Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek beslemenin en büyük sorunu tuvalet ihtiyacıdır. Köpeklere tuvalet eğitimi, evde köpek beslemek isteyen pek çok kişinin endişe duyduğu konulardan biridir. Köpekler, insanlara olan bağlılıkları ve samimiyetleri ile karakterize edilen insan dostu canlılardır. Bir köpekle yaşamanın birçok avantajı olduğu gibi dezavantajları da vardır.  Kediler gibi köpekler de ilk başta tuvalete nereye gideceklerini bilemeyebilirler. Bunu yapmak için eğitilmeleri gerekiyor. Bir köpeğin tuvalete gittiğinde ya da evde kaldığı bir alana idrar yapmasının nedeni, köpeğin tuvalet eğitiminin olmamasıdır. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını yönetmek için bilmeniz gereken birkaç şey var. Bir köpek yavrusu için tuvalet eğitimi zorlu bir görev olabilir, ancak köpeğinizle güçlü bir bağ kurmak ve onun evinizin uslu bir üyesi olmasını sağlamak için önemli bir adımdır. İşte yavru köpeğinize lazımlık eğitimi vermek için bazı temel adımlar:

1) Köpeğin Yaşı, Evde Tuvalet Eğitiminde En Önemli Noktadır

Köpeğinizin tuvaletini nerede yapmasını istediğinizi belirledikten sonra tuvalet eğitiminde ilk belirleyici faktör köpeğinizin yaşıdır. Köpeğiniz yavru ise eğitim bazı açılardan daha kolaydır. Köpeğiniz sizden önce eğitim almadığı için evin düzenine alışması daha kolaydır. Ancak yavru köpekler henüz komut almaya alışkın olmadıkları için öncelikle sizi dinlemeyi öğrenmeleri gerekir. Köpeğiniz sizden önce başka bir yerde yaşadıysa, alışkanlıklarını sürdürmek isteyecektir. Ancak yetişkin köpekler, yavru köpeklerden daha iyi itaat eder. Yavru köpeklerin mesane kapasitelerinin küçük olduğunu ve sık sık dışarı çıkmaları gerektiğini unutmamak önemlidir. Kazalar olabilir, ancak yavru köpeğinizi bunun için cezalandırmayın, bunun yerine onlara göz kulak olun ve kazaların olmasını önlemek için sık sık dışarı çıkarın.

2) Köpeğinizin Tuvaleti Geldiğine Dair İşaretleri Öğrenin

İşaretlere dikkat edin. Köpeğiniz tuvalete gittiğinde hep aynı hareketleri yapıyor. Bu nedenle, tuvalete gitmesi gerektiğinde nasıl davrandığını ve hangi hareketleri yaptığını dikkatlice izleyin. Köpeğinizin tuvalete gitmesi gerektiğini gösteren, etrafı koklama, daire çizme veya sızlanma gibi işaretleri tanımayı öğrenin. Ulaşabileceğiniz bir yere koyduğunuz tuvalete ulaşana kadar davranışını gözlemleyin. Aynı davranışı tekrarladığı anda hemen tuvalet için ayırdığınız yere götürün. Köpekler yemek yedikten hemen sonra tuvalet ihtiyaçlarını gidermek isterler. Bu yüzden onu yiyip içtikten hemen sonra tuvalete götürün ve tuvalete gitmesini bekleyin. Doğru yere işediğinde onu ödüllendirin. Yanlış yere işerse kısa komutlarla uyarın ve cezalandırmayın. Tuvalet eğitimi verirken evcil hayvanınızı daima denetleyin. Köpeklerin davranışları alışkanlıktan gelir ve benzer durumlara içgüdüsel olarak tepki verirler. Köpekler tuvalete gittiklerinde her zaman kaka yapmazlar ve çiş yapmazlar. Bazen bakım görmediklerinde veya hasta olduklarında tuvalete giderler.

3) Bir Rutin Oluşturun

Yavru köpekler rutinde gelişirler. Bu nedenle beslenme, oyun oynama ve lazımlık molaları için tutarlı bir program oluşturduğunuzdan emin olun.

4) Pozitif Pekiştirme Kullanın

Yavru köpeğiniz belirlenen alanda tuvalete gittiğinde, davranışı pekiştirmek için onu övün ve ödüllendirin. Her tuvalete gittiğinde ona bir ödül verin ve onu sevin. Tuvaletin bu alanına mutlaka gazete, köpek kumu veya köpek tuvalet kağıdı serin ve bu malzemeleri kullandıklarından emin olun. Köpeğinizi kötü kokan şeyleri koklamaktan asla vazgeçirmeyin. Ayrıca ikinci bir tuvalete ihtiyacınız olana kadar tuvalet alanını temiz malzeme ile değiştirmeyin. Bu sayede köpek ikinci kez tuvalete gidip kendi dışkısını ve idrarını kokladığında buranın tuvalet alanı olduğunu yavaş yavaş anlayacaktır.

5) Sandık Eğitimi Uygulayın

Sandık eğitimi yavru köpeğinize tuvalet eğitimi vermenin harika bir yoludur çünkü yavru köpekler doğal olarak uyku alanlarında kirlenmekten kaçınırlar.

Köpeklerde Sandık Eğitimi Nedir? Nasıl Verilir?

Sandık eğitimi, bir köpeğe bir sandıkta veya kulübede rahat ve güvenli hissetmeyi öğretme yöntemidir. Sandık eğitiminin amacı, sandıkla pozitif bir ilişki oluşturmaktır, böylece köpek burayı güvenli ve rahat bir yer olarak görecektir. Sandık eğitimi tipik olarak, köpeği sandıkla tanıştırmakla başlayan, sandıkta geçirdikleri süreyi kademeli olarak artıran ve sonunda sandıktayken kapıyı kapatan bir dizi adımda yapılır. İkramlar ve övgü gibi olumlu pekiştirmeler, köpeği sandığa girip orada kalmaya teşvik etmek için kullanılır. Sandık eğitiminin asla uzun süreler boyunca bir ceza veya hapsetme biçimi olarak kullanılmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

6) Tuvalet Alanını Hazırlayın

Yavru köpeğinizi uyanır uyanmaz, yemeklerden ve oyun saatlerinden sonra hazırladığınız ve belirlenmiş tuvalet alanına götürün. Köpek sahipleri, evlerindeki ikinci banyoları, kullanılmayan odaları veya teras ve balkon gibi alanları köpek tuvaletlerine dönüştürme eğilimindedir. Eve geldiği andan itibaren köpeğinize bu alanları gösterin, böylece o da onları kendisinin kılabilir. Köpeğiniz eve ilk geldiğinde, evin onun yaşam alanı olduğunu göstermek için idrarını yapar. Bunu fark ettiğiniz anda hemen banyoya götürün ve siz idrarını yapana kadar hiçbir yere gitmesine izin vermeyin.

7) Tuvalet Alanının Dışındaki Her Şeyi Dezenfekte Edin

Köpekler, tuvalete gitmeleri gereken yeri belirlemek için benzersiz koku alma duyularını kullanırlar. Yani, köpeğiniz evin başka bir yerindeki tuvaleti kullanıyorsa ve siz o alanı temizleyip kokuyu gidermezseniz aynı alandaki tuvaleti kullanmaya çalışacaktır. Bu sayede köpeğiniz tuvalet dışında hiçbir yerde kötü kokmamalıdır. Kullandığınız tuvalet, banyo gibi alanların kokusunu alıyorsa oraya kakasını yapabilir. Bu alanlardaki kapıları kapalı tutun ve köpeğinizin bu alanlara girmesine asla izin vermeyin. Evdeki çöpün varlığı da köpeğiniz için bir tetikleyicidir. Bu nedenle, balkonlar ve bahçeler gibi evin dışındaki çöpleri toplamak iyi bir fikirdir. Kendi tuvaleti dışında her şey temiz ve kokusuz olduğundan, köpeğiniz evin hiçbir yerinde tuvalete gitmemesi için eğitilecektir.

8) Sabırlı Olun

Tuvalet eğitimi zaman alır, bu nedenle yavru köpeğiniz kaza geçirirse cesaretiniz kırılmasın. Sabırlı olmayı ve eğitiminizde tutarlı olmayı unutmayın. Eğitim, köpeğinizin eve geldiği andan itibaren başlamalıdır. Aksi halde köpeğiniz evin herhangi bir yerine kaka yapabilir. Tuvalet eğitimi kolay değildir çünkü kedilerin aksine köpekler kendilerini temizlemezler ve hijyeni sevmezler. Bu nedenle, köpek sahipleri tüm küçük sürprizlere karşı çok sabırlı olmalıdır. Dört ayaklı arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri ve tuvalet kazalarına hazırlıklı olmaları gerekiyor.