Köpeklerde kulak temizliği nasıl yapılır?

Köpeğinizin kulaklarını nasıl temizlersiniz ve ne yapmanız gerekir

Köpeğinizin kulaklarını temiz tutmak, özellikle kulak enfeksiyonlarına eğilimli olmaları durumunda, bakım rutinlerinin önemli bir parçasıdır.

Başarılı bir deneyim haline getirmek için ihtiyacınız olan araçlarla birlikte köpeğinizin kulaklarını nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Kulak zarı çok kırılgandır ve kulak hastalığı veya temizlik sırasında zarar görebilir, bu nedenle temizlik yaparken dikkatli olun ve bu adımları tam olarak uygulayın.

Köpeğinizin başını sallamayı, bir tarafa tutmayı, kokuyu veya ağrı belirtilerini içerebilecek bir kulak enfeksiyonu belirtileri göstermesi durumunda daima veterinerinize danışın.

Bazı köpeklerin kulaklarının temizlenmesine nadiren ihtiyaç duyulmaz. Köpeklerde, dış kulak kanalı balmumu ve pislik biriktirebilir, bu nedenle evde düzenli kulak temizliği yapılmalıdır. Bu, cinslerine (kulak şekli, kulak kanalında saç varlığı), yaşam tarzına (yüzme) veya tıbbi koşullara (alerjilere) bağlı olabilir. Veterineriniz köpeğiniz için gerekli olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Uzun kulakları olan köpeklerin pisliğin biriktiği daha uzun bir kulak kanalı vardır, bu yüzden haftada bir kulaklarını temizlemelisiniz. Deneyimlerime dayanarak, bunu evde yapmak için çok fazla araca ihtiyacınız yoktur. Öğelerin çoğu, pamuk ve çubuklar da dahil olmak üzere insan bakım araçlarıdır. Veteriner hekiminiz, köpeğiniz için uygun bir kulak temizleyici seçmenize yardımcı olabilir.

Köpeğinizin ağrılı kulakları varsa veya rutin kulak temizliğine güçlü bir şekilde direnirse, veterineriniz de sakinleştirici veya kısa etkili bir genel anestezi uygulayabilir ve kliniklerinde kulak temizliği yapabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, birçok köpek sahibi veteriner ziyaretleri arasında sağlıklı kulaklar için mutludur. Cornell Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde veteriner hekim olan doktorlar evde yapılan rutin temizlemeler köpeğinizin kulak sağlığını destekleyebilse de, herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa veterinerinize danışmanızı önerir. "Köpeğinizin başını salladığını, başını bir tarafa tuttuğunu fark ettiyseniz veya garip bir koku veya ağrı belirtisi fark ederseniz, veteriner hekiminizden onu mümkün olan en kısa sürede muayene etmesini sağlayın.

Köpeğinizin kulaklarını evde nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Doğru kulak temizleyici ve mendiller nasıl bulunur

Köpeğinizin kulaklarını temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler

Köpeğinizin kulaklarını evde temizlemek için çok fazla araca ihtiyacınız yoktur. Öğelerin çoğu, pamuk topları, mendiller veya bebek ıslak mendilleri de dahil olmak üzere insan bakım araçlarıdır.

Tüyleri çıkarmak için hemostat veya forseps: Tüylerin kulak kanallarından rutin olarak çıkarılması önerilmez, ancak tüyün bir kulak enfeksiyonunun nedeni olduğu kabul edilirse veya bir kulak enfeksiyonunun tedavisine müdahale ediyorsa, çıkarılması faydalı olabilir. Bir veteriner teknisyeni veya bir veteriner tüyleri çıkarmak için forseps veya hemostat kullanabilir. Bir seferde az miktarda çıkarılması, kıllı kulak kanalı olan ırklar için iyi olur.

Tezgah üstü kulak temizleyicileri:

Hem veteriner hekiminizden hem de internet alışveriş sitelerinde çok çeşitli kulak temizleyicileri mevcuttur. Kulak temizleyicileri, kulakta nazik olacak şekilde tasarlanırken, mumsu birikmeyi parçalamaya, kulak kanallarını kurutmaya ve bakterileri öldürmeye yardımcı olan bir dizi bileşen içerir. Rutin temizlik için alkol veya hidrojen peroksit gibi ürünler kullanılmamalıdır. Şüphe duyduğunuzda, veterinerinize danışın.

Veterineriniz tarafından reçete edilen kulak temizleyicileri : Veteriner hekiminiz, kliniklerinde genellikle Cerumene, MalAcetic Otic, Douxo Micellar, Otoclean, Triz EDTA, T8, Triz Plus, TrizUltra + Keto, Zymox Kulak Temizleyici, ve Douxo Micellar Solution. Timpanik membranın bütünlüğü bilinmiyorsa, klorheksidin içeren dezenfekte edici çözeltiler dikkatle kullanılmalıdır.

Kulak temizliğini köpeğinize nasıl alıştırırsınız

Kulak temizliğini kademeli olarak uygulayın: Pozitif eğitim kullanılmalıdır. Kulak temizleyiciyi gerçekten uygulamadan önce bu tedavi prosedürünün hareketlerini gözden geçirmeniz gerekebilir. Köpeğinizi ikramlarla ödüllendirirken bunu gerektiği kadar yapın. Her zaman rahat olduklarından emin olun. Köpeğiniz rahat durmaz ve ısırırsa, bir ağızlık yararlı olabilir.

Köpeğinizin rahat olduğundan emin olun: Bir bakım seansına başlamadan önce daima köpeğiniz ile egzersiz yapın. Bu, kulaklarınızı temizlemeyi her ikiniz için çok daha kolay hale getirecektir.

Köpeğinizin kulaklarını temizlemek için bir alan oluşturun: Kulak temizliği dağınık olabilir. Bir havlu kullanabilir ve banyonuzda veya hatta dışarıda kurabilirsiniz. Kulak kapağının daha küçük alanlarını temizlemeye çalışırken doğal ışık yardımcı olduğu için dışarıda temizlik yapmanın en kolay yolu olduğunu düşünüyorum. 

Köpeğinizin kulak kanalının anatomisini anlayın

Köpek kulak diyagramı. Kulağın üç ana parçası vardır:

Dış kulak: Dış kulak , bir çobanınki gibi sert, sivri ve sivri uçlu bir disket gibi veya aradaki bir yerde kulak kapağı içerir. Ardından, uzun ve dar olan ve kulak zarından (timpanik membran) ve orta kulaktan önce neredeyse 90 derecelik bir açıyla bükülen dış kulak kanalı vardır.

Orta kulak: Kulak zarı kulağın dış ve orta kısımlarını ayırır. Temizlik sırasında kulak zarından kaçınmak önemlidir, çünkü kolayca zarar görebilir.

İç kulak: Bu, koklea, sinirler ve denge mekanizmalarının bulunduğu kulağın en iç kısmıdır.

Kulak temizleme solüsyonu nasıl uygulanır

Bazı ırklarda, önce bazı tüyleri çıkarmanız gerekebilir. Kanişlerin dış kulak kanalında fazla tüy olabilir. Bunu bir veteriner veya veteriner teknisyeninin klinikte göstermesini istemelisiniz. Bu hemostat veya forseps ile kolayca yapılabilir. Bir seferde sadece küçük bir miktar alırsınız.

Kulak kapağını dik tutun ve kulak kanalını temizleme solüsyonuyla doldurun. Kanalı doldurmak için şişeyi yaklaşık 5 saniye boyunca doğrudan kanalın içine sıkın. Köpeğiniz bunu yaptıktan sonra başlarını sallamak istiyorsa sallayabilir.

Kulak kapağının tabanına yaklaşık 20 ila 30 saniye boyunca parmaklarınızla hafifçe masaj yapın. Köpeğinizin kulakları nasıl silinir

Dış kulak kanalındaki balmumunu hafifçe silmek için pamuk veya pamuk kullanılabilir.

Yalnı dikey kanalda görünen döküntüleri çıkarmak, kulak zarına giden yatay kanala daha derine itilmemesi için önemlidir. Ayrıca tek bir seansta kulağı mükemmel bir şekilde temizlemeniz gerekmez.

Kulak kanalı temizlendikten sonra, kanal pamuk veya bir bezle dikkatlice kurutulmalıdır.

İşiniz bittiğinde onları ödüllendirmek için köpeğinize iyi davranın.

Bobi Koleji İzmir Pozitif Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER