Köpekler soğukta üşür mü ?

Bir Ev Köpekler İçin Ne Kadar Soğuk?

Kış yaklaştıkça termostat ayarları değişmeye başlar. İnsanlar için soğukta rahat etmek, bir battaniyeyi kapmak, bir ceket giymek veya sıcaklığı bir iki derece artırmak kadar basit olabilir. Ancak köpeğiniz sıcaklıktan rahatsız olduğunda yapabilecekleri pek bir şey yoktur.

Bu nedenle, köpek sahipleri olarak, termostatı bizim için olduğu kadar onlar için de rahat bir sıcaklığa ayarlayarak köpeklerimizin rahat etmesini sağlamalıyız. Ancak köpeklerimize hangi sıcaklığı tercih ettiklerini soramayız, bu yüzden evinizi ne kadar soğuk tutmalısınız?

Doğrusu, her köpek farklıdır, ancak ev sıcaklığını her zaman köpeklerinizi hoş tuttuğunuzdan emin olmak için izleyebileceğiniz bazı basit kurallar vardır.

Farklı Köpekler Farklı Sıcaklıklara Dayanır

Bazı köpekler aşırı sıcaklıklar, buz gibi soğuk rüzgar ve karla başa çıkmak için üretilmiştir. Alaskan Malamutes veya Sibirya Huskies gibi ırkları düşünün. Bu köpeklerden birine sahipseniz, bir uyku tulumu, üç battaniye ve bir parkaya sarılmış gibi olursunuz ve yine de köpeğinizden çok daha soğuk olursunuz.

Ama bunu Chihuahua gibi ince tüylü küçük bir köpekle karşılaştırın. Bu cins, Meksika'nın sıcak ikliminden geliyor, hiçbir şekilde soğuğa dayanacak şekilde üretilmedi! Açıkçası, bunun gibi köpekler, kalın çift katlı bir köpeğe göre çok daha yüksek sıcaklıklarda üşeyecektir.

Soğuğa Duyarlılığı Etkileyen Faktörler

Bir köpeğin soğuğa duyarlılığını birçok farklı şey etkileyebilir.

Cins - Daha önce tartıştığımız gibi, bazı ırklar, ırkın yaratıldığı coğrafi konum gibi faktörlerden dolayı soğuğa az çok duyarlıdır. Arktik tundradan gelen ırklar, soğuk havalara daha iyi adapte olurlar.

Deri - Bu, türe bağlanır, ancak bazen çift kat gibi özelliklere sahip olan ve onları daha soğuk havalarda sıcak tutabilecek karışık ırklar vardır.

Boyut - Daha büyük köpekler soğuğa daha küçük köpeklerden daha az duyarlıdır. Daha fazla ısı üreten daha fazla vücut kütlesine sahiptirler. Doğal olarak, bu onları daha sıcak tutmaya yardımcı olur. Aynı şekilde, daha düşük kütleli köpeklere göre daha düşük sıcaklıklardan daha fazla izolasyona sahiptirler.

Yaş – Yaşlı köpekler soğuğa genç köpeklerden daha duyarlıdır.

Bir Köpek için Soğuk Nedir?

Köpekler arasındaki farklılıkların, sıcaklığın onları nasıl etkilediğini ve nasıl değiştirebileceğinden bahsetmiştik. Ama bu çok genel bir cevap ve köpeğinizin rahat edebilmesi için evinizi hangi sıcaklıkta tutacağınızı bulmaya çalışırken size pek yardımcı olmayacak. Şimdilik soğuktan hoşlanmayan köpekleri tartışalım.

Bu, soğuk hava için üretilmemiş tüm köpekleri içerir. Kısa tüylü köpekler, küçük köpekler, yaşlı köpekler ve soğuk havayı tercih etmeyen köpekler bu kategoriye girer.

Bu köpekler için, soğuğun etkilerini görmeye başlayacağınız yer 7 derecedir. Bununla birlikte, bu sıcaklıklar herhangi bir köpeğe zarar vermez. Yine de, köpeğiniz 7 derecelik bir havada dışarıda olacaksa, en azından hava şartlarından kurtulabilecekleri güvenli bir barınağa ihtiyaçları olacaktır.

Sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğünde, sağlık riskleri gerçek bir olasılık haline gelebilir. 0 derecede, köpeğinizin üşüdüğünün belirtilerini fark etmeye başlayacaksınız, örneğin:

Sızlanma

Yavaş hareket

Letarji

Endişe

Titreme

Hareket eksikliği

zayıflık

-6 derece’de tehlikeler çok gerçektir ve köpeğiniz ciddi sonuçlara maruz kalabilir.

Soğuklara Maruz Kalan Köpekler İçin Sağlık Riskleri

Bu noktada, büyük olasılıkla köpeğinizin bu soğuk havalarda olmanın sağlık üzerinde ne gibi olumsuz etkileri olacağını merak ediyorsunuz.

-6 derece'ye yakın veya altındaki sıcaklıklarda, köpeğiniz donma veya hipotermiye maruz kalabilir. Donma, köpeğinizin üzerinde buz topları oluştuğunda meydana gelir ve bu, hemen tedavi edilmezse hasara neden olabilir. Hipotermi daha kötüdür ve köpeğinizin sıcaklığı çok düştüğünde, kan akışının azalmasına, kalp atış hızının yavaşlamasına, solunumun yavaşlamasına ve hatta bilinç kaybına veya ölüme neden olduğunda olur.

Artritli köpekler için soğuk, artan acı anlamına gelebilir. Eklemler kilitlenmeye başlayınca giderek daha az hareketli hale gelir. Yürüyüşleri sınırlamanız ve köpeğinizin zamanının çoğunu daha sıcak olan iç mekanlarda geçirmesine izin vermeniz gerekecektir.

Köpekler için İdeal Ev Sıcaklıkları

Gördüğümüz gibi, düşük sıcaklıklarda soğuktan hoşlanmayan köpekler için sonuçlar ciddi olabilir. Ama dışarısı, işlerin evinizden çok daha soğuk olduğu yerdir. İçeride, soğuk ısırması bir endişe değil, rahatlıktır.

Çoğunlukla, köpeğiniz sizinle benzer sıcaklıklarda rahat olacaktır, ancak muhtemelen biraz daha soğuk bir odada kendini daha iyi hisseder.

Daha kalın tüyleri olan daha büyük köpekler için 20-22 derece ev için harika bir sıcaklıktır. Daha küçük köpekler ve daha ince tüylere sahip olanlar bu sıcaklıklarda sorun olmaz ancak muhtemelen 23-25 derece aralığında biraz daha sıcak olmasını tercih ederler.

Ancak unutmayın, soğuktan hoşlanmayan köpekler bile, donma noktasına yakın sıcaklıklara ulaşmaya başlayana kadar soğuktan olumsuz sağlık etkileri yaşamazlar.

Çözüm

Düşen kış sıcaklıkları, evi sıcak tutmak için kaloriferi daha fazla çalıştırdıkça, genellikle artan Doğalgaz veya elektrik maliyetleri anlamına gelebilir. İyi haber şu ki, köpeğinizin iyiliği için evi sıcak tutuyorsanız, muhtemelen ısıtma faturanızdan biraz tasarruf edebilirsiniz. Köpeğiniz 18-24 derece arasındaki çoğu sıcaklıkta rahat edecektir. Ve 18'in köpeğiniz için çok soğuk olduğundan endişeleniyorsanız, onların aslında 7 derecenin altına düşmedikçe hiçbir endişe duymadan güvenli olduklarını unutmayın.

Unutmayın, tüm köpeklerin ısınmaya ihtiyacı yoktur. Köpeğiniz soğuk bir iklimden geliyorsa ve kalın bir çift kürkü varsa, soğuktan çok sıcaktan muzdariptir, bu yüzden onlara bir iyilik yapın ve evin biraz soğumasına izin verin!

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER