Yaz sıcaklarında evde köpek nasıl bakılır

Köpek Sahipleri Bu Yaz Tüylü Arkadaşlarına Dikkat Etmek İçin Akılda Tutulması Gereken 12 Şey

Yaz tüm ihtişamıyla burada ve ısıyı odadan çıkarırsanız, o kadar da kötü değil, değil mi? Demek istediğim, biraz terli olabilir ama yaz eğlencelidir. Ve evcil hayvanınız da buna tamamen katılıyor.

Bununla birlikte, normal vücut sıcaklıkları bizimkinden daha sıcak ve yerleşik bir kürk manto ile kaplandıkları için yaz köpek arkadaşlarımız için son derece zor olabilir. Ancak bazı basit şeyler yapmak evcil hayvanlarımızı serin ve rahat tutmamıza yardımcı olabilir.

Hindistan'daki Waltham Bilimsel İletişim Müdürü Dr. KG Umesh, tüylü dostlarımızın mutlu bir yaz geçirmeleri için bazı kolay ipuçlarını paylaşıyor.

1. Bir saatten fazla güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının
Evcil hayvanlarımız tüylerle kaplıdır ve vücut sıcaklıkları insanlardan çok daha yüksektir. Dahası, serinlemek için terlemezler, rahatlamak ve serinlemek için serin yüzeyler ararlar. Bu nedenle, ideal olarak, bir saatten fazla güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, açıkta zaman harcıyorlarsa, ısı, tükenme ve dehidrasyondan kaçınmak için uygun gölge ve çok fazla su aldıklarından emin olun.

 2. Evcil hayvanlarınızı park edilmiş arabalarda hiçbir zaman bırakmayınız.
Her yaz, park edilmiş arabalarda kalan bazı hayvanlar beyin hasarına uğrar ve sıcak çarpmasından ölür. Sıcak bir günde, pencereler çatlaksa bile, bir arabadaki sıcaklık birkaç dakika içinde 50 derece 'ye kadar ulaşabilir. Yaz aylarında park edilmiş bir arabada bir hayvan görürseniz, alışveriş merkezinin veya marketin yönetimini uyarın. Ve sahibi hemen geri dönmezse, yerel hayvan kontrolünü veya polisi arayın.

 3. Dengeli bir beslenme açısından eksiksiz ve enerjisi yoğun bir diyetle beslendiğinden emin olun.
Köpekler yaz aylarında daha az yemek yemeye eğilimlidir, ancak vücut sıcaklıklarını düşürmek için daha fazla enerji harcarlar. Birçok evcil hayvan sahibi, yaz aylarında pıhtı ve pirinç gibi ev yapımı diyetleri besleme eğilimindedir, ancak bu yiyeceğin daha fazla su içerdiğini (% 70-80) ve yeterli enerji, vitamin, mineral içermediğini belirtir.

Kaliteli bir kuru mama gibi dengeli bir beslenme açısından eksiksiz ve enerji yoğun bir diyetle beslendiğinden emin olun. Ayrıca, yaz aylarında onlara bol miktarda temiz su sağlaması ve evcil hayvanınızın toplam önerilen miktarda evcil hayvan yemi ile beslenmesini sağlamak için besleme sıklığını arttırması gerekir.

 4. Çok fazla kürklü yavrular yaz aylarında bakımlı olmalıdır
Tüylü köpek ırkları bu sezon boyunca iyi bir şekilde kırpılmalıdır, çünkü kalın ceket onları daha sıcak hissettirir. Ayrıca bakteri ve parazitlere ev sahipliği yapar. Kırpmaktan kastım asla tamamen traş değildir...

 5. Yataklarını serin tutun
Yastıklı yatakları köpeğinizin sandığından veya yatağından çıkarın. Battaniyeye veya yapağıya göre değil, daha serin bir taban üzerinde yatmak daha rahat olabilir.

 6. Sabahın erken saatlerinde veya güneş battıktan sonra egzersiz seanslarını kaydedin
Köpeğiniz daha soğuk sıcaklıkları takdir edecek ve siz de beğeneceksiniz. Yürüyüş sırasında zemini kontrol edin. Asfalt köpeğinizin patileri için kavurucu sıcak olabilir. Yüzeye kendiniz dokunun. Sizin için çok sıcaksa, muhtemelen köpeğiniz için de çok sıcaktır.

7. Bir saatten fazla dışarı çıktığınızda köpeğinizi kapalı tutun. Onları balkonda kilitlemeyin.
Mümkünse, bunları klima veya vantilatörlü odalarla sınırlandırın.

 8. Klozetlere bir kapak koyun
Bu, köpeklerin klozetlerden soğuk su içmeye cazip geldiği yılın zamanıdır. Bu yüzden kapağı aşağıda tutun ve mama-su taslarını kimyasal temizleyiciler ve spreyler ile temizlemekten kaçınmaya çalışın.

 9. Köpeğinize biraz yer verin; onların da hoşuna gider!
Köpekler, insanlar gibi, sıcakken huysuz olabilirler. Küçük çocukların sarılması onları rahatsız eder ve dişleriyle kaçma eylemi yapacağı için çocuğunuzun canını acıtabilir. Ayrıca yazın köpeğinizi mümkün olduğunca kucağınıza almayın.

10. Onları ıslatın
Nazik bir soğuk su spreyi deneyin. köpeğinizin bu deneyimi yaşamadan önce birkaç deneme yapabileceğinizi unutmayın. Plana göre giderse, güzel ve ıslak olduğunda mutlu ve tazelenmiş hissedecek.

11. Sakın kıyafet giydirmeyin.
Köpeklerimiz yazın özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıcak ile boğuştukları için sizlerin görsel zevki için kıyafetlere maruz kalırlar. YAZIN ASLA KIYAFET GİYDİRMEYİN. Evdeyken omuz tasmalarını muhakkak çıkarın.

12. Isı stresi veya felç belirtilerine dikkat edin
Yaz aylarında evcil hayvanınızda bu belirtilerden / semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, bunlar ısı ile ilgili bir sorunun ilk belirtileri olabilir:

Nefes arayan gölge için aşırı nefes nefese veya nefes nefese.
Gıda alımını azaltır, aktiviteyi azaltır.
Kas spazmları / kas titremeleri.
Yorgunluk, halsizlik, kusma.
İshal ve depresyon.
Sıcak çarpmasının ayırt edici özelliği, ciddi merkezi sinir sistemi bozukluğudur ve sıklıkla çoklu organ işlev bozukluğu ile ilişkilidir. Köpeğinizi serin bir yere götürün, küçük soğuk su içecekleri sağlayın ve birkaç dakika içinde düzelmezse veterinerinize başvurun.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER