Köpekler peynir yermi ?

Köpekler Peynir Yiyebilir mi?

Köpekler peynir yiyebilir mi? Köpeğinize sorun ve büyük olasılıkla coşkulu bir kuyruk sallaması yapacaktır, "Evet!"  Pek çok farklı peynir türü vardır ve bazıları köpeğiniz (ve sizin) için diğerlerinden daha iyi olabilir. Artı, her peynir köpeğe verilmez.

Köpeğiniz için bir peynirini ona vermeden önce, köpeğiniz için peynirin neyin iyi neyin kötü olduğunu öğrenin.

Peynir beslenmesi

Dünyada yüzlerce farklı peynir çeşidi vardır. Besin bilgileri peynire göre değişebilir. Genel olarak, çoğu peynir kalori, protein, yağ ve kalsiyum açısından nispeten yüksektir. Pek çok peynir, bol miktarda A, B ve B-kompleks vitaminlerinin yanı sıra çinko ve fosfor gibi mineraller içerir. Peynir besin açısından zengindir. Öte yandan, birçok peynirde yağ oranı yüksektir. Ortalama bir peynir bile genellikle 30gr başına yaklaşık 100 kalori içerir. Örneğin çedar peyniri, 30gr başına 120 kalori içerir. Mozzarella'nın 30 gramında 85 kalori ve beyaz peynirde 60 kalori vardır. Peynir, diyetinin düzenli bir parçası haline gelirse, köpeğinizin aşırı kilolu veya obez olması çok kolaydır. Çok fazla yağlı yiyecekler yemek, köpeklerde ölümcül olabilen bir durum olan pankreatite de yol açabilir. Yaşlı, sert peynirler, korunmalarına yardımcı olan çok miktarda tuz da içerebilir. Çok fazla tuz köpeğiniz için kötü olabilir. Özellikle köpeğiniz yeterince su tüketmiyorsa, sodyum zehirlenmesine veya böbrek sorunlarına yol açabilir.

Yine peynir, içerdiği tuz veya sodyum miktarına göre değişebilir. Feta, 30 gr’da sadece 138 mg sodyum ile mozzarella ile karşılaştırıldığında 30 gr’da 360 mg sodyum içerir. Peynir çok işlenmediği veya rafine edilmediği ve bol miktarda besin sağladığı için bütün bir gıda olarak kabul edilirken, liften yoksundur. Çok fazla peynir yemek bazı köpeklerde kabızlığa neden olabilir.

Bazı köpeklerde (tümü değil) laktoz intoleransı sorunu olabilir. Bu, süt ürünlerindeki laktozu parçalamak için vücuttaki enzimin eksik olduğu bazı insanları etkileyebilecek aynı laktoz intoleransıdır. Sonuç olarak, bu köpekler süt gibi laktoz oranı yüksek yiyecekleri yediklerinde (köpek yavrusu olduktan sonra) gaz, ishal ve diğer sindirim sorunları yaşayabilirler. Bazı peynirler Cheddar, parmesan ve İsviçre gibi sadece bir miktar laktoz içerir, bu nedenle laktoz intoleransı olmayan köpekleri rahatsız etmemelidirler. Daha fazla laktoz içeren diğer peynirler gerçek bir sorun olabilir. Yine, tüm köpekler laktoz intoleransı değildir.

Köpekler peynir yiyebilir mi?

Evet, köpeklerin çoğu bazı peynirleri az miktarda yiyebilir. Köpeğinize uygun bir peynir seçmeniz en iyisidir. Olası kilo alma konusunda endişeleriniz varsa, daha az kalorili bir peynir veya düşük kalorili, az yağlı bir peynir seçin. Köpeğiniz yine de onu sevecek.

Düşük sodyumlu peynirler de bulabilirsiniz.

Köpeğiniz laktoza tahammülsüzse, Cheddar, parmesan ve İsviçre gibi laktoz oranı düşük peynirleri tercih edin. Laktoz bir şeker olduğundan, "şeker" içeriğini görmek için peynirin besin profillerini kontrol edebilirsiniz. Şeker oranı çok düşük olan peynirlerde genellikle çok az laktoz bulunur.

Köpeğinizin laktoza tahammülsüz olup olmadığından emin değilseniz, ona biraz peynir verdikten sonra, özellikle kremsi veya laktoz bakımından daha yüksekse, ona göz kulak olun. Peyniri yedikten sonraki 24 saat boyunca herhangi bir sindirim rahatsızlığı olup olmadığına bakın.

Kaçınılması gereken peynirler

Köpeklerin kaçınması gereken birkaç peynir var.

Köpeğinize, sarımsak, soğan, frenk soğanı veya köpekler için tehlikeli olabilecek diğer malzemeleri içeren peynir vermeyin. Bir peynir hakkında şüpheniz varsa, malzemeleri okuyun. İçerikler sadece üstündeki etikete bakarak anlaşılmaz. Köpeğinizin fındık kaplı peynir toplarını yemesine izin vermeyin. Bütün yemişler köpekler için kötü değildir ama bazıları kötüdür. Ayrıca, peynir topları genellikle kremsi peynirlerden yapılır ve bu, laktoz intoleransı olan köpekler için daha büyük bir problem olabilir.

Mavi peynir ve Stilton ve Rokfor gibi diğer olgun, küflü peynirlerden de kaçınılmalıdır. Mavi peynirin “olgunlaşma” sürecinde Roquefortine C olarak bilinen bir mikotoksin üretir. Peynirin içindeki küften gelir. Bu mikotoksin, köpekler için çok toksik olabilir. Bu nedenle küflü peynirlerden tamamen kaçınmak en iyisidir. Köpeğiniz bu türden küçük bir miktar peynir yerse, muhtemelen iyi olacaktır, ancak herhangi bir şüpheniz varsa, veterinerinize başvurun. Köpeğiniz az miktarda yerse, özellikle köpeğiniz kusarsa, ishal, titreme veya nöbet geçirirse hemen veterinere götürün.

Köpeğinize ne kadar peynir verebilirsiniz?

Köpekler onu çok sevdiği için birçok insan peyniri eğitim ödülü olarak kullanır. Yaşlı bir köpeğin yemeğine biraz peynir eklemek, onu yemeye teşvik etmenin iyi bir yolu olabilir. Bununla birlikte, çoğu köpek için, peynirdeki yağ ve kaloriler nedeniyle porsiyonları küçük tutmak en iyisidir.

Köpeğinizi eğitirken ödül olarak peynir kullanıyor olsanız bile, peynir parçalarını çok küçük tutmak iyi bir fikirdir.

Genel olarak, ikramlar ve atıştırmalıklar köpeğinizin günlük kalorisinin yüzde 10'undan fazlasını oluşturmamalıdır. Köpeğinizin günde 1200 kaloriye ihtiyacı varsa, ona peynirde 120 kalori verebilirsiniz. (Köpeğinizin günlük kalorilerini kilosuna, yaşına, aktivite seviyesine ve diğer faktörlere göre ayarlayabilirsiniz.)

Köpeğinize ne sıklıkla peynir verebilirsiniz?

Onlara biraz vermeye başladığınızda, buzdolabının kapısını her açtığınızda köpekler hızla peynir beklerler. Köpeğim evde peynirim olduğunu anladığında, ona biraz almak için bana havlıyor! Köpeğinize ara sıra az miktarda peynir vermeniz en iyisidir. Köpeğinize programınıza göre haftada 3-4 kez biraz peynir verebilirsiniz.

Köpekler ve peynir: sonuç

Peynir, besinlerle doludur ve protein ve kalsiyum bakımından yüksektir. Bazı peynirler yağ ve kalori bakımından yüksek olabilir. Köpeğinizin sağlığını düşünün ve doğru peyniri seçin. Yağ ve kalori, tuz / sodyum seviyeleri ve laktoz gibi şeylere bakın. Düşük yağlı, düşük kalorili satın alın, (LİGHT) gerekirse seçin. Biraz özen gösterirseniz, peynir köpeklerinizin seveceği harika bir ödül olabilir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER