Köpekler terler mi?

Köpekler, çoğunlukla patilerinin arasındaki bezlerden terler.

Bir köpeği serin tutmak için tıraş etmek zararlı olabilir ve sıcak çarpmasına neden olabilir.

Isı çarpması ölümcül olabilir, bu nedenle belirtiler görürseniz veterinerinizi en kısa zamanda arayın.

Bir köpek sahibi olarak, köpek arkadaşınızı sıcak havalarda dili dışarıda görmeye alışık olabilirsiniz, peki köpekler sizce bunu neden yapıyorlar? Popüler inanışın aksine, köpekler terler, ancak terleme, kendilerini soğutmak için kullandıkları sürecin sadece küçük bir kısmıdır.

Köpekler Nasıl Terler?

Köpeğinizin terlemesini aynı şekilde görmemenizin bir nedeni var, çünkü köpekler sadece vücutlarının belirli bölgelerinde ter üretiyorlar. Köpeklerin iki tür ter bezi vardır:

Merokrin bezleri

Apokrin bezleri

Merokrin ter bezleri insan ter bezlerine benzer şekilde çalışır. Bu bezler köpeğinizin pati pedlerinde bulunur ve onu soğutmak için sıcakken aktive olur. Bu nedenle, özellikle sıcak günlerde yerde nemli pati izlerini fark edebilirsiniz. Çoğu köpek tüylerle kaplıdır, bu yüzden ter bezleri vücutlarına yerleştirildiyse, ter buharlaşamaz. Bu nedenle köpeklerin patilerinde ter kürklerinin olması soğuması için çok daha etkilidir.

Apokrin ter bezleri merokrin bezlerinden farklıdır. Veterinerler aporkrin bezlerinin ter bezleri olduğunu düşünürken, asıl amaçları köpeğinizi serinletmek değil feromonları serbest bırakmaktır. Bu bezler köpeğin vücudunun her tarafında bulunur ve bir köpeğin diğer köpekleri koku ile tanımlamasına yardımcı olur.

Nefes nefese'nin anlamı nedir?

Ter, köpeğinizi soğutmada çok küçük bir rol oynar. Köpekler sıcaklık düzenlemelerinin çoğunu kontrol etmek için nefes nefese kalırlar. Tüm köpekler de hava, nem doku üzerinden geçerken serinleme, dilleriyle, burun kanalları, ve akciğerlerinin astar nemini buharlaştırarak yaparlar.

Ayrıca, özellikle kulaklarında ve yüzlerinde kan damarlarının genişlemesi de soğumalarına yardımcı olmak için vazodilatasyona vardır ve serinleme de bu şekilde gerçekleşir. Kan damarları genişlediğinde, sıcak kanı cildin yüzeyine yaklaştırır, bu da kalbe dönmeden önce soğumasını sağlar ve bir hayvanın iç vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur.

Tüyler Köpekleri Sıcak Yapıyor mu?

Köpeğinizin tüyleri aslında bir yalıtkan görevi görür. Bir köpeğin tüyü, kışın soğuk tutmak ve ısıyı tutmak, sıcak havalarda ise köpeğinizi serin tutmak için işe yarar.

“Bu yüzden siz beğeneceksiniz diye köpeğinizi tıraş etmemelisiniz. Düzenli olarak dökülen iç tüyler de köpeğin yalıtım tüyleridir. Bu tüylerin dökülmeyi azaltmak veya köpeği serin tutmak için tıraş edilmesi, aynı zamanda kürkün yalıtım katmanını da ortadan kaldırır ve köpeği ısı darbesine duyarlı hale getirir ve tüylerin yanlış büyümesine ve folikül hasarı olasılığına neden olabilir. ”

 

Köpeklerde Isı İnmesi

Ne yazık ki, nefes nefese, vazodilatasyon ve sınırlı terleme, köpekleri soğutmak için insanlar için olduğu kadar etkili değildir. Bu, köpekler için ısı stresi ve ısı tükenmesinden ısı çarpmasına kadar değişen riskler doğurur.

Sıcak çarpması tüm köpekler için ciddi bir endişe kaynağıdır, ancak Bilim adamları özellikle Pugs, Boxer, Bulldogs, Boston Terriers ve  French Bulldogs gibi kısa bir burnu ve düz yüzü olan brakisefali ırkları için korkunç olduğunu uyarmaktadır . Eşsiz anatomileri nedeniyle, bu ırklar yetersiz nefes alma ve nefes nefese kalma nedeniyle kendilerini diğer ırklar kadar verimli bir şekilde soğutamazlar. Daha önce sıcak çarpması olan köpekler, obez köpekler ve koyu renkli olan köpekler de sıcak çarpması için daha yüksek risk altındadır. Isı inmesi, bir köpeğin vücut ısısı yükseldiğinde ve aşırı ısındığında ortaya çıkar ve çok uzun süre tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Her köpek sahibi, ısı stresi ve sıcak çarpması belirtilerinin farkında olmalıdır.

Bunlardan bazıları şunlardır

Çılgın gibi nefes nefese olması

Vücut sıcaklığı 41 ° C'nin üzerindedir (dokunulduğunda eliniz ısınır)

Aşırı salya akması

Parlak kırmızı diş etleri

Hızlı veya düzensiz kalp atış hızı

Kusma

Nöbetler

Kas titremeleri

Koordinasyon eksikliği (ataksi)

Bilinçsizlik

Köpeğinizin sıcak çarpması veya ısı stresi olduğundan şüpheleniyorsanız, onu sıcak ortamdan çıkarın ve hemen veterinerinizi arayın. Onu bir hayvan hastanesine götürmeniz gerekecek, ancak bu arada, bir hortumla ıslatabilir, küvetteki soğuk suya koyabilir veya vücuduna soğuk suya batırılmış bir havlu koyabilirsiniz. Başını daima havaya kaldırın ve sudan uzak tutun. Ayrıca, içmesi için ona biraz soğuk su verin.

Köpeğini Serin Tutmak

Köpeklerimizi terletemeyebiliriz, ancak çevrelerini kontrol ederek vücut sıcaklıklarını düzenlemelerine yardımcı olabiliriz. Köpeğiniz dışarıda vakit geçiriyorsa, her zaman gölgeye ve bol temiz suya erişebildiğinden emin olun. Bu kadar sıcak olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak köpeğinizin bir kürkü vardır ve sıcaklık ne kadar yüksek olursa olsun bir topu kovalıyorsa vücut ısısı yükselebilir. Ayrıca, evcil hayvanlarınız için yeterince serin olduğundan emin olmak için evinizin sıcaklığına dikkat edin. Bir köpeğin içindeki sıcaklıklar hızla tehlikeli seviyelere çıkabileceğinden, köpeğinizi asla birkaç dakika bile arabanızda bırakmayın.

Köpeğinizle dışarısı çok sıcakken egzersiz yapmayın. Bunun yerine sabahları çok erken yapın veya akşam serinliğe kadar bekleyin.

Köpeklerin vücut sıcaklıklarını nasıl düzenlediğini öğrenerek, yıl boyunca serin, güvenli ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER