Köpeklerde İdrar Çiş kaçırma

Köpeklerde İdrar Kaçırma İçin Ev Çareleri

Köpeğiniz evin etrafında küçük idrar birikintileri bırakıyorsa, bu muhtemelen sadece kötü bir davranış değildir. Yaşlılık, yaralanma veya hastalık nedeniyle olsun, idrar kaçırma hiç kimse için eğlenceli değildir. Köpeğiniz idrarını tutamadığında kazalar olur. Öyleyse, köpeğinizin idrar kaçırmasının olası nedenleri ve ona (ve kendinize) yardım etmek için neler yapabileceğiniz hakkında konuşalım.

Köpeklerde İdrar Kaçırma

Köpeklerde üriner inkontinans, köpeğinizin mesanesinde idrar tutamaması yani mesane sızıntısı anlamına gelir. Üriner sistem oldukça zariftir. İdrar böbrekler tarafından üretilir ve üreterler yoluyla mesaneye beslenir. Bir sfinkter (dairesel kas), idrara çıkma sırasında gönüllü olarak açılana kadar geçişi kapalı tutar. Bu noktada idrar, idrar yolundan çıkar. Sfinkter tam olarak gergin kalmadığında istemsiz sızıntı meydana gelir. Mesane çok doluysa, idrar üretraya taşabilir ve kaçabilir. Bu genellikle köpeğiniz dinlenirken veya uyurken ya da yattığı yerden kalktığında olur. Köpeğiniz korktuğunda veya itaatkar olduğunda meydana gelirse, kaçırma idrarı da bir davranış sorunu olabilir.

Köpeklerde İnkontinans Belirtileri

Muhtemelen size köpeğinizin idrarını tutamama durumunu nasıl anlayacağınızı söylememe gerek yok. Genellikle oldukça açıktır! 

Köpeklerde idrar kaçırmanın en yaygın belirtisi, köpeğinizin uyuduğu her yerde ıslak noktalardır.

Ayrıca bunu fark edebilirsiniz…

Arka bacaklar ve uyluk çevresinde nem

Yürürken idrar damlatıyor

Tahriş olmuş cilt veya damlama nedeniyle kızarıklık (idrar yakıcıdır ve yanabilir)

Vulvayı veya penisi normalden daha fazla yalamak

Heyecanlı, korkmuş, itaatkar veya stresli olduğunda idrar damlatmak

Köpeklerde İnkontinansa Neden Olur?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere inkontinansın birçok olası nedeni ve katkısı vardır:

Düşük östrojen (Yaşlanmış dişi köpeklerde en yaygın neden).

Omurilik veya sinir hastalığı veya yaralanması.

Dejeneratif miyelopati.

Kireçlenme.

Alt sırt kaslarında aşırı efor, aşırı gerilme veya yaralanma. Enflamasyon, bölgeden geçen sinirleri engelleyebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu.

Mesane taşları.

Prostat büyümesi.

Tiroid hastalığı , Cushing hastalığı , böbrek hastalığı veya diyabet gibi aşırı susama ve idrara çıkmaya neden olan hormonal anormallikler .

Konjenital anatomik anormallikler.

Sfinkter kasını engelleyen kitleler, kistler veya polipler.

Bunun eklediği şey, doğru bir teşhis koymak için yeterli teste duyulan ihtiyaçtır.

İnkontinansa Eğilimli Irklar

Araştırmalar, dişilerin köpeklerde erkeklere göre idrar kaçırmaya daha yatkın olduğunu gösteriyor. İngiltere'de yapılan iki araştırma, idrar kaçırmanın genel olarak dişilerin %3'ünü etkilediğini, ancak yüksek riskli ırklarda %15'ten fazlasını etkilediğini buldu. Bunlar arasında…

İrlandalı Setter

Doberman

Dalmaçyalı

Erkeklerde prevalans %1'den azdır, etkilenen ırklar şunlardır…

Boğa mastifi

İrlandalı Kırmızı Setter

Bulldog

Boxer

Kısırlaştırma İnkontinansı Artırır

Köpeklerde idrar kaçırma, özellikle erken kısırlaştırılmışlarsa, kısırlaştırılmış dişilerde daha olasıdır. 492 dişi köpek üzerinde yapılan bir araştırma, şu sonuca varmıştır:

“Kendini kısırlaştırma ve erken yaşta kısırlaştırma (6 ay), erken başlangıçlı idrar kaçırma için başlıca risk faktörleridir.”

Başka bir çalışma, USMI (idrar sfinkter yetmezliği) gelişen kısırlaştırılmış dişilerde boyutun bir faktör olduğunu buldu. Köpeklerin ilk yılında kısırlığın ertelendiği her ay için, 25 kg'ın üzerindeki köpeklerde USMI riski azalmıştır. 15 kg'ın altındaki köpekler için risk değişmedi.

Veterinerler İnkontinansı Nasıl Teşhis Eder?

Veterineriniz (en azından) kapsamlı bir fizik muayene, standart kan testleri ve idrar tahlili yapacaktır.

Bu testler bir cevaba işaret etmezse, veterineriniz daha özel kan testleri, idrar kültürü, radyografiler, ultrason veya diğer tarama türlerini yapabilir.

Köpeğiniz çok gençken sızıntılar başladıysa ve veteriner ektopik üreter gibi anatomik bir anormallikten şüpheleniyorsa (aşağıya bakın), üreterin seyrini izleyen bir boya "ürografisi" yapabilir. 

Köpeğinizin inkontinansının nedenini belirlemek istiyorsunuz, ona uygun şekilde davranabilirsiniz. Örneğin …

Daha yaşlı bir kısırlaştırılmış dişi köpeğin, kısırlaştırma nedeniyle östrojene duyarlı inkontinansa sahip olması muhtemeldir. Ama asıl problem çok farklı terapiler gerektiren başka bir şey olabilirken, bunu tedavi etmek için zaman ve para harcamak istemezsiniz.

Ektopik üreterler veya diğer anatomik sorunlar ameliyatla düzeltilebilir.

Tutamayan köpeklerin idrar yolu enfeksiyonları geliştirmesi daha olasıdır. Bunun nedeni, üretrada idrarın bulunmasının, bakterilerin mesaneye tırmanması ve temizlik yapması için bir yol sağlayabilmesidir. Sorun bir idrar yolu enfeksiyonu veya ürolitler ( taşlar ) ise, bu sorunun çözülmesi idrar kaçırma sorununu çabucak halledebilir. Aynısı uygun şekilde tedavi edilebilen hormonal sorunlar için de geçerlidir.

PROFESYONEL İPUCU

Ayrıntılara geçmeden önce, her türlü mesane sorunu için 1 numaralı tavsiyem eşyalarınızı koruyun! Herhangi bir nedenle inkontinans, İYE veya uygunsuz idrara çıkma olan bir köpeği yönetmek nahoş ve sinir bozucudur.

Su geçirmez köpek yatakları ve kullan at çiş pedleri, temizliği kolay ve rahat hale getirir. Köpeğiniz yatakta uyuyorsa, en azından su geçirmez bir yatak pedi ve örtülerin üzerine koymak için belki bir pazen veya rahat su geçirmez düz çarşaf alın. Köpek bezlerinin geçici olarak kullanılması, insan ailesi üzerindeki duygusal yükü de azaltabilir.

İnkontinans İçin Geleneksel Tedaviler

İnkontinans problemlerini tedavi etmek için birkaç geleneksel yaklaşım vardır.

Fenilpropanolamin (Proin®, Propalin®)

Bu ilaç, mesane sfinkter kaslarını güçlendiren kimyasallar salgılar. Bu bir tedavi değil… yani köpeğiniz onu almayı bırakırsa, idrar kaçırmaya geri dönecektir.

Üreticinin klinik denemelerindeki yan etkiler.

Kusma

Yüksek tansiyon

İshal

iştahsızlık

Kilo kaybı

Proteinüri (idrarda protein)

Aşırı susuzluk

Huzursuzluk veya uyku zorluğu

Sinirlilik veya endişe

Letarji

Genellikle daha yüksek dozlarda bazı daha ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlara kalp sorunları, titreme ve idrar yapma zorluğu dahildir.

 

Düşük dozlarda yan etki riski minimumdur, bu nedenle bazı bütünsel veterinerler bu ilacı diğer alternatif tedavilerle birlikte kullanabilir.

Östrojen (Estriol/Incurin, DES)

Bu sentetik östrojen ilacı genellikle spay inkontinansı olan dişilerde kullanılır. Oldukça fazla yan etki listesi ile birlikte gelir. Araştırmalar olumsuz etkiler gösteriyor…

Kusma

Şişmiş/kaşıntılı vulva

Letarji

Saldırganlık (bazı durumlarda ötenaziye yol açar)

Vulvada hiperpigmentasyon ve likenifikasyon (siyah cilt lekeleri ve kalınlaşmış cilt)

Aşırı tüy dökülmesi

Vajinal kanama

nöbetler

Bunlar oldukça hoş olmayan yan etkilerdir. Ancak bu ilacın daha da ciddi riskleri var. Kansere ve kemik iliği toksisitesine neden olabilir. Farmasötik olmayan iyi ikameler vardır.

Anatomik Anormallikleri Düzeltmek İçin Ameliyat

Köpeğinizin inkontinansına anatomik bir anormallik neden oluyorsa, veterineriniz ameliyat önerebilir.

En olası anormallik türü ektopik üreterdir. Oldukça nadirdir ve bildirilen insidansı %0,1'den azdır.

Üreterler idrarı böbreklerden mesaneye taşır. Ektopik üreter, üreterlerden birinin veya her ikisinin mesaneyi by-pass etmesi ve üretra, uterus veya vajinaya bağlanması anlamına gelir. Bu, sürekli idrar damlamasına neden olabilir.

Bu sorun genellikle 3 ila 6 aylık köpeklerde görülür ve dişiler erkeklere göre 8 kat daha fazla eğilimlidir.

Bu sorun için yüksek riskli ırklar…

Sibirya kurdu

Minyatür ve Oyuncak Kanişler

Labrador köpeği

Galce Corgi

Tel Tüylü Tilki Teriyeri

West Highland Beyaz Teriyer

Bu durum, üreteri mesaneye yönlendirmek için ameliyatla düzeltilebilir.

Daha az invaziv bir yöntem, sistoskopik kılavuzlu lazer ablasyonudur. Anestezi altında yapılır ve ektopik üretere üreter kateteri yerleştirilmesini içerir. Bir lazer daha sonra üreter duvarını “keser” (çıkarır). Bu, açıklığı üretradan mesaneye etkili bir şekilde hareket ettirir. Bir çalışma, bu prosedür için %47 başarı oranı gösterdi.

PROFESYONEL İPUCU

Ancak köpeğinizin idrar kaçırmasını tedavi etmeye karar verdiniz … köpeğinizin tuvalet mola süresini ayarlayın ve artırın. Bu, herhangi bir zamanda mesanedeki idrar miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır. İşe veya okula gitmeden önce ve yatmadan hemen önce çişini yaptığından emin olun.

İnkontinans İçin Doğal Tedaviler

Bunlar köpeklerde idrar kaçırma için en sevdiğim alternatif yaklaşımlardan bazıları.

Kayropraktik, Akupunktur ve Osteopati

Bu uygulamalı tedaviler, idrar kaçırma sorununu çözmede çok başarılı olabilecek mükemmel seçimlerdir. Köpeklerde idrar kaçırma, omurganın yanlış hizalanması, kas spazmları veya sinir hasarı veya bozukluğu gibi fiziksel sorunlardan kaynaklanıyorsa özellikle etkilidirler.

Otlar ve Nutrasötikler

Bunlar, köpeğinizin inkontinansının nedenine bağlı olarak bazı etkili seçeneklerdir.

Yabani Yam özü östrojenik ve spazm önleyici etkilere sahiptir, ancak oldukça yüksek dozlar gerektirebilir (25 libre vücut ağırlığı başına 100 mg). Genellikle Rehmannia, meyan kökü, kırmızı yonca, kızılcık ve diğer otlar ile bitkisel karışımlara dahil edilir. Köpekler için tasarlanan ürünler için paket talimatlarını izleyin. Bir insan ürünü kullanıyorsanız, doz 150 lb'lik bir kişi için geçerlidir, bu nedenle dozu köpeğinizin ağırlığına orantılı olarak azaltın.

Soya izoflavonları östrojen için en iyi doğal ikamedir, ancak  soyaların çoğu GDO'lu olduğundan (genetiği değiştirilmiş) organik bir ürün seçtiğinizden emin olun. Vetriscience Vetri-Mesane çiğnemeleri iyi bir seçimdir; 30 lbs başına 1 çiğneme verin. vücut ağırlığı günde bir kez. Aynı doz, destekleyici otlar da içeren köpek Mesane Gücü tabletleri için de geçerlidir.

Estroven® Rheum raponiticum özü içerir. Doz, 150 lb'lik bir kişiye dayanmaktadır, bu nedenle dozu köpeğinizin ağırlığıyla orantılı olarak azaltın. Kendi başına çalışabilir veya östrojenik bitkilerle birleştirilmesi gerekebilir. Östrojenik otlar arasında soya, Meksika yabani yam, karayılan otu, dong quai, kırmızı yonca bulunur. Bu bitkileri kullanmak için bütünsel bir veteriner veya bitki uzmanından yardım istemek en iyisidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bitkiler (köpeğinizin çiş sızmasının nedeni buysa) kızılcık , zencefil , zerdeçal , zeytin yaprağı ve uva ursi'dir. Kızılcık, E. coli bakterilerinin mesane duvarına yapışmasını önler ; zeytin yaprağının antibiyotik özelliği vardır; uva ursi antiseptik ve antienflamatuardır; zerdeçal ve zencefil harika antioksidan ve antienflamatuar bitkilerdir. Genellikle diğer doğal antioksidanlarla birlikte çok çeşitli kombinasyonlarda bulunurlar.

Zerdeçal, zencefil, Boswellia, yucca ve kızamık gibi artritik bitkiler, antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Antioksidanlar en iyi kombinasyon halinde çalışır; Bu tür birçok ürün mevcuttur, ancak benim favorim (ki bunu kendim alıyorum!)Standart İşleme göre Boswellia Kompleksi. Küçük veya orta boy bir köpek günde iki kez 1/2 tablet alabilir; büyük ve dev ırklar için günde iki kez bütün bir tablet verin. CBD ayrıca ağrıyı hafifletir ve iyi bir yardımcı olabilir.

Çin otları çok faydalıdır; ancak Geleneksel Çin Veteriner Tıbbı konusunda eğitimli ve deneyimli bir veterinerle çalışmak önemlidir. Bu otlar güçlüdür ve köpeğiniz için uygun formüller kişiselleştirilmelidir.

Glandüler destek. Burada yine Standart Süreç parlıyor. Symplex F , çürüme nedeniyle eksik olan hormonların yerine geçmek için mükemmeldir. Symplex M, kısırlaştırılmış erkek köpekler içindir. Her iki ürün de tiroid, adrenal ve hipofiz bezlerini destekler. Her ikisi de sağlıklı kan damarı ve sinir fonksiyonunu destekleyen çok sayıda bitki ve vitamin içeren Vasculin ile iyi bir sinerji oluşturur.

Bir deniz kaynağından elde edilen Omega-3 yağ asitleri, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Protein ve kollajen, mesane sfinkteri de dahil olmak üzere herhangi bir kas için önemlidir. Mesanenin kendisi de kaslı bir organdır. Protein aynı zamanda doğal bir idrar asitlendiricisidir. Kemik suyu ve daha yüksek proteinli bir diyet yardımcı olabilir.

Homeopati

İyi bir homeopat sanal mucizeler yaratabilir. Köpeklerde üriner inkontinans için belirtilen birçok çözüm vardır, ancak nitelikli bir homeopatik veteriner ile çalışmak önemlidir. Çare ve etki seçimi, sadece inkontinans için değil, aynı zamanda köpeğin kişiliği, çevresi, tarihi ve diğer birçok faktör için de oldukça kişiselleştirilmelidir.

Aylarca başarısız tıbbi tedaviden sonra araba çarpmış bir köpekte homeopatinin mesane ve bağırsak kontrolünü düzelttiğini gördüm.

Sonraki iki yaklaşım daha yenidir ve daha az yaygındır, ancak bütünsel veterinerinizle keşfetmeye değer. Çalışmalar bu tedavilerle umut verici sonuçlar göstermektedir.

Botulinum Toksin Enjeksiyonları

Araştırmalar, mesane duvarına Clostridium botulinum toksin enjeksiyonlarının ( 10 enjeksiyonda hayvan başına 50-100 botulinum toksin birimi) köpeklerde 5 aya kadar inkontinansın tekrarını başarıyla önlediğini bulmuştur.

Elektriksel Stimülasyon

Araştırmacılar şu anda omurilik yaralanması olan köpeklerde sinirlere elektrik uyarımı sağlayan implantları deniyorlar. Yerel veteriner kliniğinize gelmesi muhtemel olmasa da, veterinerlik eğitim hastaneleri bunu çok uzak olmayan bir gelecekte dahil edebilir.

Son olarak, tüm kronik sağlık problemlerinde olduğu gibi, köpeğinizi olabildiğince sağlıklı tutmanız önemlidir. Köpeğinizi uygun, dengeli, tam gıda diyetiyle besleyin.

Ön ve probiyotikler, sindirim enzimleri ile sağlıklı sindirimi koruyun.

Ev, bahçe ve parazit önleyici pestisitler ( pire/kene gibi ) dahil olmak üzere toksik maruziyetleri en aza indirin.

Yeterli güneş ışığı, egzersiz, eğlenceli zaman ve kaliteli sosyalleşme (ancak egzersizi aşırıya kaçmayın, çünkü sorunu daha da kötüleştirebilir!)

Tüm tutamayan köpekler tamamen tedavi edilemez. Ancak doğru yönetim ve terapilerle iyi kontrol edilebilir. Böylece siz ve köpeğiniz birlikte uzun, mutlu ve çiş birikintisi olmayan bir hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER