Köpeklerde Egzersizin önemi

Bir köpeğe doğru şekilde nasıl egzersiz yapılır

Köpek çeviklik egzersizi.

Uygun egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel uyarımı içerir, ancak hepsi bu kadar değildir. Ayrıca köpeğinizin kişisel sınırlarını bilmeyi de içerir. İhtiyaçlarını karşılamazsanız veya sınırlamalarını hesaba katmazsanız, köpeğinizin sağlığı zarar görebilir.

Bir köpeği sahiplenmek istiyorsanız, onun tüm ihtiyaçlarını anlamanız gerekir.

Bu yazıda, bir köpek egzersizi yaparken göz önünde bulundurulması gereken gerekli hususları yazıcaz. Bu, zihinsel ve fiziksel köpek egzersizini yaş, cins ve genel sağlığı nasıl hesaba katacağını içerir. Köpeğinize ihtiyaç duydukları şeyi nasıl vereceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Egzersiz neden önemlidir

İyi bir evcil hayvan ebeveyni olmanın bir parçası, bir köpeği nasıl düzgün bir şekilde kullanacağını bilmektir. Bunun nedeni, uygun egzersizin iyi bir sağlığa ve daha uzun ömürlere yol açmasıdır. Aslında, 2019 yılında yapılan bir araştırma, aşırı kilolu köpeklerin normal kilodaki köpeklerden daha kısa yaşam sürdüğünü buldu.

Doğru miktarda egzersiz aynı zamanda güç ve dayanıklılığı artırmak anlamına gelir. Aynı zamanda insanlarda olduğu gibi iyi kalp sağlığını da destekler. Burada anahtar, köpeğinizin egzersiz rejimini benzersiz ihtiyaçlarına göre uyarlamaktır.

Doğru miktarda egzersiz yapmak

Köpeğinizle frizbi oynamak, egzersiz yapmanın iyi bir yoludur.

Bir köpeği nasıl düzgün bir şekilde kullanacağınızı bilmek, köpeğinizi nasıl mutlu edeceğinizi ve onları sağlıklı tutacağınızı bilmek anlamına gelir. İkiniz de bu süreçte çok eğlenebilirsiniz.

Egzersiz yapmak önemli olsa da, en önemli şey doğru miktarda egzersiz yapmaktır. Bunun nedeni, köpeğinizin aşırı ve yetersiz egzersizlerinin sağlıkları için eşit derecede zararlı olmasıdır.

Aşırı egzersiz, çok erken yapmayı içerir. Köpeğiniz aktivitenin belirli bir süresine veya zorluğuna alışkın değilse, kendine zarar verebilir. Gelişmekte olan daha genç köpekler için bu, büyümelerini de olumsuz etkileyebilir. Yetersiz egzersiz sağlık sorunlarına da yol açabilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı obeziteye, davranış sorunlarına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bir köpeği çalıştırırken dikkat edilmesi gerekenler

Peki, doğru miktarda egzersiz nasıl yapılır? Göz önünde bulundurulması gereken üç ana şey vardır: Yaş, cins ve genel sağlık.

Bu, köpeğiniz için doğru egzersiz planını oluşturmada size rehberlik edecek bir temeldir. Rutinlerinde ciddi değişiklikler yapmadan önce köpeğinizin veterineriyle konuştuğunuzdan emin olun.

Yaş

Bir köpek yaşlandıkça, egzersizlerinin değişmesi gerekir. Yavruların kısa ama yoğun enerji dalgalanmaları vardır. Akıllarını ve enerjilerini üretken bir şeye odaklamak için yalnızca kısa ama sık oyun seanslarına veya etkinliklere ihtiyaç duyarlar.

Buna karşılık, yaşlı köpekler kolayca yorulma eğilimindedir. Kıdemli bir köpeğe sahip olmak, bir köpekle nasıl koşacağını yeniden öğrenmek anlamına gelir.

Bir köpeğin yetişkinlik döneminde nasıl çalıştırılacağı (yavru veya yaşlı değil) daha çok listemizdeki diğer faktörlere bağlıdır: cins ve genel sağlık.

Bazı köpek ırkları egzersiz ve aktivite ister. Oynamak veya koşmakla ilgili zihinsel ve fiziksel uyarımı severler. Bunlar, çalışan köpekler veya diğer yüksek enerjili köpekler olma eğilimindedir.

Diğer ırkların ya aktiviteye daha az ihtiyacı vardır ya da fiziksel sınırlamaları vardır. Örneğin, puglar ve buldoglar gibi kısa burunlu ırklar, egzersiz yaparken nefes almada zorluk çekme eğilimindedir.

Diğer örnekler oyuncak ırklar ve dev ırk köpeklerdir. Vücutları da yüksek düzeyde aktivite için tasarlanmamıştır. Bu ırklar, mahallede yavaş yürüyüşlerden veya arka bahçede hafif bir oyundan daha fazla yararlanır.

Genel Sağlık

Sağlıktaki değişiklikler ve hatta belirli yaralanmalar ve hastalıklar köpeğinizin egzersiz ihtiyaçlarını da etkiler. Örneğin, kontrolsüz glikoz seviyelerine sahip diyabetik bir köpek, diyabet hastası olmayan bir köpeğe göre daha az enerjiye sahip olacaktır.

Egzersiz türleri

Yüzme, bir köpeği egzersiz yapmanın iyi bir yoludur. Suyun kaldırma kuvveti özellikle eklem ağrısı çeken köpekler için faydalıdır.

Köpeğinizin bireysel egzersiz ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı aktivite türü. İster bir köpeği nasıl yürüteceğini öğrenmek isteyen yeni bir evcil hayvan sahibi olun, ister sadece yeni köpek egzersiz fikirleri arıyor olun, köpeğinizi iyi bir şekle sokmak kolaydır.

Tüm köpekler için önerdiğimiz iki ana egzersiz türü vardır. Bu iki tür fiziksel aktivite ve zihinsel aktivitedir. Bu iki tür aktivitenin birlikte tadını çıkarmak, siz ve köpeğiniz arasında daha büyük bir ilişki anlamına gelir.

Tüm köpeklerin eklemlerini güçlendirmek ve kas inşa etmek için bir tür fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, onlara zihinsel uyarım sağlamak da önemlidir. Daha düşük egzersiz toleransı olan köpekler için gereklidir.

Fiziksel egzersiz

Köpeğinize fiziksel egzersiz için doğru ekipmanla başlamak önemlidir. Doğru ekipman, köpeğiniz üzerinde iyi bir kontrole sahip olmak anlamına gelir, bu da ikiniz için de iyi bir deneyim sağlar.

Ardından, ikiniz için de doğru etkinliği bulmaya çalışın. Yüksek enerjili bir köpeğiniz varsa, bir köpekle nasıl koşacağınızı öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Daha düşük enerjili bir köpeğiniz varsa, köpek gezdirme hakkında daha fazla bilgi edinmeyi düşünün. Aksi takdirde, diğer önerilerimizden bazılarıyla yaratıcı olabilirsiniz. Top atıp getirme harika bir oyundur çünkü köpeğiniz için basit ve eğlencelidir. Çalışan köpekler veya yorulması imkansız olan köpekler bir engel parkurunda başarılı olabilir. Bu, her iki aktivite içinde en iyisidir çünkü onlara zihinsel olarak aktif tutarken koşma ve zıplama şansı verir.

Zihinsel egzersiz

Dediğimiz gibi, zihinsel uyarım fiziksel uyarım kadar önemlidir. En iyi aktiviteler her ikisini de birleştirir. Ancak, egzersiz toleransı düşük bir köpeğiniz varsa veya beyin çalışmasına odaklanmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı aktivitelerimiz var.

İtaat eğitimini eğlenceli hale getirirseniz, ikiniz için de eğlenceli bir oyun haline gelecektir. Olumlu pekiştirme kullanarak, yeni bir şey öğrenme zamanı geldiğinde köpeğiniz heyecanlanacaktır.

Ekstra zorlu bir köpek egzersizi için köpeğinize oyuncaklarının adını öğretmeye çalışın. İsimleri öğrendikten sonra eğlenceli bir oyuncak saklambaç oyunu oluşturabilirsiniz.

Hangi oyuna karar verirseniz verin, onu köpeğiniz için bir meydan okuma haline getirin. Ancak, eğlenceli tuttuğunuzdan emin olun. Bu oyunların en iyi yanı, köpeğinizin onlardan zevk almasıdır.

Köpeğinizi egzersiz yapmanın faydalarından yararlanın

Bir köpeği nasıl düzgün bir şekilde kullanacağınızı bilmek, köpeğinizi nasıl mutlu edeceğinizi ve onları sağlıklı tutacağınızı bilmek anlamına gelir. İkiniz de bu süreçte çok eğlenebilirsiniz.

Köpeğiniz için uygun egzersiz seviyesine karar verdikten sonra eğlenceli aktiviteler seçebilirsiniz. Belki köpeğiniz bir engelli parkuru, hatta basit bir yürüyüşü sevecektir. Seçim ne olursa olsun, sizinle tüylü dostunuz arasındaki bağı kuracaktır.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER