Köpekler ve Kediler neden birbirlerinden nefret Eder?

İşte Bazı Gerçekler.

Çoğumuz, kedilerin ve köpeklerin birbirlerinden hoşlanmadıklarına inanarak büyüdük. Bunu filmlerde, TV şovlarında görüyor ve edebiyatta okuyoruz. Ama gerçekten doğru mu? Köpekler neden kedilerden nefret eder ve bunun tersi de geçerlidir? Dünyanın dört bir yanından gelen halkbilimleri ve masallar, kediler ve köpekler arasındaki ilişki hakkında açıklamalar yaptı. Bunlardan biri şeytanı içeriyor ve birkaçı da iki türün birbirlerinden hoşlanmadıklarını, her birinin bugüne kadar birbirlerine geri dönmeye çalıştıkları ihanetten kaynaklandığını gösteriyor. Bunlar kesinlikle iyi bir eğlence anlamına gelirken, bilimsel açıklama çok daha mantıklı ve çok daha basit.

Kedilerin ve köpeklerin iyi anlaştıklarını ve bu sırada sevimli göründüklerini gösteren viral videolar sıklıkla görüyoruz. Basit gerçek şu ki, kediler ve köpekler birbirinden nefret etmez. Kedilerin ve köpeklerin farklı kişilikleri vardır ve günlük yaşamlarını farklı şekillerde sürdürürler. İnsanların tanık olduğu kedi ve köpek arasındaki çatışmalar, genellikle yanlış iletişim ve davranış farklılıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Öyleyse, kediler ve köpeklerin neden birbirlerinden nefret ettiğini soruyorsanız, işte daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek bazı gerçekler.

Kedi ve Köpek: Davranışsal Farklılıklar

Kediler ve köpekler arasında, birbirlerinden hoşlanmadıklarını kolayca gösteren çok temel bir fark vardır. Kurtlardan gelen köpekler, sürü halinde avlanma ve hayatta kalma içgüdüsüne sahiptir. Kedilerin de DNA'larında güçlü bir av sürüşü vardır, ancak köpeklerden farklı olarak ataları gibi yalnız yaratıklardır. Her ikisi de insanlarla sosyalleşebilir, ancak kedilerin insanlara güvenmesi genellikle köpeklerden daha fazla zaman alır.

 

Köpekler ve Kediler Farklı Şekilde İletişim Kurar

Kediler neden köpekleri sevmez? Yüzey seviyesinde, kesinlikle öyle görünüyor. Ama çoğunlukla, çatışmaya neden olan, beden dillerini farklı kullanmaları ve okumalarıdır. Örneğin, köpekler küçük hayvanları eğlenceli bir şekilde koşmayı ve kovalamayı severler. Bir kedi gerçekten hızlı yaklaşan bir köpek gördüğünde, doğal olarak kaçma içgüdüsü devreye girer. Bunun köpeği nasıl daha fazla heyecanlandırdığını ve köşeye sıkışmış hissederse, büyük olasılıkla köpeği kullanarak kendini savunmaya çalışacağını hayal edebilirsiniz.

Kedilerin ve köpeklerin vücut dillerinin nasıl farklılaştığının bir başka örneği de, bir köpek kuyruğunu salladığında, genellikle rahat ve arkadaş canlısı olduğu anlamına gelir. Öte yandan bir kedi, kuyruğunu yalnızca tehdit altında hissettiğinde veya saldırgan olduğunda sallar. Bir köpek bunu, kedinin oynamak istediğini gösteren bir işaret olarak yanlış okuyabilir ve ardından heyecanlı kedinin etrafında koşmaya veya kovalamaya devam edebilir. Bunu göz önünde bulundurarak, kedilerin neden köpeklerden hoşlanmadığını sadece tahmin edebilirsiniz.

Rekabetçi Seri

Kediler ve köpekler neden birbirlerinden hoşlanmaz? Bir köpeğin ve kedinin kavga etmesinin bir diğer açık nedeni de, ya yemek ya da dikkatiniz için rekabet etmeleridir. Bu rekabetçi çizgi, köpeklerin av arkadaşı olarak insanlarla birlikte yaşadığı binlerce yıl öncesine dayanıyor. Kurtlar ve av köpekleri gibi köpek ataları, normalde ustalarından yiyecek veya yemek artıkları toplarlar. Kedigiller köpeklerden yaklaşık 5.000 yıl sonra evcilleştirildi ve çoğunlukla yiyecek için kendi başlarına avlandılar.

Dikkatiniz için rekabet etmeye gelince, herkes köpeklerin sosyal yaratıklar olduğunu ve insan sevgisinden zevk aldığını bilir. Kediler, insan varlığında rahatlamak için biraz daha zaman harcarlar, ancak size bir kez güvendiklerinde, biraz bölgeselleşebilirler. Bir köpeğin kendi topraklarında gelmeye çalıştığını görmek, yeterince sosyalleşmemiş bir kedinin hoşnutsuz olmasına neden olabilir. Kedinin kişiliğine bağlı olarak, kedi dövüş moduna geçebilir veya köpeğe yaklaşmaktan tamamen kaçınabilir.

Sosyalleşen Köpekler ve Kediler

Kediler ve köpekler neden birbirlerinden hoşlanmıyor? Davranışsal farklılıkların ve dikkatinizi çekmek için devam eden bir rekabetin, böyle görünmelerinin muhtemel nedenleri olduğunu anlamaya başladık. Ancak, evinizde her zaman bu şekilde olmak zorunda değildir. Doğru sosyalleşme ve eğitim ile, köpekler ve kediler uyum içinde aynı evde yaşayabilir.

Peki bunun için ne yapmalıyız?

  1. Erken başlayın.

İyi haber şu ki, yavru köpek ve kedi yavrularına erken yaşta sosyalleşmeleri öğretilebilir. Genç köpekler ve yavru kediler hem insanların hem de hayvanların varlığına alışabilir. Kritik sosyalleşme dönemi, yavru köpekler için beş ila 12 hafta, yavru kediler için dört ila sekiz haftadır. Bu süre zarfında, hem kedilere hem de köpeklere nasıl davranacakları veya insanlarla ve diğer hayvanlarla nasıl etkileşime girecekleri öğretilebilir. Sosyalleşme sırasında hoş olmayan bir deneyim yaşanmışsa, bir köpek yavrusu veya kedi yavrusu, tersine dönmesi çok daha uzun sürebilecek güvensizlik geliştirebilir.

  1. Davranış eğitimi

Ev hayvanlarınızı daha iyi anlaşmaları için eğitmek istiyorsanız, kesinlikle biraz zaman ve sabırla yapılabilir. Köpekler daha eğlenceli ve heyecanlıyken, kedilerin daha çok kavga etme veya korkudan kaçma eğilimi olduğunu unutmayın. Kedinizle aynı odadaysa köpeğinizi tasmalı tutarak eğitime başlayın. Siz kedinizin bir köpekle aynı odada zarar görmeden olabileceği fikrine alışmasına izin verirken, hareketsiz kalabiliyorsa, köpeğinize ödül sunun.

Köpeğinize "oturmak" gibi bazı temel numaraları öğretmeyi öğrenmişseniz de bu da yardımcı olur. Evden çıkmanız gerekiyorsa, herhangi bir kavgayı önlemek için köpeğinizi tasmalı tutun. Evcil hayvanlarınızı gözetimsiz bırakmayın.

Kediler neden köpeklerden bu kadar nefret eder?

Bir kedi, eğer yapabiliyorsa bir köpekten kaçınmayı tercih eder. Sadece köpekler çok arkadaş canlısı ve eğlenceli olabilir, bu da zamanının çoğunu uyuyarak geçiren ve sadece gözlemlemeyi seven bir kedi için korkutucu olabilir. İyi haber, sosyalleşmek ve onları uygun şekilde eğitmek için zaman ayırdığınız sürece, kedigillerimizin ve köpek dostlarımızın birlikte mutlu bir şekilde yaşamaları mümkündür.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER