Köpekler neden yatağa işer?

Köpeğim Neden Yatağa İşiyor?

Köpek arkadaşlarımızı ne kadar seversek sevelim, bizi rahatsız eden bazı davranışlar yokmuş gibi davranamayız. Gazetenin parçalanmasını kabullenebiliriz, Terliği bahçeye saklayabilir ama yatağa işemek konusu gerçekten sinir bozucudur. Bu, bilmeyen yavruların bir davranışı değildir, her yaştan köpeklerin sahiplerinin yataklarına çıkmayı sevdiği bilinmektedir. Ancak, sadece yaramazlık yapan bir köpekten çok daha fazlası olabilir. Peki, bir insanın en iyi arkadaşı neden yatağa idrar yapar?

Kokunuzu Seviyorlar

Köpeğiniz için kokunuz, doymadıkları bir şeydir. Onlar seni ve senin kokunu seviyorlar. Senin gibi kokan her şeyi severler. Bu, köpeklerimizin kirli iç çamaşırlarımızı ve çoraplarımızı çalma aşamalarından geçmesinin nedeni ile aynı nedendir.

Vahşi köpeklerin davranışlarına bakmak bu sebebi anlamamıza yardımcı olabilir. Yabani köpekler yaşamları boyunca yırtıcı hayvanlarla karşılaşırlar ve iki seçenekleri vardır; savaş ya da kaç. İkisi de köpek için ideal değildir, bu yüzden kokularını örtmeye çalışacaklardır. Bu nedenle köpeğinizi bazen ölü bir hayvanın veya tilki kakasının leşinde yuvarlanırken bulabilirsiniz. Kirli çamaşırlarınızı ve evet, yatağınıza işeyerek evinizde bunu çoğaltırlar! Köpekler yatağınıza idrarını yapar çünkü kokularını ve sizin kokunuzu diğer köpeklerden saklamakla bulunmayacağını düşünür. Bu, saldırıya daha az maruz kalmasını sağlar. Yaptıkları bu durum güdüsel bir davranıştır. Eğitim ile düzelmesi mümkün olamaz.

Köpeğiniz Aşırı Uysal

Birazcık itaatkâr bir köpeğin sakin, çocuklarla arası iyi ve öğretmesi kolay olmasına neden olabilirken, çok fazla itaatkarlık kötü bir şey olabilir. Aşırı itaatkar olan köpekler, mesanelerinden bir şekilde mutlu olma eğilimindedir. Korktuklarında veya heyecanlandıklarında idrar kaçırırlar. Normal seviyeden başka herhangi bir duygu, mutluluk da bir sızıntıya meyilli olabilir.

Genellikle bu davranış en çok yavru köpeklerde görülür. Bununla birlikte, yaşamları boyunca bu durumu devam ettiren yetişkin köpek vakaları da vardır. Bu durumda, veterinerinize veya bir hayvan davranış uzmanına danışmanız faydalı olabilir.

Kızgınlık mı, Korkma mı?

Köpeğiniz siz onları azarladıktan sonra yatağınıza mı işiyor? Bir süre yalnız kaldıktan sonra mı yapıyorlar? Pek çok insan, köpeğinin inadına yatağına idrarını yaptığını zanneder. Ancak köpeklerin öfkeden bu şekilde davranma kapasitesi yoktur ve bu davranış aslında savunmasız hissetmekten kaynaklanır.

Köpekler genellikle yatağınıza işedikten sonra suçlu görünürler ama bu onların yanlış bir şey yaptıklarını kabul etme biçimleri değildir. Bu durumda köpeğiniz korktuğu için yatağınıza işiyor olacaktır. Yatağınıza idrar yapmak onları tekrar güvende hissettirir.

Köpeğimin Yatağıma İşemesini Nasıl Durdurabilirim?

Köpeğinizin yatağınıza idrar yapmasını engellemenin kolay bir yolu, üzerine çıkmasına izin vermemektir. Kısa bir süreliğine dışarı çıkacaksanız, kapıyı kapalı tutun veya köpeğinizi gece yatarken yatağınıza almayın. Köpeğiniz bir köpek yavrusu veya ergen ise, doğru bir şekilde ev eğitimi almadıkları için yatağınıza işiyor olabilirler. Bu durum kurtarma köpeklerinde de fark edilebilir. Sorunun bu olmadığından emin olmak için ev eğitimine yeniden sıfırdan başlamak uygun olabilir. Köpeğiniz yatağınıza ve evin diğer bölgelerine idrar yapıyorsa, sorunun bu olması muhtemeldir. Köpeğiniz yatağınıza işedikten sonra her zaman iyice temizlediğinizden emin olun. Yatak odanızda hala idrar kokusunu alabiliyorlarsa, aynı şeyi tekrar yapmaları daha olasıdır. Evcil hayvan koku gidericileri, geride hiçbir iz kalmamasını sağlamak için son derece kullanışlı olabilir.

Her şeyi denediyseniz ve nereye başvuracağınızdan emin değilseniz, bir eğitmen ile temasa geçmeniz en iyisi olabilir. İstenmeyen davranışı durdurmak için sizin ve köpeğinizin birlikte çalışmasına yardımcı olabilirler.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER