Köpekler neden yatağa ve koltuğa çiş yapar?

Köpeğiniz yatağınıza işiyorsa, muhtemelen hayal kırıklığına uğramışsınızdır. Köpek idrarı yatağınızı mahvedebilir. Ayrıca, idrar kokusu bir kez orada olduğunda, köpeğiniz bölgeye tekrar işemek için yatağa gelebilir.

Yatağınız çekici, yumuşak, emici ve sizin gibi kokuyor. Doğal olarak, köpeğiniz orada çok zaman geçirmek istiyor. Birçok insan, köpeklerin sahiplerinin yataklarına bir baskınlık veya isyan eylemi olarak işediğini düşünür. Ancak, sebep bundan daha karmaşık olabilir.

Köpeğiniz neden yatağınıza ve koltuğunuza işiyor? Bu konuda ne yapılabilir?

Bu sorunlu davranışı çözmenin ilk adımı, bunun nedenini belirlemektir. Uygunsuz idrara çıkma konusunda yardım için veterinerinizi ziyaret etmeniz gerekebilir, ancak evde bazı seçenekleriniz de vardır.

Köpekler Neden Yatağa İşer

Köpeğinizin yatağınıza işemesinin birkaç olası nedeni vardır. Potansiyel davranış problemlerini çözmeye çalışmadan önce tıbbi nedenleri ekarte ederek başlamak önemlidir.

İdrar Yolu veya Böbrek Sorunları

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle köpeklerin idrar kazalarına neden olur. Veterinerinizin idrar tahlili yapmak için idrar örneğine ihtiyacı olabilir. Köpeğinizin bir İYE'si varsa, onu temizlemek için antibiyotiklere ihtiyaç duyulacaktır. İdrar yolu ile ilgili diğer sorunlar, köpeklerin mesane aktivitesini kontrol etmesini zorlaştırabilir.

Köpeklerde görülen diğer olası  idrar sorunları arasında sistit (mesane iltihabı), idrarda kristaller, mesane taşları, yapısal anormallikler, böbrek hastalığı ve hatta tümörlerdir. Çoğu idrar sorunu ilaçlar, takviyeler veya diyet değişiklikleri ile tedavi edilebilir. Daha aşırı durumlarda, mesane taşları gibi sorunlar ameliyat gerektirebilir.

Diyabet ve Cushing hastalığı gibi bazı hastalıklar da idrar yollarını etkileyebilir.

inkontinans

Üriner inkontinansı olan köpekler istemsiz olarak idrar kaçıracaktır. Bu sadece köpek uykudayken meydana gelebilir, ancak inkontinansı olan bazı köpekler uyanıkken de idrar damlatır. Yaşlı köpeklerde idrar kaçırma nispeten yaygındır, ancak bazı koşullar genç köpeklerde de idrar kaçırmaya neden olabilir. Hormona duyarlı üriner inkontinans dişi köpeklerde nadir değildir ve daha nadir de olsa erkekleri etkileyebilir. Neyse ki, yardımcı olmak için ilaçlar mevcuttur.

Ev Eğitimi Sorunları

Köpeğiniz tamamen housetrained mı? Bazı köpekler çoğunlukla bakımlı görünecek, ancak daha sonra kendilerini evde rahatlatmak için favori bir çiş yeri bulacaktır. Bu da senin yatağın olabilir! Sorunun ev içi eğitim olduğunu düşünüyorsanız, o zaman köpeğinizle eğitim konusunda daha fazla çalışma zamanı.

Heyecan, Korku, Stres veya Kaygı

Heyecanlı idrara çıkma genç köpeklerde yaygındır. Aşırı heyecanlandıklarında veya itaatkâr bir pozisyona getirildiklerinde biraz idrar damlatmaya meyillidirler. Birçok köpek bu davranıştan kurtulur, ancak bazılarının yetişkinliğe devam etmesi durumunda eğitime ihtiyacı olacaktır.

Korku, stres, aşırı heyecan ve kaygı, bir köpeğin uygunsuz şekilde idrara çıkmasına neden olabilir. Köpeğinizin ortamındaki değişiklikler ani stresi açığa çıkarabilir. Bununla birlikte, altta yatan tıbbi durumlar da köpeğinizde strese neden olur. Önce sağlık sorunlarını ortadan kaldırın, ardından köpeğinizin stresini mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

Bölgesel İşaretleme

Bazı köpekler diğerlerinden daha bölgeseldir. Birçoğu bölgelerini idrarla işaretlemeyi sever. Ancak bunu yatağınıza yaptıklarında sizin için büyük bir sorun haline gelir. Bölgesel işaretleme, eğitim ve davranış değişikliği yoluyla en aza indirilebilir.

Köpeğinizin Yatağa ve koltuğa İşemesini Nasıl Durdurursunuz?

Köpeğiniz yatağınıza işiyorsa, önce veterinerinizle iletişime geçmelisiniz. Veterineriniz muhtemelen fizik muayene yapmak ve idrar tahlili için idrar örneği almak isteyecektir. Bazı durumlarda ek laboratuvar testleri ve hatta radyografiler (X-ışınları) gerekebilir. Veteriner hekiminiz, bulgulara dayalı olarak sizinle bir tedavi planını tartışacaktır.

Veterineriniz, köpeğinizin uygunsuz idrara çıkması için tüm olası tıbbi nedenleri ekarte ederse, davranışı düzeltmenin zamanı gelmiştir.

İlk olarak, köpeğinizin çevresini değerlendirin. Strese neden olabilecek herhangi bir değişiklik oldu mu? Hareket etme, bir bebeğin doğumu, bir evcil hayvanın veya aile üyesinin eklenmesi veya çıkarılması ve hatta kendi yaşam stresiniz gibi olaylar. Bu gibi durumlar köpeğinizin stresli, korkulu veya endişeli olmasına neden olabilir. Endişeli veya korkak bir köpek yeni şeyler öğrenemez, bu nedenle eğitime başlamadan önce stresi azaltmanız gerekir. Veterineriniz, anti-anksiyete ilaçları veya takviyeleri konusunda yardımcı olabilir.

Köpeğinizi yatağınıza işemeyi bırakması için eğitirken, önce siz yokken yatağınıza erişimi kısıtlamanız gerekir. Siz yokken yatak odasının kapısını kapalı tutun. Evdeyken, çiş molaları için köpeğinizi sık sık dışarı çıkardığınızdan emin olun. Köpeğinizin sadece siz yataktayken ve koltuktayken çıkmasına izin verin (Uyuma zamanı hariç).

Köpeğiniz uygun olmayan başka bir yere idrarını yapmaya başlarsa, siz yokken onun için en iyi yer kısıtlamadır. Eve gelir gelmez köpeğinizi işemesi için dışarı çıkarın. Daha sonra her yediğinde, içtiğinde veya uyandığında onu tekrar dışarı çıkarın. Onu dışarıda idrar yaptığı için ödüllendirin, ancak uygunsuz bir şekilde idrar yaptığı için cezalandırmayın. Köpeğinizi yatakta veya uygunsuz başka bir yerde işerken yakalarsanız, o an için  "şiişşt, heyyy" veya "hayır" ile çiş yapmasını kesin ve sonra bitirmesi için hemen dışarı çıkarın.

Uygunsuz idrara çıkmayı düzeltme eğitimi zaman alabilir ve sinir bozucu hale gelebilir. İyi sonuçlar almıyorsanız, bir köpek eğitmeninden veya hayvan davranışçısından yardım isteyin.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER