Köpekler sebze yer mi?

Köpeğinizin Sebze Yemesi İçin 11 Neden

Köpekler için sebzelerin tartışmalı olduğunu düşünmeyebilirsiniz. Ama onlar…

Bir sonraki yazımızda köpeklerin hangi sebzeleri yiyebileceğinden bahsedeceğiz.

Birçok veteriner, köpeklerin sebzelere ihtiyacı olduğunu düşünmez. Bazıları, kilo vermesi gerekiyorsa köpeğinizin mamasına konserve yeşil fasulye eklemenizi söyleyebilir!

Aynı şey çiğ besleyiciler için de geçerli… çoğu kişi köpeklerin sebzelere ihtiyacı olmadığını ve tamamen et içeren bir diyetin köpeklerine ihtiyaç duydukları tüm besinleri vermek için yeterli olduğunu düşünüyorlar.

Köpeğinizin sebzelere ihtiyacı olmadığını düşünüyorsanız, fikrinizi değiştirmeyi umuyorum! Bu nedenle, köpeğinizi sebze ile beslemeniz için en önemli 11 nedeni paylaşmak üzere uzun bir araştırma yaptım.

Dr Billinghurst bir veteriner ve çiğ gıda öncüsüdür. Çığır açan kitapları Köpeğinize Bir Kemik Verin ve Yavrularınızı Kemiklerle Büyütün. BARF (Kemikler ve Çiğ Gıda veya Biyolojik Olarak Uygun Çiğ Gıda) konseptini yaratmasıyla ünlüdür. 2001'de üçüncü kitabı The BARF Diet'i çıkardı.

# 1 Köpekler Doğada Sebzeleri Yiyor

Öncelikle, köpeklerin otobur-etobur sürekliliğinde nerede olduklarından bahsedelim. Kediler gibi zorunlu veya saf etobur değillerdir. Ama kesinlikle inek ve at gibi de otobur değillerdir.

Köpekler etobur iken, beslenmeleri bir kedinin diyetinden çok daha çeşitlidir. Süreklilikte, omnivorlar (domuzlar gibi bitki ve et yiyiciler) ve etoburlar arasında yer alırlar. Aslında köpekler, kurtlar ve diğer vahşi köpekler binlerce yıldır sebze yemektedir.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıkladık:

Yabani köpekler, genellikle bitki örtüsü içeren avlarının bağırsak içeriğini yerler.

Ayrıca otlar ve sebzeleri içeren bitki örtüsünü de temizlerler

# 2 Sebzeler Köpeğinizin Vücudunu Alkalileştirmeye Yardımcı Olur

Diyetin alkalinitesini ve asitliğini dengelemek köpeğinizin sağlığı için önemlidir. Bazı organlar daha alkali bir ortamda daha iyi çalışır. Buna karaciğer, pankreas, safra kesesi, hormonlar, kalp, böbrekler de dahildir.

Çok fazla asitlik varsa, iltihaplanmaya katkıda bulunabilir. Ve iltihaplanma birçok kronik hastalığa neden olur. Et gibi proteinler vücudu daha asidik hale getirir. Bu, proteinleri vücut üzerinde alkalileştirici etkisi olan sebzelerle dengelemeniz gerektiği anlamına gelir.

 # 3 Sebzelerin Çok Çeşitli Besin Maddeleri Var

Sebzeler; proteinler, lipitler, yağlar, karbonhidratlar ve lif gibi önemli besinlerle doludur. Bu yüzden inek, koyun ve tavşan gibi otçullar için tam bir besindir.

 Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm amino asit dizisini elde etmek için et yemesi gerekirken, sebzeler diyetini dengelemeye yardımcı olur. Ve ette bulunmayan önemli bitkisel besinler sağlarlar. (Bitkisel besinler hakkında biraz sonra daha ayrıntılı olarak bahsedeceğim).

Ancak bezelye ve fasulye gibi tahıllardan ve baklagillerden uzak durmak gerekir. Bazı sebzeler de nişasta yüksektir ve köpeklerimizi kötüleştirebilir veya birçok hastalığa neden olabilir. 

# 4 Köpeğinizi Sulu Tutarlar

Kuru mama yiyen köpekler kronik bir dehidrasyon durumundadır. Dehidrasyon, böbrek hastalığı veya mesane taşı oluşumu gibi sorunlara katkıda bulunur.

Sebzeler mükemmel bir su kaynağıdır. Salatalık, marul, brokoli ve Brüksel lahanası% 85'in üzerinde sudur.

# 5 Sebzeler Vitaminlerle Dolu

Çiğ sebzeler köpeğinize aşağıdakiler dahil birçok vitamin sağlar:

B vitaminleri. Enerji, enzim ve sinir sistemi işlevi, bağışıklık tepkisi ve metabolizmaya yardımcı olur. Sebzeler birçok B vitamini içerir ancak B12 ve B1 açısından düşüktür, bu nedenle köpeğinizin karaciğer ve yumurta gibi yiyeceklere ihtiyacı vardır.

C vitamini ve yardımcı faktörler. Köpekler kendi C vitaminlerini üretirler, ancak vücutlarının onu kullanmasına yardımcı olmak için yardımcı faktörlere ihtiyaçları vardır. Köpeğiniz yaşlandıkça veya stresliyse de C vitamini desteğine ihtiyaç duyabilir.

A Vitaminleri. Bağışıklığı artırır, göz sağlığını korur, cilt bozukluklarını önler ve güçlü diş ve kemiklerin büyümesine yardımcı olur.

E Vitamini Bu antioksidan, kanseri ve diğer hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı cilt ve tüyleri destekler.

K Vitamini Kemik oluşumunda ve onarımında rol oynar ve karaciğer fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur.

# 6 Sebzeler de Mineral Yoğundur

Koyu yapraklı yeşil sebzeler kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi önemli mineraller içerir. Yonca ve deniz yosunu gibi sebzeler de iyi bir mineral kaynağıdır.

Yonca kökleri alt toprağa 40 fit iner ve topraktan mineralleri emer. Deniz yosunu, denize karışan mineralleri ve mikro besinleri toplar.

Ancak bu yiyeceklerin organik olduğundan ve sentetik gübrelerle yetiştirilmediğinden emin olun. ABD'de çoğu yonca genetiği değiştirilmiştir (GDO) , bu nedenle sertifikalı bir organik kaynak bulmak önemlidir.

# 7 Bitkisel Besinler İçeren Sebzeler

Bitkisel besinler, köpeğinize verebileceğiniz en önemli besin maddelerinden biridir. Ancak bitkisel besinler yalnızca meyve ve sebzelerde bulunur. Yani köpeğiniz sadece et yiyorsa, büyük bir zamanı kaçırıyor demektir.

1900'lerin sonlarında, bilim adamları sebzeler açısından zengin diyetler üzerinde çalıştılar. Sebzelerin insanları kanserlerden, kalp hastalıklarından, şeker hastalığından ve daha fazlasından koruyabileceğini keşfettiler.

Bugün, bu sağlık yararlarının bitki besinleri adı verilen maddelerden geldiğini biliyorlar. Bu güçlü küçük besinler şunları yapabilir:

Kanser hücrelerini öldür

Enflamasyonu azaltır

Bağırsak sağlığını teşvik eder

Sağlıklı bir karaciğeri destekler

Bitkisel besinler açısından en zengin sebzeler brokoli ve lahana'dır.

# 8 Köpeğinizin Yiyecekleri Sindirmesine Yardımcı Olurlar

Enzimler, yiyecekleri sindirmeye ve metabolik süreçleri çalıştırmaya yardımcı olan özel proteinlerdir. Kuşkonmaz, ıspanak ve domates gibi sebzeler özellikle enzimler açısından zengindir.

Bazı enzimler, köpeğinizin midesindeki asitten kurtulur ve bağırsağa geçer. Bu hayatta kalan enzimler yaşlanma karşıtı, dejenerasyon önleyici ve sağlık yanlısıdır.

# 9 Antioksidan İçeren Sebzeler

Sebzeler ve otlar, lutein ve beta-karoten gibi antioksidanlarla doludur. Köpeğinizi serbest radikaller adı verilen kararsız moleküllere karşı korumaya yardımcı olurlar. Serbest radikaller, yaşlanmanın ve hastalığın önemli bir nedenidir. Vücutta pas gibi birikerek hücrelere ve organlara zarar verirler.

Antioksidanlar, serbest radikalleri stabilize etmeye ve kontrolden çıkmalarını önlemeye yardımcı olur. Ve bitki örtüsü tek antioksidan kaynağıdır.

# 10 Lifleri Köpeğinizin Sağlığını İyileştirir

Çiğ sebzeler, köpeğin bağırsaklarından esas olarak sindirilmeden geçen lif bakımından yüksektir. Kolona ulaştığında, orada yaşayan bakteriler lifi fermente eder. Daha sonra kısa zincirli yağ asitleri (SCFA'lar) adı verilen sağlıklı maddelere dönüştürülür. SCFA'lar daha sonra enerji için, bağışıklık hücreleri oluşturmak ve bağırsaktaki mukus astarını korumak için kullanılır ve lifi köpeğiniz için bu kadar harika kılan sadece SCFA'lar değildir. Lifin başka sağlık yararları da vardır:

Araştırmalar, artan lif tüketiminin kanser riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Lif, antioksidan özelliklere sahiptir.

Dost bakterileri besler ve bağırsak sağlığını destekler.

Lif vücuttaki toksinleri temizler.

Sürekli aç köpekler için tokluk hissi katabilir.

# 11 Araştırma Köpeklerin Sebzeye İhtiyaç Duyduğunu Kanıtlıyor

Hala ikna olmadınız mı?

Araştırmacılar, İskoç Teriyerlerinde sebzeler ve mesane kanseri arasındaki ilişkiye baktılar. Sahipleri, köpeklerinin diyetleri ve takviyeleri hakkında bir anket doldurdu. Araştırmacılar daha sonra mesanede geçiş hücreli karsinom riskini değerlendirdiler.

Haftada 3 kez veya daha fazla koyu yapraklı yeşil, sarı ve turuncu sebze yiyen köpeklerin kanser riskinde% 90 azalma görüldü. Ve sadece turpgiller den sebze yiyen köpeklerde % 70 azalma vardı.

Bitkisel besinleri vitaminlerle değiştirip değiştiremeyeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bu mümkün değil. Çalışmada, vitamin takviyelerinin kanser riski üzerinde önemli bir etkisi olmadı. 

Köpekler İçin Sebzeler Nasıl Hazırlanır

Dr Billinghurst, altı haftadan büyük her köpeğe sebze beslemesini tavsiye ediyor. Ve onları günlük olarak besleyebilirsiniz.

Aslında, köpeğinizin diyetinin yaklaşık% 10 sebze (ve meyve) olması gerekir. Köpeğiniz hasta veya stresli hissediyorsa, Dr Billinghurst sebze veya meyve ile beslenmenin % 50'ye kadar çıkabileceğini söylüyor.

En büyük faydalar için köpeğinizi çiğ sebzelerle beslemelisiniz. Ancak bunları bir meyve sıkacağı veya karıştırıcıda ezmeniz veya toz haline getirmeniz gerekecek, aksi takdirde köpeğiniz onları sindiremez. kesmek veya rendelemek onları sindirilebilir hale getirmek için yeterli değildir.

Mevsiminde olan sebzeleri kullanın, çok çeşitli besleyin. Amacınız köpeğinize bir gökkuşağı gibi sebze ile beslemek olmalıdır. Bir renk eksikse, biraz meyve de eklemeyi düşün.

Her sebzeyi Köpekler Yiyemez

Pek çok sebze köpekler için güvenli olsa da, kaçınmanız gereken birkaç sebze var. Ve ayrıca sadece ölçülü olarak beslemeniz gereken birkaç tane. Köpekler için zehirli olabilecek sebzeleri bir sonraki yazımızda okuyabilirsiniz.

Sarımsak kötü bir üne kavuşur ama çok faydalı olabilir. Ve ölçülü olarak kullanıldığında köpeğiniz için tamamen güvenlidir. Köpekler için sarımsak ve nasıl servis edileceğini bir sonraki yazımızda okuyabilirsiniz.

Köpeğiniz çiğ diyette olmasa bile, sebzelerde bulunan ekstra besinlerden yine de yararlanabilir. Bu yüzden biraz sebze eklemeyi deneyin ve köpeğinizin sağlığı için ne kadar faydalı olabileceğini görün.

Hangi sebzelerin yararlı veya yararsız olduğunu merak ediyorsanız diğer yazılarımızı okumanızda fayda var…

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER