Köpekler-yumurta-yer mi?

Köpekler Yumurta Tüketebilir mi? Bilmeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Gerçek
Diğer süt ürünleri gibi yumurta da zengin bir protein kaynağıdır. Kahvaltıda kaynatıldıklarında, kızartıldıklarında veya karıştırıldıklarında harika olabilirler; birçok popüler tatlının önemli bileşenleridir ve hamburger veya sandviçlere eklendiğinde şaşırtıcı derecede lezzetli olabilirler.
Aksine, çiğ veya az pişmiş yumurta yemek, insanları salmonella gibi potansiyel olarak zararlı mikroorganizmalara maruz bırakabilir.
Bizim için olduğu gibi dört ayaklı arkadaşlarımız için de durum aynı mıdır?
Bir yumurta meraklısıysanız, ödülünüzün bir kısmını köpek arkadaşınızla paylaşmak istemeniz mantıklıdır.
Köpekler ise yumurta tüketebilir mi? Yumurtaların köpeğiniz için uygun bir mama olup olmadığını ve bu popüler lezzeti beslerken alınması gereken güvenlik önlemlerini öğrenin.


Köpekler Yumurta Tüketebilir mi?
Köpekler yumurta tüketebilir! Yumurtalar protein bakımından zengin bir yiyecektir ve diğer besinlerin yanı sıra büyük miktarda hayati yağ asitleri ve gerekli amino asitleri içerir.
Pişirilmiş veya haşlanmış, herkes için nefis ve besleyici bir atıştırmalık seçeneği haline gelirler. Aslında yumurtalar, köpeğinizin mide rahatsızlığını yatıştırmasına yardımcı olabilir ve ayrıca bazı ticari köpek mamalarında önemli miktarda protein sağlayabilir.
KÖPEĞİNİZE EVDE PİŞMİŞ YUMURTA VERİRKEN, TÜM MAMULLERDE OLDUĞU GİBİ, DİKKATLİ EGZERSİZ YAPILMASI VE VERİLEN MİKTARIN SINIRLANDIRILMASI ÖNEMLİDİR.
Yumurtalar son derece sağlıklı bir besin olmasına rağmen, köpeğinizin çok fazla yumurta tüketmesi veya tekrar tekrar aşırı beslenmesi durumunda aşırı kilo alması mümkündür.
Yumurtaları köpeğinizin diyetine dahil etmeye başlamadan önce, onları köpeğinizin diyetine güvenli bir şekilde dahil etmenin en iyi yolu hakkında veterinerinize danışın.


Köpeklerin çiğ yumurta yemesi güvenli midir?
Pişmiş yumurta köpeğiniz için sağlıklı bir ödül olsa da, pişmemiş yumurtayı köpeğinize vermek son derece güvensizdir. Çiğ yumurtalar, tıpkı insanlara maruz kalabildikleri gibi köpekleri de tehlikeli salmonella'ya maruz bırakabilir ve bu daha sonra evcil hayvan ebeveynlerine (özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlara) geri dönebilir. Bakterilerin yanı sıra pişmemiş yumurtalar da köpeğinizde sağlığı için tehlikeli olabilecek biyotin eksikliğine neden olabilir. Bobi Koleji'ne göre, "[çiğ yumurta] biotine bağlanan ve biotinin vücut tarafından emilmesini engelleyen bir enzim içerir. Biyotinin önemli biyolojik aktiviteleri (sindirim, cilt sağlığı ve metabolizma gibi) desteklemek için gerekli bir vitamin olduğu göz önüne alındığında, bu vitaminin eksikliği köpeğinizi önemli sağlık sorunları geliştirme tehlikesine sokar.
KÖPEĞİNİZ YANLIŞLIKLA ÇİĞ YUMURTA TÜKETSE BİLE ENDİŞE ETMENİZ GEREKİR.
Köpeğiniz ilk kez çiğ yumurta yediyse ve sindirim sistemi buna henüz alışmadıysa, yedikten sonra bir veya iki gün ishal veya kusma gibi sindirim sorunları yaşayabilir.
BU SORUNU YAŞIYORSANIZ DERHAL VETERİNENİNİZİ ARAYIN.
Köpeğinizin sağlığı, çiğ yumurta yuttuktan sonraki bir veya iki hafta boyunca yakından izlenmelidir. Köpeğinizin uyuşukluk, soluk diş etleri veya sindirim sorunu gibi daha ciddi, uzun vadeli endişeler sergilediğini görmeye başlarsanız, hemen veterinerinizi aramalısınız. Bunun sonucunda köpeğinizin gıda zehirlenmesi veya salmonella kapmış olma ihtimali vardır.


Köpeğiniz İçin Yumurta Hazırlama Talimatları
Köpeğiniz için yumurta hazırlamaya gelince, basitlik ve güvenlik en önemli iki husustur. Köpekler omlet yiyebilir, ancak bütün haşlanmış yumurtaların soyulması çok zor olduğundan boğulma tehlikesi olabilir.
KÖPEĞİNİZE BESLEMEDEN ÖNCE YUMURTAYI MUKAVEMETLİ PARÇALAR KESMEYE DİKKAT EDİN, ÇİĞNEMESİNİ VE YUTMASI DAHA KOLAY OLSUN.
Yağ, tuz ve tereyağı gibi lezzet arttırıcılar kullanmak yerine, köpeğinizin yumurtaları, kendi kahvaltınızda bulunanlar gibi tadı arttırmak için kullandığımız katkı maddelerinin hiçbiri olmadan hazırlanmalıdır. Bobi Koleji'ne göre tuz, "köpeklerde su tutulmasına neden olabilir ve bu, kalp sorunlarına eğilimli kişilerde ölümcül olabilir." Bu arada, sıvı ve tereyağı gibi diyet yağları kilo alımına katkıda bulunabilir ve köpeğinizi diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, osteoartrit ve solunum problemleri gibi obezite ile ilişkili sağlık sorunları için risk altına sokabilir.
AYRICA, KÖPEĞİNİZE VERMEDEN ETMEDEN ÖNCE YUMURTALARIN TAMAMEN SOĞUMALARINA BAKMAYIDA UNUTMAMALISINIZ.
Sıcak yemek yemeye gelince, çoğu köpek ağızlarını yakma konusunda insanlarla aynı endişelere sahip değildir ve ocaktan hemen tüketirlerse dillerini yakabilirler. Ayrıca, köpeğinizin normal öğünlerindeki kalorilerin de dikkate alınması gerektiğini unutmayın. Veteriner hekiminizden önceden onay almadan, bu "ilave atıştırmalıkların" günlük kalori alımlarının %10'undan fazlasını oluşturmadığından emin olmak için KÖPEKLERİNİZİN yemek planlarına yumurta eklemeden önce veterinerinize danışın. Yumurtalar köpeğiniz için faydalı olsa da, mutlu ve sağlıklı kalması için çeşitli başka besinlere ihtiyacı olacaktır, bu nedenle köpeğinizi uygun şekilde dengelenmiş birinci sınıf bir köpek maması ile beslemek her zaman iyi bir fikirdir.
YUMURTA UYGUN HAZIRLANIR VE ÖLÇÜDE SUNULURSA, KÖPEĞİNİZİN BESİNİNE BESİNLİ BİR KATKI OLABİLİR.
Tariflerinizi basit tutarsanız ve yumurtaları pişirmeden önce küçük parçalara ayırdığınızdan emin olursanız, köpeğinizi hayatlarının geri kalanında sevecekleri yepyeni, sağlıklı bir ödül mamasıyla tanıştırmak mümkündür.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER