası, özellikler köpeğin ruh halinden haberdar olmanızı sağlar.

 Korkan veya endişeli köpek nasıldır?

Korkan veya itaatkâr bir köpek kısa ve dolaylı göz teması kurar.

Pürüzsüz bir alın

Kulaklar geriye doğru

Kısa ve dolaylı göz teması

Başka bir baskın köpeğin yüzünü veya havayı yalayabilir

Arka ağız köşesi görünür

Yükseltilmiş pençeler

Çoğu zaman köpek terli ayak izleri bırakabilir.

Kuyruğu aşağıda ve hafifçe sallanabilir

Köpek vücudunu indirir.

Böyle bir köpek biraz korkutucudur . Aynı şekilde, teslimiyet belirtileri gösteriyor olabilir. Bu tür işaretler, köpek için daha yüksek sosyal statü veya potansiyel tehdit olarak algıladığı özneyi yatıştırma niyetindedir. Genel olarak, bu özellikler, köpeğin başka zorluklara karşı olduğunu veya çatışmalardan kaçınmak istediğini gösterir.

Bu işaretlere çok dikkat edin, çünkü köpek mevcut ortamında rahatsızlığını iletiyor olabilir ve belki de endişesini gidermek için köpeği yatıştırmanız gerekir.

 Aşırı korku veya tam teslimiyet nasıldır?

 Köpek, herhangi bir şekilde doğrudan göz temasından kaçınmak için başını çevirir.

Gözlerini kısmen kapatır

Burnu ve ağzı pürüzsüz bir görünüme sahiptir.

Arka ağız köşesi açıktır

Bazen köpek idrar damlatabilir

Köpek kuyruğunu kıvırır

Köpek sırtüstü yuvarlanarak midesini ve boğazını açığa çıkarır

Düz kulaklar geriye doğrudur.

Bir köpeğin bu özellikleri, tamamen teslim olduğunu gösterir. Köpek, daha yüksek rütbeli bir köpeğin önünde korkarak veya herhangi bir fiziksel çatışmadan kaçınmaya çalışırken bir kişiyi tehdit ederek daha düşük statü kabulünü iletmeye çalışır.

Oyuncu köpek nasıldır?

Köpeğin kuyruğu yukarıda ve geniş bir şekilde dalgalanabilir

Kulakları yukarıda

İrileşmiş gözbebekleri

Ağız açıkken, dil genellikle açıkta

Köpek ön ayaklarını bükerek ön bacaklarını indirir

Çoğunlukla köpek, rastgele bir yönde hızlı bir koşuya başlamadan önce bu duruşu yalnızca bir süre tutabilir.

Bu özellik, oynamaya davettir. Duruşa heyecanlı havlamalar dışında oyuncu saldırılar veya geri çekilmeler de eşlik edebilir. Öyle olsa bile, daha önceki varsayılan kaba davranışların bir tehdit veya meydan okuma olmadığı anlamına da gelebilir.

Sonuç olarak

Köpekler, tıpkı insanların yaptığı gibi iletişim kurar. Onlara zaman ayırın ve vücut dillerine bakın, sizden ne istediklerini anlayacaksınız!

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER