Köpekler rüya görüyor mu? Rüyada neden titrer?

Uyurken minik pençelerini yere vuran bir köpeğin görünüşü, sizi korkutabilir o an sevgili köpeğinizin yüzdüğünü, bir Frizbi getirdiğini veya bir av peşinde koştuğunu hayal etmek zor değildir.

Aslında yaşadığı şey de gerçekte tam olarak budur. Köpekler, insanlar gibi, REM uyku döngüsü sırasında rüya görürler ve seğirmeleri bu rüyalarda neler olup bittiğine cevaptır. Tüm köpekler rüya görürken kas hareketleri gösterebilse de, uzmanlar bunu en sık genç ve yaşlı köpekleri etkilediğini söylüyorlar. Bunun nedeni, ponslardır. Ponslar beyin döngüsünün uyku döngüsü sırasında hareketi düzenleyen iki “kapalı” anahtarı olan bir parçasıdır.

“Bu 'kapalı' anahtarlardan biri veya her ikisi de yaşlanma süreci nedeniyle tam olarak gelişmemiş veya zayıflamışsa, kaslar tamamen kapanmaz ve rüya sırasında hayvan hareket etmeye başlar,” Nöropsikolojik olan Stanley Coren British Columbia Üniversitesi'nde araştırmacı ve eski psikoloji profesörü verdiği demeçte. “Hareketin ne kadar gerçekleştiği, bu 'kapalı' anahtarların ne kadar etkili veya etkisiz olduğuna bağlıdır diyor.”

Köpeğiniz rüyalarında büyük bir eski zaman geçiriyor gibi göründüğü sürece arkanıza yaslanıp gösterinin tadını çıkarabilirsiniz. Köpeğinizin kabusu olabileceğini düşünüyorsanız, uyandırmaya dikkat edin. Uzmanlara göre, kötü bir rüyadan aniden uyandırılan bir köpek, rüyanın gerçek olmadığını fark etmeden sizi ısırabilir. Bununla birlikte, normal bir rüya ile nöbet arasındaki farkı tanımayı öğrenmelisiniz.

“Bazı köpekler seğirme veya bacak tekmelemeleri ile rüya görüyorlar. Bu hareketler genellikle kısa (30 saniyeden az) ve aralıklı oluyor. Nöbet ayrıca bağırsak kontrolünün kaybı ile birlikte olabilir. Bu tanım size tanıdık geliyorsa, veteriner hekiminizle konuşmalısınız.

Köpeğinizin Daha İyi Uyumasına Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Yüksek kaliteli uyku, vücudunuza olabilecek en iyi şeylerden biridir. Çok fazla stres, hastalık, travma veya bazı ilaçlar köpeğinizi hak ettiği istirahatten mahrum edebilir.

Gündüz ve gece boyunca köpeğinizi sağlıklı ve mutlu tutmak için köpeğinizin daha iyi uyumasına yardımcı olacak 8 ipucu:

Günlük rutin: Köpekler günlük rutin ve programlarda gelişir, böylece vücutları tutarlı bir uyku döngüsüne uyum sağlayabilir. Köpeğinizin genel günlük yaşamını bozmayın. Tutarlılık, stresi ve istenmeyen davranışları uzak tuttuğu için hayvanlar için en önemli şeylerden biridir.

Ortopedik yatak: Köpeğinize rahat bir köpek yatağı sağlamak, geçirdiği zamanı kesinlikle artıracaktır. pamuklu Ergonomik Köpek Yatağı gibi ortopedik bir yatak, köpeğinizin yatağına aşık olmasını sağlayacaktır. Köpeğiniz kötü şöhretli bir yatak yiyiciyse, onu bu huyundan vazgeçirmelisiniz

Yeterli egzersiz: Köpeğiniz fiziksel ve zihinsel olarak düzgün bir şekilde egzersiz yapmazsa, yatmadan yorulmaz.

Yatmadan hemen önce aktivite: Yatmadan hemen önce bir oyun halatı ile oynamak çoğu köpeği çok heyecanlandırır. Bir köpek heyecanlandığında, sinir sistemi adrenalini serbest bırakır ve kan dolaşımınızda adrenalin ile uyumak oldukça zordur. Bu yüzden akşam yatmadan 1 saat önce onlarla oynamayın.

Son tuvalet gezisi: Köpeğiniz yatmadan hemen önce rahatlayabilmelidir. Aksi takdirde, tuvaleti olduğu için gecenin ortasında uyanacaktır.

Diyet: Dengeli beslenme, sağlığın temelidir. Besin eksikliği veya ağır akşam yemekleri uyku güçlüğüne neden olabilir.

Köpekler doğaları gereği uyku tercihlerini yansıtan hayvanlar olarak tasarlanmıştır. Bazı köpekler sadece kendilerine güvenlik sağlayan kapalı bir alanda dinlenmeyi tercih ederler. Köpeğinizi eğitmek zor değil, sadece bu adımları izleyin, hemen hazır olacaksınız.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER