Köpeklerde Göz Bakımı

KÖPEKLERDE GÖZ BAKIMI

Onlara rehberlik etmek için esas olarak keskin işitme duyularını ve mükemmel koku alma duyularını kullansalar da, sağlıklı görüşü korumak yine de önemlidir. Çoğu köpek hayatı bir ressam gibi görmese de herhangi bir göz problemi yaşamadan yaşar, ancak sağlıksız gözlerin belirtilerini bilmek faydalıdır.

Bazı ırklar, yüzlerinin şeklinden dolayı göz problemlerine daha yatkındır. Örneğin, kısa ağızlı köpekler (Pekingese, Cavalier King Charles Spaniels ve puglar gibi) belirgin şişkin gözlere sahip olma eğilimindedir ve bu da onları travmatik yaralanmalara ve artan kuruluğa karşı daha savunmasız bırakır. Tabii ki, herhangi bir köpek cinsi göz probleminden muzdarip olabilir, bu nedenle köpeğinizin gözlerinin onu rahatsız ettiğine dair işaretlerin farkında olmak en iyisidir.

Köpek Göz Bakımı Gerçekleri

Normalde köpekler, tıpkı insan gözyaşları gibi, gözleri nemli tutmak için az miktarda berrak oküler akıntı üretirler.

Köpeğinizde kalın sarı veya yeşil akıntı varsa, bir veteriner tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Evcil hayvanınızın doktoru tavsiye etmedikçe, insan kullanımına yönelik tezgah üstü ürünleri asla kullanmayın.

Bir köpeğin gözleri kuruluk veya enfeksiyondan rahatsız olduğunda, gözlerini kısabilir, gözünü patileyebilir veya yüzünü yere sürtebilir. Bu tür davranışlar, gözün yüzeyinde veya korneasında bir çizik oluşmasına neden olabilir. Bu sadece bir veteriner tarafından teşhis ve tedavi edilebilecek çok acı verici bir durumdur.

Köpekler yaşlandıkça, görme yeteneğinde bir düşüş yaşayabilirler. Neyse ki köpekler, yollarını bulmak için daha çok işitme ve koku alma duyularına güvendikleri için bu durumda çok başarılıdırlar.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER