Köpeklerde gözyaşı lekeleri neden olur?

Köpek gözyaşı lekeleri: Bilmeniz gereken her şey

Shih-Tzu gibi köpek ırkları, köpek gözyaşı lekelerine eğilimlidir.

Köpek gözyaşı lekeleri yaygın bir durumdur. Lekeleri çıkarmak zor olabilir, bu nedenle bunları uygun hijyen ve sağlıklı yiyeceklerle önlemeye odaklanın.

Köpeklerin var olan en sevimli hayvanlardan bazıları olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz.

Yuvarlak kafaları, yumuşak kürkleri, sevimli yüzleri ve iri güzel gözleri ile bu sevimli hayvanlar genellikle yatıştırıcı ve çekici hayvanlardır. Güzel gözlerden bahsetmişken, gözlerin altındaki alanları sıklıkla lekeleyen kırmızımsı kahverengi çizgilerin gözlerinde olmadığından emin olmak istersiniz.

Köpeklerdeki gözyaşı lekeleri sevimli değildir. Muhtemelen bu gözyaşı lekelerinin köpeklerde neden yaygın olduğunu ve köpeğiniz için bunları nasıl önleyebileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Bu yazımız, bunları ve köpek gözyaşı lekeleri hakkında sahip olabileceğiniz bazı yaygın soruları yanıtlıyor.

Köpek gözyaşı lekelerinin nedenlerini anlamak

Köpeğin gözlerindeki aşırı yırtılma, genellikle köpeğin gözlerindeki tahrişten veya köpeğinizin gözyaşlarını düzgün bir şekilde boşaltamamasından kaynaklanır.

Bir insanın gözleri tahriş edici bir maddeyle temas ettiğinde nasıl sulanırsa, köpeğinizin gözleri de tahriş edici maddelerden kurtulmak için (yaşlarla) sulanır. Köpeğin gözleri sürekli olarak bu tahriş edici maddelere maruz kaldığında, kronik yırtılma meydana gelebilir.

Gözlerde bu gözyaşlarını boşaltmak için küçük delikler olsa da, bu biyolojik drenajla ilgili sorunlar, gözyaşlarının düzgün bir şekilde boşalmasını etkileyerek gözlerin altındaki cilt bölgelerine dökülmesine ve nihayetinde bu bölgelerin lekelenmesine neden olabilir.

Artık bir köpek gözyaşı lekelerinden muzdarip olduğunuz ve perde arkasında neler olduğunu anladığınıza göre, köpeklerde bunu tetikleyenin ne olduğunu bilmek de önemlidir.

Bazı veterinerler, çok çeşitli çevresel, tıbbi, diyet ve genetik koşulların köpeklerde aşırı yırtılmaya neden olabileceğini söylüyor. Bunlardan bazıları;

Gözlere veya kulaklara viral ve bakteriyel enfeksiyonlar .

Glokom, konjonktivit gibi tıbbi durumlar.

Toz, duman, alerjenler ve diğer tahriş edici maddelere maruz kalma.

Genetik koşullar arasında aşırı büyük gözyaşı bezleri, makul olmayan şekilde küçük gözyaşı kanalı açıklıkları, göz çevresinde batık tüy ve kirpikler, ters göz kapakları, sığ göz yuvaları ve entropiyon bulunur.

Kötü beslenme, köpek gözyaşı lekelerinin yanı sıra yavrularda aşırı stres ve diş çıkarmaya da neden olabilir.

Lekeler nasıl önlenir

Köpek gözyaşı lekeleri beyaz köpeklerde daha belirgindir, ancak koyu tüy tonlarına sahip köpeklerde bile göze batan olabilir. Bunun köpeğinizin gözlerinin altında bir sıkıntıya neden olmasını önlemek için, ilk etapta fazladan gözlemlemeniz gerekir.

Peki, köpek gözyaşı lekelerini nasıl önlersiniz?

Köpeğinizi sağlıklı ve besleyici bir diyetle beslemek yardımcı olabilir .

 Temiz, arıtılmış veya damıtılmış suyun yanı sıra, köpeğinizin mamasının en yüksek kalitede, tahıl içermediğinden ve vegan diyet kaynakları içerdiğinden emin olmalısınız. Çok fazla dolgu maddesi içeren düşük kaliteli köpek maması, köpeğinizin aşırı göz yırtılmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede sağlığını da etkileyebilir.

İkincisisi ise, kaliteli bir diyetle birlikte uygun hijyeni de sağlamalısınız.

Basit günlük yüz bakımı, diğer şeylerin yanı sıra yardımcı olabilir. Köpeğinizin gözlerinin altındaki alanların çevresinde ve altında kullanmak için harika köpek göz yıkama çözümlerinden bazılarını deneyebilirsiniz. Tüylerin gözü tahriş etmesini önlemek için göz çevresindeki tüyleri düzenli olarak kesmelisiniz.

Ayrıca organik elma sirkesi, ayran tozu, hafif antibiyotikler ve I-Stain gibi probiyotik enzimler gibi gıda katkı maddeleri eklemek gözyaşı lekelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

Lekeler nasıl temizlenir ve çıkarılır

Yukarıdaki adımlar, gözyaşı lekelerini önlemek için önleyici tedbirlere ihtiyacınız olduğunda en iyi sonucu verir. Ancak köpeğiniz zaten gözyaşı lekelerinden muzdaripse, işler biraz farklıdır. Durumunuz buysa, veterinerinize danışın.

Gözyaşı lekelerini önlemek için en iyi köpek mamalarını almanın yanı sıra, köpeğinizin tüylerindeki gözyaşı lekelerini temizlemenize ve çıkarmanıza yardımcı olacak birkaç şey vardır.

Bunlardan biri, çoğu çevrimiçi olarak satın alınabilen köpek gözyaşı lekesi çıkarma ürünlerini satın almayı içerir. Ancak, pahalı fiyat etiketlerine sahip bu ürünlerin birçoğunun lekeyi çıkarmada genellikle çok az etkisi olduğu veya hiç etkisi olmadığı için burada her zaman dikkatli olmanız tavsiye edilir. Hali hazırda üretilmiş ürünlerin yanı sıra, köpeğin ağzını hafif bir hidrojen peroksit karışımıyla silmeyi de deneyebilirsiniz. Bunları uygularken bunların köpeğin gözüne girmesini önlemelisiniz.

Birçok köpek ebeveyni yukarıdaki yöntemlerle başarı elde etti ve bazıları bunun lekeyi neredeyse fark edilmeyecek bir düzeye kadar belirgin şekilde hafifletmeye yardımcı olduğunu bildirdi. Diğer evcil hayvan ebeveynleri de köpeklerindeki gözyaşı lekelerini çıkarmak için hindistancevizi yağı veya elma sirkesi gibi doğal ilaçlar kullandıklarını bildirdiler. Bununla birlikte, bunların etkinliğini destekleyecek çok az veya hiç bilimsel kanıt yoktur.

Gözyaşı lekesi riski yüksek köpek ırkları

Köpek gözyaşı lekeleri köpeklerde yaygın olmakla birlikte, bazı ırklarda diğerlerinden daha yaygındır. Malta, Pugs, Shih-Tzus ve Pekingese gibi köpek ırkları daha fazla risk altındadır. Bu kısa burunlu köpek ırkları genellikle sığ göz yuvalarına veya göz çevresindeki deride tüy büyümesine sahiptir. Ayrıca uyurken göz kapaklarını tamamen kapatamazlar. Tüm bu etkenler göz altlarında aşırı yırtılma ve lekelenmelere neden olabilir.

Kaniş ve cocker spaniel gibi köpek ırklarının da gözyaşı kanallarını tıkama olasılığı diğer ırklara göre daha fazladır. Son olarak, beyaz renkli köpeklerin göz altındaki tüy bölgesinde gözle görülür gözyaşı lekeleri olması daha olasıdır çünkü gözyaşlarındaki pigment ciltteki beyaz kürkü kolayca boyayabilir.

Köpek gözyaşı lekeleri köpeklerde sık görülen bir durumdur. Lekeleri çıkarmak zorlu bir görev olsa da, uygun hijyen, tahıl içermeyen, besin açısından zengin köpek mamaları ve daha fazlası gibi önleyici tedbirler, köpeklerinizdeki gözyaşı lekelerini önlemeye ve bu güzel canlıların optimum sağlığı korumasına yardımcı olacaktır.

Beyaz bir köpeğiniz, koyu renkli bir köpeğiniz veya gözyaşı lekesi riski taşıyan ırklardan herhangi biri olsun, yukarıdaki ipuçları köpeğinizde gözyaşı lekelerini önlemeye veya gözyaşı lekelerini çıkarmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER