Köpekler Salyangoz yerse ne olur?

Köpeğim Salyangoz veya Salyangoz Kabuğu Yedi Ne Yapmalıyım?

Bazı köpeklerin iğrenç bulduğumuz şeyleri yemeye tutkusu vardır. Çöp kalıntılarından külotlu çoraplara kadar her şey yiyebilir veya kemirebilirler. Ve bazı köpeklerin salyangozları veya salyangoz kabuklarını yediği veya yuttuğu bilinmektedir.

Köpeğim bir Salyangoz veya Salyangoz Kabuğu Yiyecek mi?

Biraz araştırma yaptık ve salyangozların köpekleri hasta eden parazitler taşıyabildiğini bulduk. En yaygın parazitler arasında Roundworms , Angiostrongylus vasorum (Fransız kalp kurdu olarak da bilinir) ve Crenosoma vulpis bulunur. Bu parazitlerin her biri köpeklerde sağlık sorunlarına neden olabilir. Salyangoz yemenin neden olduğu ana hastalıklardan birine akciğer kurdu istilası denir. Akciğer kurtları, bronşit ve zor nefes alma gibi köpeklerde solunum problemlerine neden olabilecek parazitlerdir. Akciğer solucanına neden olan salyangozlar çoğunlukla İngiltere ve Avrupa'da bulunur. Akciğer kurtları ABD'de yaygın değildir. Yavru köpeğiniz sadece salyangoz kabuğunu yutsa bile, bu bir sağlık sorunu oluşturabilir. Asıl sorun, kabuk, bir bağırsak tıkanmasına yol açabilir veya sindirim kanalına yerleşebilir. Bu, tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit edebilecek  acil bir durumdur. Ayrıca, salyangoz sümüğü köpeğiniz  için sağlık sorunlarına neden olabilir. Salyangoz ve sülükler yedikleri mamanın yakınındaysa veya mama ile temas ettiyse  köpeklerimiz için toksik olan metaldehit içerir ve sağlığı için tehlikelidir.

Köpeklerde Salyangozla İlgili Sağlık Sorunlarının Belirtileri

Köpeğinizde salyangoz yemişse veya yediğinden  şüpheleniyorsanız bu belirtilere dikkat edin:

Kalıcı öksürük

Letarji

Egzersiz intoleransı

Nefes almada zorluk

Morarma

Kilo kaybı

Nörolojik sorunlar

İshal

Kusma

Ek olarak, yavru köpeğiniz  bir salyangoz kabuğu yutmuşsa, bu belirtileri izleyin:

Şişmiş, ağrılı karın

İştahsızlık

Kabızlık

Bu belirtiler köpeğinizin bağırsak tıkanıklığına neden  olduğunu gösterebilir. Hayatını tehdit eden bir acil durum olabileceğinden, veterineri derhal aramanız veya acil olarak gitmeniz gerekir. Erken tedavi, köpeğinizin hayatını kurtarmanın anahtarıdır. Veteriner köpeğinizi mümkün olan en kısa zamanda görmeyi isteyebilir. Tedavi köpeğinizin semptomlarına bağlı olacaktır.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER