Köpeklerde En Önemli 6 Eğitim Becerisi

Köpeklerde En Önemli 6 Eğitim Becerisi Köpeklerde En Önemli 6 Eğitim Becerisi Bobi Koleji

En Önemli 6 Köpek Eğitim Becerisi

Köpek eğitimi yaşam boyu bir süreçtir, ancak bazı beceriler diğerlerinden daha önemlidir. Bu temel köpek eğitimi becerilerine temel atmak ve köpeğinizi ömür boyu iyi davranış ve arkadaşlık için hazırlamak olarak düşünün.
İster eve bir köpek yavrusu getirin, ister bir sığınak köpeği kabul edin, ister yetişkin köpeğinizin eğitimini yapın, bunlar köpeğinize (ve kendinize) öğretmek için en önemli becerilerdir.
Başlamadan önce, köpek eğitiminin temellerini gözden geçirmek iyi bir fikirdir: sabırlı olun, pozitif olun, beden dilinize dikkat edin, patlamalar halinde çalışın (bir seferde 10-15 dakikalık eğitim oturumları) ve köpeğinizin yanıt vermesine yardımcı olmak için çeşitlilik ekleyin her durumda köpeğiniz ile eğlenceli ve onu azarlamadan eğitim yapın.


Köpeklerde Tuvalet eğitimi
Tuvalet eğitimi tamamen tutarlılık, sabır ve olumlu pekiştirme ile ilgilidir. Asla bir eğitmen ile yapılamaz. Eğitmenler sizi sadece yönlendirirler. Tüm günü onlarla geçirecek sizlersiniz ve tuvalet eğitimi gözleme dayalıdır. Temel bilgilerle başlayın:
Köpeğini denetle . Onu eğitmeye yeni başladığınızda, ister evin diğer bölümlerine erişimini sınırlayın, ister yatak odalarına kapıları kapatmak ya da kendi alanına sahip olması için kafeste tutun ama en doğru olan evin her alanına girip çıkmasıdır.
Bir rutin belirleyin. Köpekler alışkanlık yaratıklarıdır. Köpeğinizi her gün aynı saatte besleyerek ve düzenli aralıklarla yürüyüşler ve tuvalet molaları sunarak, her gün belirli saatlerde “gitmesini” sağlayabilirsiniz.
Köpeğinizi içeriye tuvalet yaptığı için asla cezalandırmayın . Kazalar olur ve köpekler neden ve sonuçları insanların yaptığı gibi anlamıyorlar. Dağınıklığı temizleyin, kendinize daha tutarlı olacağınızı ve devam edeceğinizi hatırlatın. Evin farklı noktalarına gazete kağıdı veya hasta bezi koyun. Köpeğiniz zaman geçtikçe bir noktaya daha fazla tuvaletini yapmaya başlar ve yapmadığı diğer alanları zamanla kaldırın.
Köpeğini doğru bulduğun için ödüllendir. Belirlenen noktaya tuvaletini yapar yapmaz bir ödül verin.
Başarılı köpek eğitimi tamamen tutarlılık, sabır ve olumlu takviye ile ilgilidir.

Köpeğinize GEL komutunu öğretmek
Onu çağırdığınızda, köpeğinizin yapmasını istediğiniz temel bir komuttur, çünkü potansiyel olarak tehlikeli durumlarda onu güvende tutabilir. “Geri çağırma eğitimi” olarak da bilinen bu etkinlik, gezilerden köpek parkına kadar, köpeğinizi daha güvenli ve çok daha kontrol edilebilir hale getirmek gibi korkunç anlara kadar her şeyi yapar. Köpeğiniz her çağrıldığında “onu ödüllendirin”. Geride bıraktıkları ne olursa olsun, size gelmek bütün gün başına gelen en iyi şey olmalı!
Köpeğiniz çağrıldığında gelmesi için eğitmek için sessiz bir alanda tasmayla başlayın . Heyecanla ona "gelmesini" söylerken köpeğinizden uzaklaşın. Komutu sadece bir kez verin, ancak hevesli olun ve beden dilinizi rahat ve açık tutun. Köpeğinizin, dediğinizi yapması için heyecanla size gelmesini sağlayın. Size doğru geldiğinde, “AFFERİM” deyin. (Clickeri tıklayın) ve onu bir ödülle ödüllendirin.
Zamanla, köpeğinizle arasındaki mesafeyi kademeli olarak artırabilir ve çeşitli durumlarda pratik yapmaya başlayabilirsiniz.
Köpeğinizin beklemesi için Eğitim
Köpeğinize “bekle” komutu öğretmek, sadece hareketsiz durmalarını sağlamakla ilgili değildir. "Gel" gibi, bu onu zarar görmekten koruyacak bir komuttur.
Üç boyutlu eğitim ile köpeğinizin “bekleme” becerilerini geliştirin :
Mesafe
süre
Dikkati başka yöne çekme
Köpeğinize yakın bir yerden başlayın, onu oturtun. Bir elini uzat ve “bekle” deyin. Bir dakika sonra onu ödüllendir. Köpeğiniz, oturmasını veya yat pozisyonunu yapana kadar tekrarlayın ve onu ödüllendirin.
Birkaç eğitim seansında, köpeğinizden uzaklığınızı ve onu serbest bırakmadan önceki sürenizi artırın ve kararını test etmek için dikkat dağıtıcı unsurlar getirin. Zaman içinde uzaklaşın anlık gözden kaybolun ve yanına giderek sizi dinlediği için onu ödüllendirin. köpek eğitimi için en önemli komutlardan biridir.
Üç D eğitimini hatırlayın: mesafe, süre ve dikkat dağınıklığı
Köpeğinizi Bırakması İçin Eğitin
“Bırak” komutu, köpeğinizi güvende tutmak için başka bir temeldir, ister bir oyuncağını, ister mamasını, isterseniz de kemiğini bırak dediğinizde bırakması çok önemlidir. Aynı zamanda ustalaşmak zaman ve tutarlılık gerektiren bir beceridir, bu yüzden yukarıda belirtilen üç D'yi temel alarak kademeli adımları attığınızdan emin olun. Asla bıkmayın ve sabırla ona ne istediğinizi anlatmaya çalışın.
“Bırak” öğretmek için elinizdeki bir top ile köpeğinize otur ya da yat pozisyonunda başlayın:
Köpeğinize topu gösterin, ağzına aldığında topu çekmeden “bırak” deyin, ve bıraktığı anda onu ödüllendirin. Köpeğiniz komutu almaya çalışacaktır - koklama, yalama, hatta ayağınıza pençeleme gibi eğilimler gösterebilir. kararlı olun ve sabredin.
Oturmak için köpek eğitmek
Pek çok durumda faydalı olan “otur” köpeklerin öğrendiği ilk komuttur. Aslında, çoğu köpek kendi başına “oturur”, bu yüzden tek yapmanız gereken komutu davranışa bağlamaktır. Köpek eğitiminin ilk basamağıdır.
İlk olarak, köpeğiniz ayakta dururken, burnunun önünde bir ödül tutun ve yavaşça başının arkasına doğru kaldırın. Başı ödülü takip ettiğinde, kıç aşağı inecektir. Poposu yere çarptığında, “Afferim” Deyin. ve ona ödülü verin.
Köpeğiniz ödül ile güvenilir bir şekilde oturduktan sonra, clicker e basın ve sözlü komutla afferim deyin. Çoğu köpek kendi başına oturur, bu yüzden tek yapmanız gereken komutu davranışa bağlamaktır
Köpeğinizi Yatırmak İçin Eğitin
“Otur” gibi, köpeğinize bir ödül ile “yat” komutunu söyleyerek eğitmeye başlayabilirsiniz .
Köpeğin önünde otururken başla. Yüzüne yakın bir ödül ile yap.
ödülü yere doğru, sonra da yavaşça köpekten uzaklaştırın. ödülü, ön ayaklarını öne doğru hareket ettirerek takip edecek, sonunda yatacak.
Hareketlerinizle net olun ve sabırlı olun! Köpeğiniz yattığında “afferim” deyin. ve ona ödülünü verin.
Sağlam bir eğitim temeli yapmak, köpeğinizle hayatı daha kolay ve daha eğlenceli hale getirecektir. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, uzman bir köpek eğitmeninden yardım alın; Köpeğinizi eğitmek için uzman bir eğitmen ile çalışmaktan daha iyi bir yol yoktur.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER