Köpeklerde Koronavirüs Hastalığı İnsanlara Bulaşır mı?

Köpek koronavirüsü hastalığı nedir?


CCoV olarak bilinen köpek koronavirüsü hastalığı , köpeklerde, özellikle yavrularda oldukça bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyonudur. Köpek koronavirüsü genellikle kısa ömürlüdür, ancak enfekte köpeklerde birkaç gün boyunca ciddi karın rahatsızlığına neden olabilir. Köpek eğitimi. Virüs Coronaviridae ailesindendir. Virüs, adını bir elektron mikroskobu altında yukarıdan bakıldığında, virüsün bir koronet gibi görünen bir çıkıntı halkasına veya metal bir halka üzerine sabitlenmiş süslerden yapılmış küçük bir taçya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Her biri insanlar da dahil olmak üzere farklı hayvan türlerini etkileyen birçok koronavirüs türü vardır.
"Köpek koronavirüsü (CCoV), yeni koronavirüse (COVID-19) neden olan SARS-CoV-2 ile aynı virüs değildir."
Köpek koronavirüsü (CCoV), yeni koronavirüse (COVID-19) neden olan SARS-CoV-2 ile aynı virüs değildir. CCoV insanları etkilemez. CCoV, solunum yolu hastalığının aksine köpeklerde gastrointestinal sorunlara neden olur.
SARS-CO-V-2'nin neden olduğu hastalık hakkında bilgi için “Coronavirus (COVID-19)” çalışma kağıdı'na bakın.


Köpek koronavirüsü nasıl bulaşır?


Köpek koronavirüsü vakalarının çoğu enfekte dışkı maddesiyle oral temas yoluyla bulaşır. Bir köpek, kontamine yiyecek kaselerinden yemek yiyerek veya enfekte bir köpekle doğrudan temas yoluyla da enfekte olabilir. Köpek eğitimi.
"Kalabalık ve sağlıksız koşullar aktarımı destekliyor."
Kalabalık ve sağlıksız koşullar koronavirüs bulaşmasına yol açar. Yutmadan klinik bulgulara kadar inkübasyon süresi bir ila dört gündür. Çoğu köpekte hastalık süresi iki ila on gündür. Bakteriler, parazitler ve diğer virüsler tarafından ikincil enfeksiyonlar, hastalık ve iyileşmeyi geliştirebilir ve uzatabilir. Köpekler enfeksiyondan sonra altı aya kadar (180 gün) hastalığın taşıyıcıları olabilir.


Köpek koronavirüsünün belirtileri nelerdir?


Çoğu köpek koronavirüs enfeksiyonu subkliniktir ve köpeklerde az sayıda klinik bulgu üretir. Bazen bir enfeksiyon, özellikle genç yavrularda daha şiddetli semptomlara neden olabilir. Köpek koronavirüsü ile ilişkili en tipik işaret, genellikle başlangıçta ani olan, uyuşukluk ve iştahsızlığın eşlik edebileceği ishaldir. Dışkı gevşek, kokulu bir koku ve turuncu renk tonu ile. Kan veya mukus içerebilir. Bir köpek yavrusu karışık bir enfeksiyona sahipse, örneğin hem koronavirüs hem de parvovirüs (bkz. "Köpeklerde Parvovirus" çalışma kağıdı) , hastalık daha şiddetli olacaktır. Köpek eğitimi.


Köpek koronavirüsü ile karıştırılabilecek hastalıklar var mı?


Köpeklerde ishalin birçok nedeni vardır. Şiddetli koronavirüs vakaları parvovirüs ile kolayca karıştırılabilir ve aynı zamanda ortaya çıkabilir. Köpek eğitimi. Köpeğinizin yirmi dört saat içinde çözülmeyen veya önemli uyuşukluk veya iştah kaybı ile ilişkili ishal varsa veteriner hekiminizi mutlaka görün.


Herhangi bir tedavi var mı?


Köpek koronavirüsü için spesifik bir tedavi yoktur.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER