Köpeklerde Ayrılık Korkusu

KÖPEK SIKINTISINA KARŞI ANKSİYETE

Pek çok insan işte geçen bir günün ardından eve yıkım ve kargaşa dolu bir eve döner ve ilk varsayımları, köpeklerinin akut ayrılık kaygısından muzdarip olduğudur. Bazen durum böyle olabilir, ancak çoğu durumda köpek, köpek dünyasında çok yaygın olan başka bir soruna çare olarak evi harap etmiştir: akut can sıkıntısı.

Köpeğimde Ayrılık Kaygısı Var mı yoksa Sadece Sıkıldı mı?

Deneyimli bir pozitif köpek eğitmenine, köpeğin gerçekten ayrılık kaygısından muzdarip olup olmadığını veya sadece gerçekten sıkılmış ve uyarılmamış hissetmekle başa çıkmaya çalıştığını söyleyen belirli işaretler vardır. Nihai sonuç benzer görünebilir, ancak neyse ki, sözde ayrılık kaygısı vakalarının çoğu, gününü doldurmanın yollarını bulan sıkılmış bir köpeğin düzeltilmesi kolay vakalardır.

Sürekli havlamanın mı yoksa yıkımın mı can sıkıntısı mı yoksa gerçek kaygı mı olduğunu anlamanın en iyi yolu, köpeğinizi yalnızken videoya çekmektir. Bu, bir kamerayı bir tripoda yerleştirerek ve onu yıkımın en kötü olduğu alanlara veya gelip gitmek için en sık kullanılan kapıya odaklayarak kolayca yapılabilir. Özellikle yola çıkmanızın ilk 30 dakikasında havlama, sızlanma ve yıkım çok şiddetliyse, bu, köpeğinizin ayrılık sırasında biraz sıkıntı çektiğinin iyi bir göstergesidir. Bununla birlikte, köpeğiniz siz ayrıldıktan sonra uyuyorsa ve sonra uyanıyor ve havlıyor veya kemik çiğniyorsa, bu davranışın can sıkıntısından kaynaklanması daha olasıdır.

Davranışın nedenini belirledikten ve köpeğinizin sadece sıkıldığını belirledikten sonra, onu nasıl eğlendirirsiniz? Dünya, çok az aktivite yapan ve hayatlarının çoğunu kanepede geçiren işsiz köpeklerle dolu. Çoğu evcil köpek bir zamanlar olduğu gibi insanlar için çalışmasa da, can sıkıntısı, kaygı ve davranış sorunlarını önlemek için yaşamları aktiviteler, oyunlar ve egzersizlerle zenginleştirilebilir.

Köpek Sıkıntısını Önlemek İçin 10 İpucu:

Her gün farklı ortamları deneyimlemesine izin vererek köpeğinizin duyularını harekete geçirin. Köpeğinizi mahalleye veya yerel parka götürmek, günlük rutinini karıştırmaya yardımcı olabilir.

Köpeğiniz uzun saatler boyunca evde yalnızsa, bir köpek bakıcısı tutmayı veya (uygunsa) köpeğinizi saygın bir köpek bakımevine götürmeyi düşünün. Köpeğinizi bütün gün bahçede bırakmak, onu evinizde bırakmak kadar kötü.

Köpeğiniz arabayı seviyorsa, onu gezintiye çıkarın. Bu, korkulu veya tepkisel bir köpeğe ev dışında zihinsel uyarı vermenin harika bir yoludur.

Köpeğinizle oyun oynayın. Saklambaç, at getir, Frizbi ve halat çekme harika oyunlardır.

Sizin ve köpeğinizin birlikte eğlenebileceği bir köpek sporu bulun. Spor, köpeğinize zihinsel ve fiziksel olarak meydan okur ve korkak köpeklerin güven kazanmasına yardımcı olabilir. Yüzmeye kadar her tür köpeği tatmin edecek sporlar vardır.

Köpeğinizin çevresini yöneterek yıkımı en aza indirin ve ona denetimsizken kalabileceği güvenli bir alan sağlayın.

Köpeğiniz dokunulmaktan hoşlanıyorsa, ona masaj yapın. Bu, köpeğinizi rahatlatmanın harika bir yoludur.

Köpeğinizin ırkı veya ırkların karışımı hakkında bilgi edinin ve yeteneklerine uygun aktiviteler bulun. Border collie'ler gütmekten hoşlanır, Bloodhounds takip etmeyi sever ve tazılar yem avında harikadır. Size ve köpeğinize uygun olanı bulun.

Düzenli bir köpek yürüyüş grubu düzenleyin veya köpek oyun tarihleri ​​ayarlayın. Başkalarıyla bol bol etkileşim kurarak köpeğinizi sosyal ve aktif tutun.

Terapi çalışması kendine güvenen, sosyal köpekler için harikadır. Size yakın bir terapi grubu bulun ve köpeğinizle gerçek bir fark yaratın.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER