Köpeklerde ishal ve tedavisi

Köpek İshalinin Nedenleri ve Evde Tedavi Yöntemleri

Köpeğiniz yürüyen bir çöp öğütücüsü gibidir! Oldukça iğrenç şeyler yemek için tasarlandı ama arada bir, sindirim sistemi kaldıramayacağı bir şeyle karşılaşıyor. Çoğu zaman ishal oldukça hızlı geçer… ancak bazen tedavisi zor olabilir veya ciddi bir şeylerin olduğunun bir işareti olabilir. Bu nedenle, kendinizi halılarınızı temizlerken bulduysanız, bu hızlı kılavuz size köpeğinizin ishalini nasıl hızlı bir şekilde durduracağınızı ve veterineri ne zaman göreceğinizi gösterecektir.

Köpeklerde İshale Neden Olan Nedir?

Akut diyare vakalarının çoğuna diyetteki kararsızlık, bakteri, virüs ve parazitler neden olur. İşte en yaygın nedenler:

Çöpe yemek veya aşırı yemek yemek

Diyetteki değişiklikler

Gıda intoleransı veya gıda alerjileri

Sızdıran bağırsak ve zayıf bağırsak sağlığı

Parazitler (giardiasis ve coccidia gibi)

Bakteriyel enfeksiyonlar

Bağırsak hastalıkları (iltihaplı bağırsak hastalığı ve kolit gibi)

Antibiyotiler ve ilaçlar

Stres ve kaygı

Köpeklerde İshal Ne Kadar Ciddidir?

Çoğu sulu veya gevşek dışkı vakası kendi kendini sınırlar ve bir veya iki gün içinde kendi kendine düzelir. İshalli köpeklerin çoğu hareket eder ve kendini iyi hisseder, bu nedenle çoğu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Köpeğinizi aç bırakmak ve yumuşak bir diyete geri dönmek, köpeğinizin bağırsak yolunu tekrar sağlığına kavuşturmak için gereken tek şey olmalıdır.

İshal nöbeti birkaç günden fazla sürerse, en yaygın risk dehidrasyondur. Köpeğiniz, vücudunun sulu dışkılama veya kusma yoluyla kaybettiği sıvının yerine geçecek kadar sıvı içmezse, susuz kalacaktır. Köpeğinizin susuz kalıp kalmadığını test etmek için, boynunun arkasındaki deriyi sıkıştırın ve bırakın. Hemen tekrar geri dönmeli. Derinin sıkışmasının normale dönmesi bir veya daha fazla saniye sürerse, köpeğinizin susuz kalmış olabilir. Dehidrasyon, özellikle iştahsızlık varsa, köpeğinizin kalbi ve böbrekleri üzerinde zor olabilir, bu nedenle köpeğiniz çimdik testini geçemezse hemen veterinerinize danışmak iyi bir fikirdir.

Köpeğinizin İshalinden Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Köpeğinizin kakası, içinde neler olduğu hakkında size çok şey öğretebilir. Normal bir dışkı, şekillendirilmiş ancak dövülebilir bir kıvama sahiptir… kurabiye hamuru gibi . Bol kemikli çiğ bir diyetle beslenen köpekler için ufalanan veya kireçli kaka da normal olabilir.  Köpeğiniz ishal olduğunda, dışkıları puding gibi görünebilir, ince ve sulu olabilir, mukuslu ishal ve hatta kanlı ishal olabilir. İşte ishalin yaygın renkleri ve ne anlama geldikleri:

Sarı dışkı

 Sarı ishalin en yaygın nedenleri şunlardır:

 koksidia

bakteri üremesi

Karaciğer hastalığı

Yetersiz safra

Yeşil dışkı

Yeşil ishalin en yaygın nedenleri şunlardır:

Gastrointestinal (GI) hipermotilite

Safrakesesi rahatsızlığı

Ot veya yeşillik yemek

Mavi dışkı

Mavi ishali acil olarak tedavi edin.  Köpeğinizin fare zehri  (genellikle mavidir) veya bir oyuncak yediği anlamına gelebilir. Dışkıyı bir torbaya koyun sonra dışkıyı ve köpeğinizi veterinere götürün.

Siyah dışkı

Siyah veya çok koyu kahverengi dışkı genellikle dışkıda eski kan olduğu anlamına gelir. Siyah dışkının yaygın nedenleri şunlardır:

Böbrek hastalığı

pankreatit

parazitler

Üst sindirim sisteminde kanama

Gri dışkı

Gri, yağlı dışkıların en yaygın nedenleri şunlardır:

Ekzokrin pankreas yetmezliği gibi pankreas sorunları

safra kesesi sorunları

parazitler

Kanlı dışkı

Küçük bir kırmızı çizgi genellikle ishal ile görülür. Dışkıda sürekli kan varsa, veterinerinizle kontrol etmek isteyebilirsiniz ancak köpeğiniz parlak, aktif ve normal davranıyorsa, bu muhtemelen bir endişe nedeni değildir. Kanlı ishalin nedenleri şunlardır:

Parvovirüs  (özellikle yavru köpeklerde)

Bakteriyel veya viral enfeksiyon

Hemorajik gastroenterit veya kolit

Ya Kakada Mukus Varsa?

Mukus, köpeğinizin dışkısının normal bir parçası olabilir. Mukus, sindirim sistemini kaplar ve atıkların sindirim sisteminden daha kolay geçmesini sağlar. Ancak ani ishalli mukus varsa veya aşırı miktarda varsa, bunun nedeni şunlar olabilir:

Bakteriyel enfeksiyonlar

parazitler

Diyetteki değişiklikler

İltihaplı bağırsak hastalığı  (genellikle kusma eşlik eder)

Hemorajik gastroenterit veya kolit

Genel olarak, köpeğiniz normal davranıyorsa, mukus ve ishal genellikle endişe kaynağı değildir. Ancak köpeğiniz kendisi gibi görünmüyorsa, bütünsel veterinerinizden randevu almanız en iyisidir. Köpeğiniz başka türlü iyi hissediyorsa, çoğu ishal vakasını ev ilaçları ile yönetmek güvenlidir.

Köpek İshalini Hızla Nasıl Durdurursunuz?

Evde ishali yönetmek genellikle oldukça basittir. Bazı ishal vakalarını yönetmek daha inatçı olabilir, ancak ishalin nedenlerini anlamak başarınızın anahtarıdır. İşte ev ilaçları ile ishali yönetmek için atabileceğiniz basit adımlar.

Köpeğinizin tedavisini Hızlandırın

Köpeğiniz ani ishal geliştirirse, onu 12 ila 24 saat beslemeyi bırakın. Bu zalimce görünebilir, ancak önemli bir adımdır. Yavru köpekler aç bırakılmamalıdır Yavru köpeğinizde ishal olursa veterinerinize görünmek her zaman önemlidir.

İshal durduğunda veya yavaşladığında, küçük yudumlar halinde su verebilirsiniz. Sadece 6 saat su içtikten sonra iyileşme belirtileri görürseniz, köpeğinize biraz et suyu verebilirsiniz.

 İLGİLİ:  Köpeğinizin aç kalması bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini biliyor muydunuz? 

Probiyotik verin

Probiyotikler, ishal de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarını doğal olarak önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilen faydalı mikroorganizmalardır. Probiyotikler, köpeğinize bütirat ve laktik asit gibi değerli postbiyotikler sağlar. Bunlar, köpeğinizin bağırsağında yaşayan bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur. İshalin temel nedenlerinden biri olan iltihabı azaltmaya yardımcı olurlar. İshalli köpekler için en iyi probiyotikler şunlardır:

Saccharomyces boulardii :  S boulardii, antibiyotik ilişkili ve viral ishalde etkili olduğu gösterilmiş faydalı bir mayadır.

Bacillus subtilis :  B subtilis, kolonun daha fazla su emmesine yardımcı olur, bu da ishalin kontrolüne yardımcı olur. Enterococcus faecium ile birlikte, iltihaplı bağırsak hastalığı ve kolit de dahil olmak üzere daha kronik ishal vakalarında semptomların şiddetini de azaltabilir.

Pediococcus acidilactici :  birleşince  B. subtilis  ve diğer probiyotikler,  P acidilactici  anlamlı gastroenterit ile köpeklerde iyileşme süresini kısaltmak gösterildi.

Lactobacillus  acidophilus :  Bu denenmiş ve test edilmiş probiyotik, köpeklerde ishalin tedavisi için başka bir temel maddedir.

Köpeğinizin probiyotiklerinin bu suşlardan en az ikisini içerdiğinden emin olun. S boulardii  ve  B subtilis  en az 1 milyar CFU (koloni oluşturan birimler) olmalıdır. L acidophilus  ve  Bifidobacterium  probiyotikleri en az 30 milyar CFU olmalıdır. İçin akut ishal, önerdiğimiz  Bifido için Fido. Daha  kronik ishal için,  Gut Guard, anti-inflamatuar otlar ve proteinler ile daha iyi bir seçimdir. Semptomları görür görmez köpeğinize probiyotik vermeye başlayın ve semptomlar düzeldikten sonra birkaç hafta probiyotiklere devam edin.  Gelecekteki ishal olaylarını önlemeye yardımcı olmak için uzun süreli olarak da verilebilirler.

İLGİLİ: Probiyotikler ishale yardımcı olmaktan daha fazlasını yapabilir…

 İshalli Bir Köpek Ne ile Beslenir?

İshal çözüldükten sonra,  daha fazla mide rahatsızlığını önlemeye yardımcı olmak için yiyecekleri yavaşça verin. Beyaz pirincin ve haşlanmış tavuğun hassas midelere yardımcı olduğunu duymuş olabilirsiniz ancak  çorba veya et suyu, köpeğinizin normal diyetine geçişini yumuşatmanın daha nazik bir yoludur . Doğal süpermarketinizden çorba veya kemik suyu satın alabilirsiniz, ancak sodyum oranının düşük olduğundan ve sınırlı içerik içerdiğinden (soğansız) emin olun. İşte evde yapabileceğiniz basit bir tarif:

Altı bardak suya üç ila dört tavuk budu koyun.

İsterseniz doğranmış kereviz ve havuç ekleyin.

Kaynatın ve 1.5 ila 2 saat pişirin.

Deriyi ve kemikleri çıkarın ve eti bir kenara koyun.

Et suyunu süzün ve servis yapmadan önce soğumaya bırakın.

Köpeğinize çorbadan küçük porsiyonlar verin çok küçük köpekler için birkaç çay kaşığı ve daha büyük köpekler için ½ ila bir fincan. 4 ila 6 saat bekleyin ve daha fazlasını sunmadan önce ishal veya kusmayı izleyin. Hala ishal varsa çorba ile beslemeyin ishal geçene kadar bekleyin.  Endişelenmeyin, yetişkin köpekler suyu düşük tutabildikleri sürece günlerce yemek yemeden geçebilirler.

İshal İçin Daha Fazla Ev Tedavisi

İyileşmeyi hızlandırmak için köpeğinize verebileceğiniz birçok güvenli ve etkili bitki vardır. İshal genellikle iltihaplı ve tahriş olmuş bir bağırsak astarının sonucudur. Bu otlar ve yiyecekler hem akut hem de uzun süredir devam eden ishalin nedenini çözmeye yardımcı olabilir.

kaygan karaağaç

Kaygan karaağaç, mukoza zarlarını yatıştıran nazik bir bitkidir. Güvenli ve etkilidir ve köpeğinizin ağrılı sindirim sistemine karşı naziktir. Yemekle birlikte kaygan karaağaç verin. Her 5 kg vücut ağırlığı için ¼ çay kaşığı toz verin.

L-Glutamin

L-Glutamin, bağırsak hücrelerini iyileştiren bir amino asittir. Tek başına veya diğer takviyelerle birlikte verebilirsiniz. Günlük vücut ağırlığının 12 kg başına 500 mg verin.

hatmi kökü

Bu, gastrointestinal sistemi yatıştırmak ve iltihabı azaltmak için başka bir yararlı bitkidir. Günde iki kez, 10 kg vücut ağırlığı başına 1/2 ila 1.5 ml verin.

Bonus Tarif: Kaygan Karaağaç Şifa Karışımı

Eşit parçalarını birleştirin:

Kaygan karaağaç tozu

FOS (frukto-oligosakkarit) tozu

L-Glutamin tozu

Küçük köpekler için Günde iki kez 1 çay kaşığı Orta boy köpekler için Günde iki defa 2 çay kaşığı Büyük köpekler için Günde iki defa 3 çay kaşığı

Akut ve Kronik İshal: Veterinere Ne Zaman Görülmeli?

Köpeğiniz sağlıklıysa ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahipse, bu doğal çözümler 2 veya 3 gün içinde ishali çözmelidir. Köpeğinizin hala ishali varsa ve hasta görünüyorsa nedenini öğrenmek için hemen veterinerinizle konuşun. Veterineriniz şunları yapabilir:

Köpeğinizin Diyetini Değiştirir

Parazitleri ekarte etmek için dışkı muayenesi yapar

Organ işlevleriyle ilgili endişeleri ortadan kaldırmak için kan çalışmasını kontrol eder

Yabancı cisimleri, tıkanıklığı ve kanseri ekarte etmek için röntgen veya karın ultrasonu yapar

Mide ve bağırsak mukozasını görüntülemek için endoskopi yapar

Neyse ki, çoğu ishal vakası kendi kendini sınırlar. Sizden biraz yardım alarak köpeğiniz hızla normale dönebilir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER