Köpekler yumurta yer mi ?

Köpekler Yumurta Yiyebilir mi?

Dünya'da en çok sorulan sorulardan biridir. Çiğ beslenme ve yumurta hakkında birçok efsane ve yanlış kanı vardır!

Görünüşe göre, yumurta köpekler için tehlikeli bir yiyecek olarak sık sık kulaktan kulağa söyleniyor. Peki öyle mi?

Bazıları yumurtaların kolesterolünün çok yüksek olduğunu söylüyor… veya salmonella riski oluşturduklarından ve biyotin eksikliğine neden olacağından endişe ediyorlar.

Yumurtalar, köpeğiniz için ucuz ve güvenli bir çiğ gıda kaynağıdır. Ve seçebileceğiniz en eksiksiz ve besleyici yemeklerden biridir! Öyleyse köpeklerin neden yumurta yiyip yemesi gerektiğine bakalım.

Köpekleri Yumurta ile Beslemenin Gerçeği

Köpeğinizi yumurta ile beslemenin en yaygın endişelerini ve sağlığa faydalarını sizinle paylaşmak istedim. Bu şekilde, köpeğiniz yumurta yerken sağlığını iyileştirdiğinizden emin olabilirsiniz.

Yumurtalar Tam Bir Besin Kaynağıdır

Yumurta, sadece onları yiyenler için değil, içinde yaşayan civciv için de önemli bir besin kaynağıdır. Yumurtalar, yeni bir tavuk yetiştirmek için gerekli tüm besin maddelerini içerir. 

Bu nedenle yumurtalar , proteinin yapı taşları olan en eksiksiz amino asit kaynaklarından biridir. Bu nedenle köpeğinizin yumurta yemesine izin vermek, protein alımını artırmak için harika bir yoldur.

Yumurta Besin, Vitamin ve Mineral Sağlar

Yumurta sadece harika bir protein kaynağı değildir. Köpeğinize yumurta ile beslemek, ona bir dizi beslenme desteği sunmanın kolay bir yoludur. Aşağıdakiler dahil birçok temel besin bileşeni sağlarlar:

A vitamini

Riboflavin

Folat

B12 vitamini

Demir

Selenyum

Yağ asitleri

Yumurta Beyazları Enzim İnhibitörleri İçerir

İnsanların köpeklerinin yumurta yiyip yiyemeyeceklerini sorgulamalarının sebeplerinden biri de yumurta akıdır. Yumurta akı enzim inhibitörleri içerir. Özellikle çok genç ve yaşlı hayvanlarda sindirime müdahale edebilmeleridir. Bu doğrudur, ancak yalnızca yumurtaların köpeğinizin beslenmesinin temel dayanağı olmaması gerektiği anlamına gelir. İyi dengelenmiş taze bir diyetle besliyorsanız, onu riske atmayacaksınız. Aslında, ortalama bir köpek haftada birkaç yumurta yiyebilir ve tamamen güvende olabilir. Köpeğinizi sadece haftada bir yumurta ile besleyerek başlayabilirsiniz. Sindirim rahatsızlığına dair bir kanıt görmüyorsanız, normal diyetinin bir parçası olarak yumurtalarla hiçbir sorunu olmamalıdır. Yumurta akını pişirmek bu sorunu önlemeye yardımcı olacaktır. Eğer köpeğinizin bir sorunu yoksa çiğ yumurta verebilirsiniz.

Yumurta Beyazlarını vermek Köpeklerde Biotin Eksikliğine Neden Olur mu?

Biotin, B vitaminlerinden biridir. Köpeğinizin hücresel büyümesi, yağ asidi metabolizması ve sağlıklı cildi ve tüyü için önemlidir.

Yumurta beyazı, bir biotin inhibitörü olan avidin içerir. Ancak köpeklerde biotin eksiklikleri oldukça nadirdir ve bir eksiklik yaratması için olağanüstü miktarda yumurta yemesi gerekir. Yumurta sarısı biotin bakımından çok yüksektir, bu nedenle tüm yumurtayı verdiğiniz sürece endişelenmenize gerek yoktur. Tamamen taze bir diyetle beslediğinizde, onun diyetinde başka iyi biotin kaynakları da vardır. Yine, yumurta akını pişirerek bu olası riskten kurtulabilirsiniz ancak köpeğiniz besin değerinin çoğunu kaybedecektir. 

Yumurta Salmonella Riski Değil mi?

Köpeğiniz aslında çiğ gıdalardaki bakterileri idare edebilecek kadar donanımlıdır. Ancak, bakteri seviyelerini normal bir seviyede tutmak için yumurtalarınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Yumurtlayan tavuğun sağlığı çok önemlidir. İdeal olarak köpeğinizin organik, serbest dolaşan sağlıklı tavuklardan yumurta yemesini istersiniz. Kaliteli yumurtaların beslenmesi, uygun saklama ve yumurtaların soğuk tutulması, bakterileri yönetilebilir bir seviyede tutacaktır.

Köpekler Yumurta Kabuğu Yiyebilir mi?

Evet, köpeğiniz yumurta kabuğu yiyebilir. Aslında, köpeğinizi kabukla birlikte bütün bir çatlak yumurtayı beslemek neredeyse eksiksiz bir besin kaynağıdır. Köpeğinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm amino asitlere sahiptirler. Ve bütün yumurtalar, köpeğinizin sağlıklı kemikler ve dişler geliştirmesi için ihtiyaç duyduğu dengeli bir kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Yumurta kabuklarının içinde köpeğiniz için inanılmaz derecede faydalı olan ince bir zar vardır. Yumurta kabuğu zarları sağlıklıdır.

Glukozamin

Hiyalüronik asit

Kondroitin

Kolajen

Bu, artritik köpekler için harika bir seçimdir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, yumurta kabuğu zarları, çeşitli eklem sorunları olan 51 köpekte eklem ağrısını önemli ölçüde azaltmıştır. Membranı soyup doğrudan köpeğinize besleyebilmenize rağmen, tüm yumurta ile beslemek çok daha kolaydır. Yumurta kabuğu zarı içeren takviyeleri de satın alabilirsiniz. Yumurta kabuğu, kemik yemekte güçlük çeken köpekler için de değerli olabilir. Yumurta kabuklarınızı kurutun, ardından toz haline gelene kadar temiz bir kahve değirmeni içinde öğütün. Kalsiyumu artırmak için köpeğinizin bir sonraki yemeğine 1/2 çay kaşığı serpebilirsiniz.

Yavru Köpekler Yumurta Kabuğu Yiyebilir mi?

Yumurta kabukları yavru köpekler için güvenlidir, ancak yavru köpekler için iyi bir kalsiyum kaynağı değildir. Yavruların, güçlü kemikler oluşturmak için diyetlerinde çok miktarda kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Ancak kabuklardaki kalsiyum, köpeklerin iyi ememediği kalsiyum karbonattır. Yumurta kabuğu tozunda ayrıca magnezyum ve fosfor eksiktir.

Taze çiğ kemik, yavru köpekler için en iyi kalsiyum kaynağıdır. Kemik yapmak istemiyorsanız veya yavru köpeğiniz onlarla mücadele ederse, yavru köpeğinizi bir kalsiyum takviyesi olarak otla beslenen kemikli yemle besleyebilirsiniz.

Yerel Çiftçilerden Yumurta Satın Alın

Mağazada bulduğunuz birçok yumurta, temiz ve parlak görünmelerini sağlamak için kimyasallarla yıkanır. Bu nedenle yumurtalarınızı yerel bir organik çiftçiden almak en iyisidir. Bu yumurtalar kimyasal içermez, bu da onları köpeğinizin yemesi için daha güvenli hale getirir.

Köpekler Yumurta Yiyebilir mi?

Evet, köpekler yumurta yiyebilir. Yumurtalar ucuzdur, kolayca elde edilir ve köpeğiniz için olağanüstü bir besin kaynağıdır. Yumurtaların güvenliği konusunda yanlış kanılar olsa da, sağlık yararları kesinlikle risklerden ağır basmaktadır. Ve doğanın amaçladığı gibi yumurtaları bütün olarak besleyerek, olası dengesizlikleri ortadan kaldıracaksınız. Ancak, birçok yumurtaya parlak görünmelerini sağlamak için bir kimyasal püskürtüldüğünü hatırlamak önemlidir… Bu nedenle, yumurtalarınızı yerel bir organik çiftçiden almak en iyisidir. Bu yüzden köpeğinizi haftada bir kaç sefer doğal yumurta ile beslemeyi deneyin, köpeğinizin daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Ve bir dahaki sefere birinin “Köpekler yumurta yiyebilir mi?” Diye sorduğunu duyduğunuzda, onlara neden ihtiyaç duyduklarının tüm nedenlerini kendinizden emin bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER